Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de yeterince bilinmiyor ama DIYALIZE GIRMEDEN NAKIL, BÖBREGI UZUN YASATIYOR

Son 10 yilda yapilan çok sayida bilimsel arastirmanin sonuçlari, diyalize girmeden yapilan böbrek nakillerinde, hem böbregin saglikli çalisma süresinin hem de kisinin genel yasam süresinin arttigini gösteriyor. Acibadem Saglik Grubu International Hospital Organ Nakli Merkezi Bölümü’nden Nefroloji Uzmani Doç. Dr. Ülkem Yakupoglu, “Son dönem böbrek yetmezligi hastalarinda ve böbreklerin süzme kapasitesi 15 ml / dakikanin altina düsen hastalarda böbrek nakli diyalize girmeden önce yapildiginda hastalar açisindan büyük fayda sagliyor. Uzun dönem sonuçlara bakildiginda, diyalize girmeden nakil yapilan son dönem böbrek yetmezligi hastalarinda nakil böbreklerin daha uzun süre yasadigi ve daha iyi fonksiyon gördügü bildiriliyor” dedi.

DIYALIZE GIRMEDEN NAKIL TÜRKIYE’ DE %12, ABD’ DE % 25

Türkiye’de diyalize girmeden nakil yapilan hastalarin oraninin yüzde 12 civarinda oldugunu, ABD’de bu oranin yüzde 25 olarak bildirildigini anlatan Doç. Dr. Ülkem Yakupoglu, bunun nedenini henüz bu bilincin Türkiye’ de yeni yerlesmeye baslamasina bagliyor ve sunlari söylüyor:

“Ayrica bilinmeli ki bu % 12 lik oran yalnizca canli böbrek vericisi olan hastalardaki oran, çünkü ülkemizde beyin ölümü gerçeklesmis kadavra vericili nakil orani çok düsük. ABD ve birçok Avrupa ülkesinde beyin ölümü bildirimi daha düzenli ve saglikli bir sekilde yapiliyor. Bu nedenle de hastalarin diyalize girmeden böbrek nakli olabilme imkani daha yüksek. Diyalizlerde her ne kadar gelismis ileri teknoloji kullaniliyorsa da, üre gibi zehirli maddeler tamamen sifirlanamiyor. Çalisan böbrek bunu dogal yolla yapiyor. Hemodiyaliz de olsa, periton (karin zarindan yapilan) diyalizi de olsa, üreyi böbregin kendisi gibi hemen uzaklastiramiyor. Vücuda bir böbrek takildiginda, üre ve diger zararli maddeler etkili bir sekilde vücuttan uzaklastirilabiliyor.”

Transplantation Dergisi 2009 ocak-subat sayisinda yayinlanan bir çalismada 1990-2007 yillari arasinda böbrek nakli yapilan 499 olgu incelenmis. Takilan böbregin sag kalim süresiyle, erken ve uzun dönemde organ reddinde bir farklilik olup olmadigina bakilmis. Bu 499 hastanin 81’i diyalize baslamadan hemen nakil olmus, 418 hasta ise hemodiyalize girmis. Her iki gruptaki hastalari, bir yil, bes yil ve 10 yillik sag kalim süreleri bakimindan kiyaslamislar. Sonuçta, bir- bes- on yilda da ortaya çikan sonuç: Hiç diyalize girmeden nakil olanlarin böbreklerinin, diyalize girdikten sonra nakil olanlarin böbreklerine göre daha uzun süre yasadigi yönünde olmus.

UZUN SÜRE DIYALIZDE KALMAK VÜCUDU YIPRATIYOR

Uzun süre diyalizde kalanlarda damar yapilari bozuluyor. Üre ve diger zararli maddeler aralikli temizlendiginden damar sertligi, kalp damar hastaligi daha çok görülüyor, bu nedenle de vücut yipraniyor. Oysa yeni bir böbrek takilinca vücutta dolasim sistemi, organlarin kanlanmasi daha iyi oluyor.

Doç. Dr. Ülkem Yakupoglu, 2009 Eylül ayinda “Transplantation Proceedings” dergisinde yayinlanan ve Türkiye’den verilerin de bulundugu bilimsel arastirma sonucunda elde edilen verileri söyle özetliyor: “Çalismaya katilan 1985 yilindan beri yapilan 1385 böbrek nakli hastasinin incelenmesi sonucunda, diyalize girmeden nakil olan hastalarin sag kaliminin yüksek oldugu, maliyetlerinin daha az oldugu, damar sistemlerinin daha iyi oldugu, böbreklerin iyi çalistigi, ameliyat sonrasi sorunlarinin daha az oldugu yönünde sonuçlar elde edilmis.”

Yine dünyanin birçok merkezinden gelen verilerin derlenmesiyle ortaya çikan ve Transplantation Proceedings’te 2010 yili nisan ayinda yayinlanan arastirma sonucu hakkinda da bilgi veren Doç. Dr. Ülkem Yakupoglu, bu çalismadan da diyalize girmeden nakil yapilanlarda böbregin daha iyi çalistigina yönelik sonucun çiktigini vurguluyor.

UZUN SÜREDIR DIYALIZE GIRENLERE ÖNCELIK TANINIYOR

Türkiye’ de beyin ölümünün az bildirilmesi nedeniyle canlidan nakillerin, kadavra nakillerine göre daha yüksek sayida gerçeklestigine deginen Doç. Dr. Ülkem Yakupoglu, sunlari söylüyor:

“Ülkemizde beyin ölümü çok az bildiriliyor, çok fazla bekleyen var, örnegin yaklasik 60000 kisi diyaliz tedavisi görüyor, böbrek bekleme listesindeki hasta sayisi ise 20 bin iken yillik sadece 250-300 bagis oluyor. Bu kadar az bagisin oldugu bir ülkede de uzun süredir diyalize girenler daha yüksek puan aliyor, böbrekler öncelikle onlara takiliyor. Türkiye’ de hiç diyalize girmeyen birinin organ bekleme listesinden organ bulup böbrek nakli olmasi çok düsük olasiliktir.

Diyalize girmeden böbrek nakli yapilmasini önerirken, kronik böbrek yetmezligi tanisi almis bir kiside böbrek yüzde 30-40 süzerken nakil yapalim anlayisinin da yanlis oldugunu belirtmek isterim. Burada israrla vurgulamak istedigimiz, son dönem böbrek yetmezligi tanisi almis, yani böbrek süzme kapasitesi yüzde 15’ in altina düsmüs hastalara diyalize girmeden, mümkünse nakil yapilmasinin faydali olacagidir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası