Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarayi birakinca, daha iyi beslendigin için kilo aliyorsun!

Sigara tiryakilerinin “birakamiyorum”dan sonraki en iddiali cümlesi, “birakirsam kilo alirim diye korkuyorum” olsa gerek. Yasam koçu, Tutarli Diyet’in kurucu ortagi ve diyetisyen Gizem Tutar, sigara ile kilo arasindaki iliskiyi bilimsel verilerle mercek altina aldi ve sigarayi biraktiktan sonra kilo alma nedenlerini özetledi.

Bir diyetisyen olarak kisilerin dogru, saglikli ve dengeli beslenmesinden sorumlu olan Gizem Tutar, esi Serkan Tutar’la birlikte Tutar’li Diyet kurulusunun da sahibi. Uzmanlik alanina giren kilo problemleriyle ilgili yetkin bir isim olan Gizem Tutar, sigara içme davranisi ile vücut agirligi kontrolünün karmasik bir iliskisi oldugunu belirtiyor. Bunun gerekçesini de nikotinin yeme davranislari üzerindeki etkisinin sadece metabolik degil ayni zamanda duyusal oldugu bilgisiyle açikliyor. Gizem Tutar’a konuyu basliklar halinde söyle ele aliyor:

Enerji alimi: Yapilan bilimsel arastirmalarin çogunda, sigara içenlerin içmeyenlere göre daha fazla kalori aldigi gözlenmistir. Sigarayi birakanlarin besinlerle aldigi kalori orani da yükselmektedir. Çünkü nikotin beyni etkileyen bir maddedir ve beyinde bilgi alma prosedürünü hizlandirir. Dis uyaricilara karsi duyarliligi artan kisi, nikotin almayanlara göre daha çok besin tüketir.

Vücut agirligi: Sigara içmek, insan fizyolojisini, davranislarini, duyularini ve bilissel yetenegini etkiler. Bütün bunlar da nikotinin vücut agirligi üzerinde etkisi olabilecegini düsündürmektedir. Sigara, tat hissi ve duyulari direkt etkilemenin disinda, nikotinin merkezi sinir sistemi üzerindeki dogrudan etkisi de açlik-tokluk duygusunu degistirebilir. Ayni yasta olan tiryakilerin vücut agirligi, sigara içmeyenlere göre daha düsüktür. Saglikli ve orta yasta 885 kadin üzerinde yapilan bir arastirmada, sigara içenlerin içmeyenlere göre günde ortalama 350 kalori daha fazla aldiklari fakat kilo ortalamalarinin içmeyenlere göre daha düsük oldugu belirlenmistir. Bu da sigarayi birakma sürecinde alinan 5-10 kiloyu açiklayan bir bilgidir.

Sigarayi birakanlar kilo alir, çünkü...

Tat duyusu teorisi: Sigaranin birakilmasi ile birlikte, tat duyusunun düzelmesi ve ihtiyaç duyulan oral uyarimin ortaya çikmasi ile birlikte kisi, daha çok yemek yemeye baslar. Lezzet alma istegindeki artisla besin tüketimi de artar.

Psikolojik Teori: Sigarayi birakanlarda, bagimlilik sigaradan yiyeceklere dogru kayabilir.

Beslenme aliskanliklarinda olusan degisiklikler: Sigarayi birakanlarda ögün süresi uzar. Sigara içenler doyduklari an sigara yakmak üzere sofradan kalkarken, sigarayi birakanlar ögün sürelerini uzatir ve genelde yemegi tatli tüketerek sonlandirirlar. Bazi çalismalar da göstermistir ki sigarayi birakanlar, daha sik tatli ve tuzlu yiyecekler tüketme egilimindedir.

Tatli düskünlügünün artmasi: Sigarayi birakan kisilerin daha çok tatli tükettikleri bilinir. Bunun bir nedeni sigara içenlerin tatli tada duyarliliklarinin fazlaligi ise diger nedeni de nikotinle baglantilidir. Sigara içenler küçük bir porsiyon tatliyla sofradan kalkabilir ama sigarayi birakinca tatli tada karsi duyarliliklari azalir ve daha büyük porsiyonlarda tatli tüketmeye baslarlar. Nikotinle ilgili konuya gelince, yapilan bir deney de göstermistir ki, farelere yüksek doz nikotin verildiginde sekerli gidalara daha az yönelmislerdir. Verilen nikotin kesildiginde, seker tüketim oranlari da artmistir. Bu durum, seratonin hormonu ile ilgili olabilir. Nikotin seratonin hormonunu tetikler, sigarayi birakan kisi ise kendini mutlu hissetmek için, azalan seratonin yerine daha çok tatli tüketme egilimine girer.

Tokluk hissi: Sigarayi birakanlar arasinda yapilan bir arastirmada, düsük doz nikotin sakizi çigneyenlerin, yüksek doz nikotin sakizi çigneyenlere göre iki kat daha fazla besin tükettikleri gözlenmistir. Çünkü nikotinin açlik hissini azalttigi düsünülmektedir.

Emilim düzeyi: Sigara içenlerde besinlerin barsaktaki emilimi azalir. Sigarayi birakinca emilim normal düzeye döner ve bu da kilo almaya yol açar.

Barsak geçis hizi: Sigara içenlerin barsak geçis sürelerinin yani bosaltim hizlarinin daha yüksek oldugu görülmüstür. Barsaklarin hizli çalismasi, besinlerle alinan kalorinin bir kisminin atilmasina yol açiyor olabilir.

Metabolizma hizi: Nikotinin, bazal metabolik hizi arttirdigi düsünülmektedir. Çünkü sigara içenlerin oksijen tüketimlerinin içmeyenlere oranla daha yüksek oldugu bilinmektedir. Oksijen tüketiminin artmasi metabolizma hizinin artmasi anlamina gelmektedir. Sigarayi biraktiktan sonraki dönemde metabolik hizin ortalama 100 kalori kadar azaldigi düsünülmektedir.

Sinir sistemi üzerine etkisi: Sinir sisteminde aktiviteyi arttiran sigara, vücutta enerji üreten sistemlerin daha hizli çalismasina neden olabilir. Sigara birakildiginda, sinir sistemi aktivitesi eski hizina döner.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası