Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KARNE KORKUSUNA DIKKAT

DBE’den anne ve babalara karne döneminde öneriler

Karne yalnizca çocugun karnesi degildir, bu karne ailenin, okulun ve çocugun karnesi olarak degerlendirilmelidir.

Yaklasik 15 milyon ögrenci 28 Ocak Cuma günü yariyil tatiline girdi. Ancak karne dönemi, ayni zamanda ailelerin çocuklarina karsi hassas olmalari gereken de bir dönem. DBE Davranis Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Psikolojik Danismanlik Merkezi’nden Uzman Psikolog Merve Soysal Basa, “Karne döneminde anne ve babalar çocuklarini zayif notlardan dolayi elestirmemeli, asagilamamalilar. Özellikle baskalarinin yaninda çocugu küçük düsürücü ifadeler kesinlikle kullanmamalilar. Bu yaklasimlar ‘fayda’ yerine ‘zarar’ getirir. Anne ve babalar, basarisizligin kaynagini bulmaya çalismalilar, basariyi artirici önlemleri hep birlikte almalilar" açiklamasinda bulundu.

Bir yariyil tatili daha basladi. Her ögrenci kendi karnesinde nasil notlar görecegini hesaplamaya basladi bile; kiminin içi rahat, kimi çok ince hesaplar içinde. Karne alma zamani aileler de en az çocuklari kadar heyecan yasiyor ya da üzülüyor. DBE Davranis Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Psikolojik Danismanlik Merkezi’nden Uzman Psikolog Merve Soysal Basa, karnenin bütün bir dönem çalismalari sonuç degerlendirmesi oldugunu belirterek, bu sonuca gelene kadar çocugun sorumluluklari konusunda ailenin onu nasil egittigine dikkat çekiyor. Soysal Basa, “Anne ve babalarin karne sonrasinda çocuklarini tenkit etmemeleri son derece önemlidir. Karnelerdeki notlar ne olursa olsun, çocuk ailesinin onu destekledigini, yaninda oldugunu daha iyi sonuçlar için gereken yapacagini bilmelidir, çocuklarin degerli ve önemli olduklari onlara hissettirilmelidir. Basarisizliklar bir sekilde telafi edilir. Ancak bozulan aile-çocuk iliskisi ve örselenen ‘sevgi’ daha zor telafi edilir. Bu karne yalnizca çocugun karnesi degildir bu karne ailenin, okulun ve çocugun karnesidir” açiklamasinda bulundu.

DBE Davranis Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Psikolojik Danismanlik Merkezi’nden Uzman Psikolog Merve Soysal Basa karne döneminde çocuklarin hissettikleri kaygi ve ailelerin nasil davranmalari gerektigi ile ilgili bilgiler verdi.

Bir karnenin iyi veya kötü olmasi neye göre degerlendirilir?

Bu degerlendirme öncelikle, dogal olarak karnede kaç kirik, kaç geçer not olduguna bakilarak yapilir. Genellikle de içinde kirik not olmayan karne “iyi” karne olarak degerlendirilir. Diger bütün performanslar gibi karnedeki duruma bakarak bir ögrenciyi, bir insani degerlendirmek, yani sadece sonuçtan yola çikarak bir yargiya varmak anne-babalari yanlis noktalara götürebilir. Karne bir sonuçtur ve bir anlami vardir, önemli olan bu sonuca götüren süreci iyi degerlendirmektir. Bir sonraki süreçte de buna göre tavir almaktir.

Anne ve babalarin dikkat etmesi gereken konular nelerdir?

Anne-babalarin dikkat etmesi gereken konularin basinda çocugun bireysel özellikleri, genel kapasitesi ve güçlü oldugu alanlar gelmelidir. Artik sadece bir tek “zeka” veya “yetenek” kavramlarinin yeterli olmadigini biliyoruz. Bu nedenle, çocuk, örnegin matematik dersinde zorlanmakta ise onun yeterince akilli olmadigini düsünmek hatadir. Bir çocugun sözel veya sayisal alanlara, müzige, spora ya da doga bilimlerine karsi bir egilimi olabilir. Ancak okul ortami içinde kendisinden çok çesitli alanlarda esit derecede basarili olmasi beklenir. Çok az kimse birçok degisik alana esit derecede ilgi duyabilir, dolayisiyla da bazi alanlara dogasi geregi kendini daha yakin hisseder, digerlerini de hayatin getirdigi çesitli sorunlara hazirlikli olmak adina mecbur edildigi için ögrenir. Ailelerin fark etmesi gereken çocugun çok da yatkinligi ya da meraki olmadigi halde, bir konuda bir seyler ögrenme konusunda ne kadar çaba gösterdigidir. Bu alanda ögrenmeyi ögrenmek, ögretmeyi bilmek konusunda aileler, rehber ögretmenler egitilmeli, sinif ögretmenlerine de ögrenme biçimleri ile ilgili her çocugun farkli oldugunu bilmelerini saglayacak yöntemler hakkinda bilgi verilmelidir. Çocuk o dersi önemser ve anlamak için elinden geleni yaparsa, artik getirdigi karne notunun pek de önemi kalmaz.

Aile ortami, karnedeki notlara etki eder mi?

Karneyi degerlendirirken dikkat edilmesi gereken ikinci alan, çocugun yer aldigi aile ortamidir. Çocugun bireysel özelliklerinin yaninda, içinde yetistigi aile ortaminin da çocugun çalisma aliskanliklari, okulu önemsemesi, sorumluluklarini bilmesi ve yerine getirmesi üzerinde büyük etkisi vardir. Bütün aile bireyleri, bos zamanlarini televizyon karsisinda geçirirken, çocugun odasinda ders çalismasini ya da kitap okumasini beklemek çok da gerçekçi olmaz. Okumak, ögrenmek, yeni bilgiler edinmek, aile içinde eglenceli, keyifli bir is olarak ele alindiginda, çocuk da bu faaliyetleri bir mecburiyet olarak görmemeye baslar, bu da onun ögrenme istegini ve dolayisiyla da okul basarisini arttirir. Genellikle yapilan, çocuk okula baslayana kadar ondan hiçbir sey talep etmemek, birinci siniftan itibaren de, çocugun zamanini, esyalarini organize etmesini, sorumluluklarinin bilincinde olmasini beklemektir. Bunlar yerine getirilmedigi zaman aile ve çocuk arasinda çok ciddi çatismalar yasanir.

Toplum ve toplumun degerleri, çocugun basarisini etkiliyor mu?

Çocuk, aile ve okul; okumaya, ögrenmeye ne kadar destek verirlerse versinler, eger toplumun genelinde, bunlar çok takdir edilen degerler degilse, çocuk bir süre sonra okula gitmenin, diploma sahibi olmanin, çalisarak basari kazanmanin çok da anlamli olmadigini düsünmeye baslayacaktir. Bu kadar emek vermek yerine daha kisa bir yoldan nasil paraya ve saygin bir konuma geleceginin hesaplarini yapacak ve karneyi önemsemeyecektir. Çevresinde diploma almis, ancak iyi yasam kosullari olusturmakta zorlanan örnekleri gördükçe de fazla zahmete gerek olmadigi sonucuna varacaktir.

Aileler neler yapmali?

Çocugun okul basarisinin onun kapasitesi içersinde olduguna dikkat etmede özellikle ailelere büyük bir görev düsmektedir. Bir yandan çocuklarini çok iyi gözlemlemeli ve tanimali, diger yandan da çocuklarina ögrenmenin zevkini asilayabilmelidirler. Bunlarin disinda, çocugun daha okula baslamasini beklemeden, onlara çesitli sorumluluklar vermeli, zamanlarini planlamayi, islerini siraya koymayi ögretmeliler. Öte yandan ailelerin, toplumla çocuk arasinda bir süzgeç görevi de görmeleri gerekir. Çalismanin, harcanan bir emek sonucu kazanilan basarinin zevki, kutsalligi çocuga yine küçük yastan itibaren anlatilmalidir. Çocuk, karnesini bir dönemin sonunda eline aldiginda, büyük bir iç rahatligiyla “Evet, elimden geleni yaptim, yapabilecegimin en iyisi buydu” diyebiliyorsa o karnenin iyi bir karne oldugu düsünülebilir. Ancak, çocuk aslinda çok daha fazlasini yapabilecegini düsünüyorsa, o karnenin, o anki durumun bir kesiti olarak degerlendirilmesi ve bundan sonrasinda neler yapilabileceginin çocukla tartisilmasi yerinde olur. Ailelerin karne karsisinda heyecanlarini çok da disa vurmamalari önemlidir. Olumlu ya da olumsuz duygulari fazlasiyla çocuga yansitmak, onun kendini degerlendirmesinde sürekli baskalarina bagimli hale gelmesine neden olur. Ancak, önemli olan çocugun kendi kendini dogru olarak degerlendirmeyi ögrenmesi, kendi kendini elestirmesi ve gitmesi gereken yönü kendi kendine bulmasidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası