Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GENÇLER ARASINDA KORUNMASIZ CINSEL ILISKI ORANI ARTIYOR

• Gençlerin %45’i herhangi bir dogum kontrol yöntemi kullanmiyor

• Modern korunma yöntemleri konusunda gençlerin kafa karisikligi devam ediyor

• Dogum kontrol yöntemi kullanmama gerekçeleri ülkeler arasinda farklilik gösteriyor

• Türkiye’de ise gençlerin üçte birinden fazlasi cinsel iliski sonrasinda banyo yapmanin hamile kalmayi engelleyebilecegini düsünüyor.

Bayer Schering Pharma tarafindan 25 ülkede ve 15-24 yas arasi 5.000 genç üzerinde gerçeklestirilen ‘Dogum Kontrolü: Kimin Sorumlulugu?' ve ‘Dogum Kontrolü Hakkinda Konusmak' anketleri sonuçlarina göre; tüm dünyada gençler arasinda korunmasiz cinsel iliski orani artiyor. Cinsel açidan aktif gençlerin %45’i yeni bir partner ile herhangi bir dogum kontrol yöntemi kullanmadan iliski yasarken, %51’i kendilerinin dogum kontrol yöntemleri hakkinda çok iyi bilgilendirilmis olduklarini düsünüyor.

Arastirma, gençlerin dogum kontrolü konusundaki bilgileri ve günlük yasamlarinda yaptiklari arasinda önemli bir aykirilik oldugunu vurgularken, “geri çekilme yöntemi”nin arastirmaya dahil olan bütün bölgelerde hala etkin olarak kullanildigi, modern korunma yöntemleri konusunda ise gençlerin kafa karisikliginin devam etttigi belirtiliyor.

Arastirmaya göre; gençlerin korunma yöntemi kullanmama gerekçeleri ülkeler arasinda farklilik gösteriyor. Tayland’da gençlerin üçte birinden fazlasi, dogum kontrol yöntemi kullanmamalarinin ana nedeninin “ugrastirici olmasi” oldugunu belirtirken, Ingiltere ve Norveç’te gençlerin beste biri, ‘alkol kullandiklari ve unuttuklari’ için dogum kontrol yöntemi kullanmadiklarini, Latin Amerika’da kadinlarin %60’i ve erkeklerin %55’i partnerleriyle dogum kontrolü hakkinda tartismaktan çekindiklerini dile getiriyor.

Arastirmaya göre birçok bölgede, dogum kontrol yöntemleri hakkinda hala yanlis inanislar bulunuyor. Rusya’da yanit verenlerin yarisindan fazlasi ‘geri çekilme yönteminin’ güvenilir olduguna inanirken, Peru’da yanit verenlerin beste biri regl döneminde iliskiye girmenin etkili bir dogum kontrol yöntemi oldugunu düsünüyor. Türkiye’de ise gençlerin üçte birinden fazlasi cinsel iliski sonrasinda banyo yapmanin hamile kalmayi engelleyecegini düsünüyor.

• Türkiye’de Her Yil 550.000 Istenmeyen Gebelik Gerçeklesiyor

Türkiye Aile Planlamasi Dernegi Baskani Prof. Dr. Hakan Satiroglu konuyla ilgili degerlendirmesinde: “Tüm dünyada, her yil gerçeklesen 205 milyon gebeligin yaklasik olarak üçte biri plansiz. Planlanmayan gebelik düzeyi özellikle gençler arasinda önemli bir global sorun oldugundan, bu arastirma sonuçlarinin büyük önem tasidigini düsünüyorum. Arastirma, tüm dünyada adolesan gebeliklerin sayisinin azaltilmasi için, modern korunma yöntemleri kullanan gençlerin sayilarinin artmasi hakkinda hala yapilacak çok is oldugunu gösteriyor. Gençler, dogum kontrolü de dahil olmak üzere tüm yasamlarinin kontrolünü ellerine almak istiyor. Fakat geleneksel yöntemlerle kiyaslandiginda istenmeyen gebelikleri önlemede çok daha yüksek etkinlige sahip olan modern korunma yöntemleri konusunda halen bilinçsizler. Türkiye’de her yil 550.000 istenmeyen gebelik gerçeklesiyor ve bunlarin 285.000’i kürtajla sonuçlaniyor. Dünyada her yil 80.000 kadin bu nedenle hayatini kaybediyor. Bu arastirma, esas problemin erisilebilir bir yolla gençlere dogum kontrolü bilgileri ve egitimi verilmemis olmasi oldugunu gösteriyor. Bu nedenle ebeveynler, ögretmenler ve saglik uzmanlarinin dogum kontrolünün hem sagliklari hem de yasam kalitesi için önemi konusunda gençleri bilinçlendirmeleri ve dogru korunma yöntemleri hakkinda bilgilendirmeleri büyük önem tasiyor” dedi.

ARASTIRMA SONUÇLARINA GÖRE:

• Latin Amerika’daki gençlerin yaridan fazlasi (%56) dogum kontrolü olmaksizin cinsel iliskiye girdigini belirtirken, bu oran Asya’da %47, Kuzey Amerika’da %45, Avrupa’da %36, Tayland’da %73.

• Tayland’da, gençlerin üçte birinden fazlasi, dogum kontrol yöntemi kullanmamalarinin ana nedeninin “ugrastirici olmasi” oldugunu belirtirken, Rusya’da gençlerin neredeyse dörtte biri (%23) kullanmaktan hoslanmadiklari için dogum kontrol yöntemi tercih etmediklerini bildirmistir. Kuzey Amerika’da ise gençlerin %44’ü o sirada dogum kontrol yöntemine erisemedikleri, %13’ü ise ‘alkol kullanmalari ve unutma’ gerekçesiyle kullanmadiklarini belirtmistir.

• Latin Amerika’da gençlerin üçte biri (% 32) dogum kontrolünü bir randevuya hazirlanirken en önemli kisim olarak görürken, diger bölgelerde ise gençler randevu öncesi dus alma, agda yapma ve parfüm kullanma gibi kisisel hijyene dogum kontrolünden daha fazla önem vermektedir.. Rusya’da, kadinlar cinsellikle sonuçlanabilecek bir randevuya hazirlanirken ‘seksi iç çamasiri’ giymeyi en az dogum kontrolü kadar önemsemektedirler

• Asya’da gençlerin %28’i dogum kontrol yöntemleri hakkinda çok iyi bilgi sahibi oldugunu düsünürken, bu oran bütün bölgelerdeki en düsük rakamdir. Avrupa’da gençleri yarisindan fazlasi (%56) dogum kontrol yöntemi seçenekleri konusunda çok iyi bilgilendirilmis oldugunu belirtse de, Rusya ve Polonya’da erkeklerin %58’i, Türkiye ise %54’ü mevcut farkli dogum kontrol yöntemleri arasindan kendileri ve partnerleri için en iyi yöntemin hangisi oldugunu bilmediklerini söylemistir.

• Asya (%38) ve Latin Amerika’da (%34) gençlerin üçte birinden fazlasi ‘geri çekilme yönteminin’ etkili olduguna inanmaktadir. Çin ve Tayland’da gençlerin yaklasik yarisi ‘geri çekilme yönteminin’ istenmeyen bir gebelikten kaçinmak için etkili bir yol oldugunu düsünmektedir (%55 ve %46).

• Peru’da yanit verenlerin beste biri (%19) regl döneminde cinsel iliskiye girmenin en etkili dogum kontrol yöntemi oldugunu düsünmektedir.

• Türkiye’de, yanit verenlerin üçte birinden fazlasi (%35), Arjantin’de ise %16’si cinsel iliski sonrasi banyo yapmanin istenmeyen gebeligi önleyebilecegine inanmaktadir.

• Latin Amerika’da genç kadinlarin %75’inin ve genç erkeklerin %63’ünün ailesinden biri veya yakin arkadaslari istenmeyen bir gebelik yasamistir. Bu oran Kuzey Amerika’da gençlerin yarisindan fazlasi (%53), Avrupa’da genç kadinlarda %36 ve genç erkeklerde %21, Asya’da ise genç kadinlarda %40 ve genç erkeklerde %29’dur.

• Latin Amerika’da gençlerin %44’ü dogum kontrol hapi kullanmaya karar verdiklerinde jinekologa gittiklerini belirtmektedir, diger ülkelerde ise dogrudan eczaneden alma fikri daha yaygindir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası