Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAHMI ALINAN KADIN MENOPOZA GIRER MI?

‘Dogurganlik’ simgesi olan rahim her kadin için son derece önemli bir organ. Ancak bazi hastaliklar var ki bu durumda tek çözüm rahmin operasyonla alinmasi olabiliyor. Iste bu noktada her kadin su endiseye kapiliyor: ‘Rahmin alinmasi menopoza yol açar m?’

Kas dokusundan zengin bir yapiya sahip olan rahim, hamile olunmayan dönemde armut seklinde 8-9 santim uzunlugunda ve 60 gram agirliginda oluyor. Hamilelik döneminde bebegi tasiyacak sekilde büyüyor ve dogum eylemi basladiginda kaslarinin kasilmasi ve rahim agzinin da gevseyerek açilmasiyla bebegin dünyaya gelmesi saglaniyor. Rahim bu ‘dogurganlik’ özelliginden dolayi her kadin için son derece önem tasiyan bir organ. Ancak bazi saglik sorunlarinda rahmin ‘histerektomi’ adi verilen operasyonla alinmasi gerekebiliyor. Iste bu noktada her kadinin zihnine su soru takiliyor: “‘Rahmin alinmasi menopoza girmeme neden olur mu?” Acibadem Fulya Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Hüsnü Görgen menopozun yumurtaliklarda bulunan yumurta hücrelerinin azalmasi ve hormon üretmemesiyle ilgili bir durum oldugunu belirterek bu soruya söyle yanit veriyor: “Menopozu belirleyen, yumurtaliklardan salgilanan östrojen ve progesteron hormonlaridir. Rahim yumurtaliklarda üretilen hormonlara cevap vererek gebelige hazirlik yapiyor. Kadin yumurtaliginda olgunlasmamis yumurta hücrelerinin bitmesi ile de adet kanamalari sona eriyor ve menopoz dönemi basliyor. Dolayisiyla ameliyat sirasinda yumurtaliklari alinmayan ve menopozu baslamamis, yani halen hormon üretimi olan yumurtaliga sahip kadinlar menopoza girmiyor. Ancak rahmin alinmasi sirasinda yumurtaliklari da birlikte alinan kadinlarda ise menopoza girmek kaçinilmaz oluyor.”

Rahmin alinmasi cinsel hazzi etkiliyor mu?

Rahmin alinmasi sonrasi cinsel yasamin kalitesinin her hastaya göre degistigini belirten Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Hüsnü Görgen sunlari söylüyor: “Histerektomi sonrasi cinsel hazzi etkileyen faktörler arasinda histerektomi nedeni ve ameliyat öncesi var olan agrili cinsel iliski ile kasik agrisi gibi nedenler yer aliyor. Rahim alindiginda, ameliyattan önce var olan kasik agrisi gibi cinsel iliskiyi olumsuz etkileyen faktörler ortadan kalkiyor. Hastalarda rahim alindigi için cinsel ilisikide orgazm sirasinda rahmin kontraksiyonlari olmamasina ragmen, bazi hastalar cinsel iliskiden daha fazla zevk almaya basliyor. Bunun bir baska nedeni de kanamalarinin olmamasi ve gebe kalma endisesinin yasanmamasi. Ayrica rahmin tamaminin veya üst kisminin cerrahi olarak alinmasi ile rahim agzinin birakilmasinin cinsel açidan bir fark yaratmadigi saptanmis.’

Rahmin alinmasina hangi sorunlarda karar veriliyor?

Kadinlarda en sik karsilasilan iyi huylu tümörler olan miyomlar sikayete yol açmazlarsa sadece takip etmek yeterli geliyor. Ancak bazilari büyüyerek düzensiz veya asiri kanamalar, kansizlik, kasik agrisi, sancili ve bol adet görme ya da mesane gibi komsu organlarda basi seklinde yakinmalara yol açabiliyor. Bunun sonucunda ameliyat gereksinimi doguyor. Çocuk isteyen veya rahminin alinmasini istemeyen hastalarda sadece miyomlar çikariliyor ve rahim dikilerek, alinmiyor. Rahim içine dogru büyüyen ve kanama yapan miyomlar histeroskopi ile alinabiliyor. Rahim alinmasinda sorun olmayan ve çocuk sahibi olmak istemeyen kadinlarda miyom için histerektomi ameliyati yapiliyor. Hastalarda agri ve infertilide sikayetlerine neden olan endometriozis genellikle laaproskopik cerrahi ve ilaç tedavisi ile rahim ve yumurtaliklar alinmadan tedavi ediliyor. Ancak çocuk yapma istegi olmayan ve agrilari fazla olan hastalarda histerektomi yapilabiliyor. Rahim sarkmasinda hastanin sikayetine bagli olarak ameliyat karari veriliyor. Rahim ve yumurtalik kanseri ile kronik kasik agrilarinda da rahmin alinmasi gerekebiliyor.

Kaç tip histerektomi ameliyati var?

Rahim alma ameliyati karindan (Abdominal Histerektomi), vaginal yoldan (Vaginal Histerektomi) ve Laparoskopi (Kapali Ameliyat) ile yapilabiliyor. Ameliyatta alinan rahim kisimlarina göre söyle adlandiriliyor:

• Total histerketomi: Rahmin tamami cerrahi olarak aliniyor.

• Subtotal histerektomi: Rahmin üst kismi cerrahi olarak aliniyor, serviks (rahmin boynu ve agzi) birakiliyor.

• Histerektomi ve Bilateral Salpingooferektomi: Rahim ile birlikte tuba ve yumurtaliklarda birlikte çikariliyor.

Acibadem Fulya Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Hüsnü Görgen, histeroktemi ameliyatlarini söyle anlatiyor:

Vaginal Histerektomi: Cerrahi açidan uygunsa histerektomi yapmak için en uygun yol, rahmin vajinal olarak alinmasi. Bu ameliyatta rahim vajnal olarak yapilan kesiler ile aliniyor. Karindan herhangi bir ameliyat yapilmasina gerek kalmiyor. Karindan kesi olmadigi için de hastanin iyilesme süreci daha rahat ve hizli oluyor. Ayrica hasta daha az agri çekiyor. Ancak her hasta vajinal histerektomi yapilmaya uygun olmayabiliyor. Rahmin sarkmasi, miyomlara bagli rahmin büyüklügü ve daha önce geçirilmis ameliyatlara bagli yapisikliklar vajinal histerektomi için karar verdiriyor.

Abdominal Histerektomi: Karin üzerine yapilan bir kesi ile karin boslugu açilarak yapiliyor. Sezaryen ameliyatlarinda yapildigi gibi kesi alt karin bölgesinden uygulaniyor. Bazen bu ameliyat göbek altindan (bazen üstüne de) asagiya dogru dik olarak yapilan bir kesi ile uygulaniyor. Bu tür kesiler ile yapilan ameliyatlarda iyilesme süresi daha uzun oluyor.

Laparoskopik Histerektomi: Kapali ameliyatlar olarak adlandirilan bu ameliyatlarda, karin içerisine trokar adi verilen 5-10 milimetre çapinda, ortasi bos, küçük “boru”larin yerlestirilmesi ve bu trokarlardan basta içeriyi görmek için kamera ve diger cerrahi aletlerin girmesi ile yapiliyor. Cerrahi islem ekrana kameradan ulasan görüntü ile gerçeklestiriliyor. Esas amaci, karin üzerine yapilan kesinin olmamasi. Böylece iyilesme süresi kisaliyor, hasta daha az agri duyuyor ve çalisma hayatina daha kisa sürede dönüyor. Karin içerisinde yapilan cerrahi islem abdominal olarak yapilan histerektomi ile benzer özellik sergiliyor. Burada da rahim tamamen veya tüp ile yumurtaliklarla birlikte alinabiliyor ya da rahmin sadece üst kisminin aliniyor. Uygun kanser olgulari da bu yolla ameliyat edilebiliyor. Robotik Cerrahi de laparoskopun günümüzdeki uygulanan bir yöntemi. Laparoskopideki gibi trokarlar kullanilarak karin içine ulasiliyor. Burada ameliyati yapan cerrah robot olarak adlandirilan konsol yardimi ile cerrahi aletleri kumanda ediyor ve operasyon laparoskopik yöntemlere benzer olarak yapiliyor.

En çok hangi yöntem tercih ediliyor?

Vaiinal olarak yapilabilecek bir histerektomiyi vaginal olarak yapmak en iyisi. Ancak vaiinal olarak uterusun alinmasi uygun degilse, diger yöntemler uygulaniyor. Cerrahin tecrübesi hangi tip ameliyat yönteminde fazla ise o yöntemi benimsiyebiliyor. Eger sartlar uygunsa, laparoskopik cerrahi tercih ediliyor. Laparoskopinin esas amaci karin üzerine yapilan kesinin olmamasi. Bu sayede iyilesme süresi kisaliyor, daha az agri duyuluyor ve çalisma hayatina daha kisa sürede dönülüyor. Uygun kanser olgulari da bu yolla ameliyat edilebiliyor. Robotik cerrahi de laparoskopun günümüzdeki uygulanan gelismis bir yöntemi olarak artik sikça tercih ediliyor. Bu yöntemde laparoskopideki gibi trokarlar kullanilarak karin içine ulasiliyor. Ameliyati yapan cerrah robot olarak adlandirilan konsol yardimiyla cerrahi aletleri kumanda ediyor ve operasyon laparoskopik yöntemlere benzer olarak yapiliyor. Sonuç olarak hastanin sartlari ve cerrahin tecrübesi ile her hasta tam olarak degerlendirildikten sonra yöntem konusunda karar veriliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası