Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser tedavisi öncesinde alinan önlemlerle kisirlik engellenebiliyor

TÜP BEBEK MERKEZI Direktörü Dr. Erdal Budak, 4 Subat Dünya Kanser Günü nedeniyle kanser tedavilerinin yolaçtigi kisirliga karsi kadin ve erkeklerde alinabilecek önlemleri açikladi.

Kanser tedavisinde siklikla kullanilan radyoterapinin ve kemoterapinin bir taraftan kanser hücrelerini yok ederken ayni zamanda kadinin yumurtalarina ve erkegin spermlerine zarar verdigini belirten Dr. Erdal Budak, bu yüzden kanseri yenenlerin genellikle erken menopoz veya kisirlik sorunuyla karsi karsiya kaldigini söyledi.

Kadinlarda yumurta ve yumurtalik dokusu donduruluyor

Dr. Budak, “Kanser tedavisi öncesi kadinlarda üreme yetenegini korumanin bir yöntemi yumurta dondurmadir. Geçmiste kullanilan yumurta dondurma teknigi yavas dondurma metoduna dayaniyordu, teknigin özelliginden dolayi yumurta içinde buzlanma ve kristallesme oluyordu ve sonuçlar istenilen düzeyde degildi. Ancak vitrifikasyon denen hizli dondurma yöntemi ile artik dondurulmus ve çözülmüs yumurtalarin sagliginda hiç bir sorun kalmadi” dedi.

Ancak, bazi kanser hastalarinin kanser tedavisi öncesinde bu uygulama için gereken 2 ile 6 hafta arasindaki süreyi beklemek gibi bir lüksü olmayabilecegini belirten Dr. Erdal Budak, “Kullanilan yüksek doz hormonlarin, meme kanseri gibi hormona duyarli tümörler sözkonusu iken kullanilmasi güvenli degil. Bu gruptaki kadinlarin ihtiyacina yönelik olarak yumurtalik dokusu dondurulabilir. Yumurtalik dokusunu dondurmak ve saklamak 10 yildir bilinen ve dünyada sadece belirli merkezlerde uygulanmakta olan bir yöntem. Ancak ilk gebelikler daha yeni gerçeklesti. Dünyada meme kanserini yenen, kanser tedavisi öncesinde yumurtalik dokusu dondurulmus bir hastanin, doku nakli sonrasinda da dondurulmus yumurtalar kullanilarak gerçeklestirilen ilk gebelik Ispanya’daki Doctor Peset Üniversite hastanesi ve IVI Valencia Tüp Bebek Merkezi uzmanlari tarafindan gerçeklestirildi”dedi.

Erkeklerde sperm ve testis dokusu donduruluyor

Testislerin kanser tedavine çok duyarli organlar oldugunu ancak erkek çocuklarinin çok daha fazla etkilendigini söyleyen Budak, “Ergenlik öncesinde kanser tedavisi görmüs erkeklerin % 90’inda testislerde önemli hasar meydana gelmekte ve buna bagli olarak sperm üretiminde belirgin bir düsüs görülmektedir. 13 yas üstündeki erkek çocuklarinda sperm dondurulmasi opsiyonu var. Ancak, ergenlige ulasmamis erkek çocuklarda henüz sperm üretimi baslamadigi için, böyle bir sans yoktu. Geçen yil düzenlenen 3cü Uluslararasi IVI Kongresi’nde Dr. Herman Tournaye’in sundugu arastirma, ergenlige girmeden önce kanser tedavisi geçirmek zorunda olan küçük erkek çocuklari için kök hücreden sperm hücrelerinin üretilmesi yoluyla bir çözüm yolu açiyor. Kanser tedavi öncesi testis dokusu dondurularak, tedavi sonrasinda sperm hücresi üretebilen kök hücreleri geri nakletmek mümkün olabilir. Ancak bu yöntemi simdilik deneysel bir yöntem olarak degerlendirmemiz ve beklememiz gerekir.” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası