Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEL FITIGI, KORKULU RÜYA OLMAKTAN ÇIKIYOR

Hastalar, “Endoskopik Mikrodiskektomi” yöntemi ile kisa sürede günlük hayata dönüyor

Isgücü kaybi ve uzun süreli tedaviler nedeniyle toplumda en korkulan hastaliklardan biri olarak kabul edilen bel fitigi korkulu rüya olmaktan çikiyor. Hastalar, “Endoskopik Mikrodiskektomi” yöntemi ile kisa sürede günlük hayata dönüyor.

Istanbul Medipol Hastanesi Nörosurirji Uzmani Yard. Doç. Dr. Mehmet Tokmak, bel fitiginda, modern teshis ve tedavi yöntemleri sayesinde iyilesme oraninda basarili noktalara ulasildigini söyledi.

Toplumda çok sik rastlanan bel fitiginin, isgücü kaybi ve uzun süreli tedaviler nedeniyle en korkulan hastaliklardan biri olarak kabul edildigini aktaran Tokmak, ilerlemis bel fitiklarinda, agrinin sürekliligi ve nörolojik hasar olmasi durumunda tedavi yönteminin cerrahi olabilecegini belirtti.

Minimal invaziv cerrahinin günümüzdeki son asamalarindan birinin Endoskopik Mikrodiskektomi oldugunu belirten Tokmak, “Bu yöntemle, hastalar, klasik cerrahiye göre daha kisa sürede günlük hayata dönülebilmekte ve bel konforu saglanabilmektedir” diye konustu.

Nörosurirji Uzmani Yard. Doç. Dr. Mehmet Tokmak, bel fitigi ve tedavi yöntemleri konusunda siklikla merak edilen sorulari yanitladi:

Bel fitigi nedir?

Bel fitigi, insan omurgasini olusturan kemiklerin arasini dolduran ve vücut yükünün dengeli olarak dagilmasini saglayan, iki farkli kikirdaktan olusan diskin dis kisminin yirtilmasi ile sinir kanalina dogru tasmasi ve komsulugunda bulunan sinirleri baski altinda birakmasidir.

Bel fitiginin belirtileri nelerdir?

En yaygin belirtisi bel agrisi ve özellikle bacaklara vuran agridir. Bunun yani sira daha uzun vadede özellikle bacaklarda, ayakta uyusma, güçsüzlük, nadiren de olsa yanma ve ignelenme seklinde sikayetler görülebilir.

Her bel fitigi hastasi ameliyat edilmeli midir?

Bel fitigi hastalarinin büyük çogunlugu tibbi tedavi ile tedavi edilebilir. Hastaligin tedavisinde fitigin derecesine göre çesitli asamalar vardir. Ameliyat tüm fitik hastalarinin yüzde 5 ile 10’una gereklidir. Ameliyatin gerekliligi konunun uzman doktoru tarafindan belirlenmelidir.

Ameliyat disindaki tedavi yöntemleri nelerdir?

Ameliyat gerektirmeyen hastalarda istirahat, ilaç tedavisi ve fizik tedavisi uygulanabilir, korse önerilebilir. Egzersiz programi ile de hastaya beli ergonomik kullanma ögretilmelidir.

Cerrahi tedavi ne zaman tercih edilir?

Ilerlemis bel fitiklarinda, agrinin hiçbir tibbi tedaviye cevap vermemesi ve/veya nörolojik hasar olmasi durumunda tedavi yöntemi cerrahi olabilir.

Bel fitigi cerrahisinin esasi nedir?

Bel fitigi cerrahisinin esasi; omurga kemikleri arasinda fitiklasip omurilik ve sinir dokusu üzerine dogru yer degistirerek sinir dokusunu baski altinda tutan fitik parçasinin çikartilmasi, temizlenmesi ve sinir dokusunun rahatlatilmasidir. Fitiklasan bu bölgeye ulasmak için mutlaka bir cerrahi müdahale gereklidir.

Cerrahi tedavi yöntemleri nelerdir?

Günümüzde uygulanan cerrahi teknikler:

• Klasik diskektomi: Fitik parçasinin klasik cerrahi yöntemle çikartilmasidir. Açik cerrahi olarak bilinir.

• Mikrodiskektomi: Mikroskop altinda, daha küçük bir cerrahi kesit açilarak yapilir.

• Endoskopik Mikrodiskektomi: Uygun vakalarda video-endoskop yardimiyla skopi altinda gerçeklestirilir. Minimal invaziv cerrahinin günümüzdeki son asamalarindan birisidir. Translaminar ve transforaminal olmak üzere iki tiptir.

Bel fitigi cerrahisinde, hastaya uygun ameliyat teknigine karar verilmelidir. Her teknik, her hasta için ayni sonucu vermeyebilir. Fitiga eslik eden dar kanal, segmental instabilite, listezis gibi omurgaya ait diger problemlerde ameliyat türü degisecektir.

Hasta, ameliyattan sonra ne zaman iyilesebilir?

Endoskopik Mikrodiskektomi yöntemi diger yöntemlere göre daha küçük bir cerrahi müdahale oldugu için, hastanin iyilesmesi de rahat olur. Endoskopik Mikrodiskektomi yöntemiyle ameliyat edilen hasta, ertesi gün hastaneden taburcu olabilir. Masabasi çalisanlari 3-4 haftada, bedensel çalisanlar 4-6 haftada islerine dönebilirler.

Erken teshis neden önemli?

Erken teshis, en kisa sürede uygun tedaviye karar verilmesini saglar. Cerrahi tedavi gerektirmeyen hastalara bel ergonomisi ögretilerek ilerleme engellenebilir. Uygun bir zamanlama ile yapilan cerrahiden de hastanin faydalanma orani daha yüksek olur. Hastalik belirli bir dönemi geçtikten sonra yapilan tedaviler agriyi geçirse de uyusukluk, kuvvetsizlik ya da hastaligin diger belirtileri tam olarak düzelmeyebilir. Bu nedenle, erken teshis ve eger gerekiyorsa erken cerrahi tedavi bel fitiginda oldukça önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası