Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DÜNYADA NOROVIRÜS ALARMI VERILDI

NOROVIRÜS SALGINI NEDIR?

Almanya'nin Saksonya eyaletindeki bir okulda 86 ögrencinin fenalasmasi üzerine yetkililer Norovirüs salginindan süphelendiklerini belirtti.

Akut ishale baslayan ve virüs oldugu için antibiyotiklerin etkisiz oldugu Norovirüs, salginlara neden olabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi Enfeksiyon hastaliklari uzmani Uzm.Dr. Elif Hakko Norovirüsün bilinmeyen yönleri, korunma yollari konusunda önemli bilgiler verdi.

Aniden baslayarak hastayi yataga düsüren Norovirüsün Almanya’daki bir okulda birçok ögrenciyi etkiledigi düsünülüyor. Belirtileri arasinda bulanti, kusma, ishal ve karin agrisi bulanan Norovirüs hastaliginda, bu belirtilere ayrica çok yüksek olmayan ates, üsüme, titreme, bas ve kas agrilari ile yorgunluk eslik edebiliyor. Hastaligin aniden baslayarak hastayi yataga düsürmesi ve 1-2 gün içinde etkisini kaybetmesi dikkat çekiyor.

Hastalik süresinde hastalarin oldukça halsiz hissetmelerine ve sürekli kusmalarina ragmen Norovirüs genelde çok ciddi sonuçlara yol açmiyor. Kisa süre içerisinde etkisini kaybeden virüsün kalici hasar birakmadigini söylemek mümkün. Ancak hastalar, su içemedikleri için susuz kalarak hastanede bakima ihtiyaç duyabiliyor. Bu genellikle küçük çocuklarda, yaslilarda ve bagisiklik sistemi zayif kisilerde görülüyor.

Konuyla ilgili açiklamalarda bulunan Anadolu Saglik Merkezi Enfeksiyon hastaliklari uzmani Uzm.Dr. Elif Hakko ‘‘Norovirüs bulastiginda ishal, kusma, karin agrisi gibi sikayetlere neden oluyor. Çocuklarda eriskinlere nazaran daha çok kusma görülebiliyor. Kisa sürede vücudu etkisi altina alan Norovirüs, yiyecek, içecekler özellikle sebeke sulari, norovirüs bulasmis yüzeylere dokunulup ardindan elin agiza götürülmesi, hasta bir kisinin çatal ve biçagini kullanilmasi, hasta kisilerin diskilari ve kusmuklari ile temas edilmesi durumlarinda bulasabiliyor. Hastalik basladiktan hemen sonra ve iyilestikten 3 gün sonrasina kadar bulastirici etkisini koruyor, bazi kisiler 2 haftaya kadar tasiyici olabiliyor’’ dedi.

Dr. Hakko ‘‘ Norovirüse karsi herhangi özel bir ilaç bulunmuyor. Hastalik süresinde bol sivi alinmasini öneriyoruz. Agizdan sivi kaybini karsilamayacak kadar sivi alamayanlara damardan sivi verilebilir” dedi

Norovirüs enfeksiyonundan korunmanin mümkün olduguna dikkat çeken Dr. Elif Hakko enfeksiyondan korunmanin yollarini da açikladi.

• Eller sik sik yikanmali, özellikle tuvalet sonrasi, bebek bezi degistirdikten sonra, yemek hazirlamadan ve yemeden önce

• Meyve ve sebzeler iyice yikanmali

• Kirli yüzeyler temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli

• Virüs bulasmis, çarsaf, giyecek, örtü gibi çamasirlar yüksek isida su ve sabunla hemen yikanmali

• Sebeke sularinda sorun varsa kaynatilip sogutulduktan sonra kullanilmali

• Enfeksiyonu olan kisiler, hastaliklari sirasinda yemek hazirlamamali
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası