Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNDE 6 – 8 BARDAK SU ILE IDRAR YOLU ENFENKSIYONLARINDAN KORUNUN

Günlük olarak içilen suyun hesabini yapmak, alarm kurup su içmeyi hatirlamak ya da yaninizda tasidiginiz su sisesinden su içmek size zor geliyor olabilir. Ancak günde 6 ya da 8 bardak su içmeniz sizi idrar yolu enfeksiyonlarindan korur. Genital bölgenin temizligine dikkat etmek, vücut gereksinimi kadar su içmek ve rutin doktor kontrolleri idrar yolu enfeksiyonlarinda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardir.

Memorial Atasehir Hastanesi Üroloji Bölümü Op. Dr. A. Egemen Avci, idrar yolu enfeksiyonlari ve korunma yollari hakkinda bilgi verdi.

Kadinlarin kaçinilmaz hastaligi: Akut Sistit

Üriner sistem olarak adlandirdigimiz idrar yollari, vücudumuzdaki atik maddelerin idrar seklinde üretilmesini, depolanmasini ve atilmasini saglamaktadir. Idrarda normal sartlarda bakteri bulunmaz; ancak dis ortamdaki bakterilerin idrar yollarina ulasmasi enfeksiyona sebep olur. Bu enfeksiyon, üretra(üretrit), mesane (sistit) veya böbrekleri(pyelonefrit) etkilemektedir. Idrar yolu enfeksiyonunun en sik rastlanilan tipi ise “sistit”tir.

Bu belirtilere dikkat!

Üriner sistem böbrekler, üreterler (böbreklerde üretilen idrari, idrar kesesine ulastiran tüpler), mesane (idrar kesesi) ve üretradan (idrari mesaneden vücudumuzun disina tasiyan tüp) olusmaktadir. Karin veya kasik bölgesinde agri, kasik bölgesinde basinç hissi, sik idrar ihtiyaci, agrili idrar yapma, idrara yetisememe hissi, idrar tutamama, geceleri sik idrara kalkma, idrarda renk degisikligi veya kan görülmesi, kötü kokulu idrar, cinsel iliski sirasinda agri gibi sikayetler idrar yolu enfeksiyonunda olusabilir. Bunun için bu belirtilerin bir ya da bir kaçini siklikla yasayanlar mutlaka doktorlarina basvurmalidirlar.

Su içerek sik idrara çikmak bakterileri uzaklastirir

Idrar yolu enfeksiyon riskini azaltmak için özellikle genital bölge hijyenine dikkat etmek gerekir. Tuvaletten sonra genital bölgede önden arkaya dogru temizlik yapilmalidir. Sik idrar yapilarak bakterilerin mesaneden uzaklastirilmasi saglanabilir. Bunun için günde 6-8 bardak su içmek faydali olacaktir. Cinsel iliski sonrasi idrar yapmak, vajinal tampon ve pedlerin siklikla degistirilmesi, çok dar kiyafetlerden kaçinilmasi, pamuk içerikli iç çamasir kullanilmasi enfeksiyon riskinden uzaklasmanizi saglayabilir. Menopoz sonrasi kadinlarda vajinal kuruluk mevcutsa östrojen içeren vajinal krem kullanilmasi ve diyafram gibi dogum kontrol yöntemleri kullaniliyor ise doktor tarafindan kontrol edilmesi dikkat edilmesi gereken diger noktalardir.

Idrar yolu enfeksiyonlari kadinlarda iki kat fazla

Idrar yolu enfeksiyonu her iki cinste ve yasta saptanabilir; ancak kadinlarda daha yaygindir. Üretranin, kadinlarda erkeklere göre daha kisa olmasi ve mikroorganizmalarin yaygin bulundugu anüs(makat) ve vajenin, üretraya yakinligi sebebiyle hayat boyunca kadinlarin yarisindan fazlasinda idrar yolu enfeksiyonu görülür. Çünkü mikroorganizmalar üretral yolu kullanarak idrar kesesine ulasabilmektedirler. Yasli kimseler de sistit gelisimi için yüksek risk altindadir. Ileri yasta özellikle idrar kesesinin sarkmasina bagli olarak idrar kesesinin tam bosaltilamamasi sonucunda bu risk artar. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu durumunda ise enfeksiyona zemin hazirlayabilecek seker hastaligi, idrar yolunda tas, tümör gibi diger saglik problemlerini tanimlamak için bazi testler yaptirilmalidir.

Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu böbreklere zarar verebilir

Idrar yolu enfeksiyonuna mikroorganizmalar sebep olur(özellikle bakteriler). Bu bakteriler enfeksiyonun tedavi edilmemesi durumunda yukariya dogru hareket ederek üreterler araciligi ile böbrekleri enfekte edebilir. Sistitlerin çogunda etken normalde bagirsaklarimizda bulunan bir bakteri olan “E. Coli” dir. Tanida idrarda kirmizi kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve bakteri varliginin tarandigi idrar analizi, idrardaki bakterinin tipini belirleyerek uygun tedaviye karar vermemize yardimci olan idrar kültürü yapilmalidir. Antibiyotikler bakterileri öldürerek enfeksiyonun tedavisini saglar. Eger enfeksiyon tedaviye cevap vermiyor veya tekrar ediyorsa idrar yollarinin diger hastaliklarini arastirmak gereklidir. Bu amaçla Ultrasonografi, IVP, tomografi, sistoskopi yapilabilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası