Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Greenlight tedavisi ile prostat buharlasiyor

Yaslanan her erkegin kaçinilmaz gerçegi prostat büyümesi

Op Dr. Bülent Erkurt, Greenlight teknolojisinin prostat dokusunu vücuda zarar vermeden buharlastirarak yok ettigini belirtti.

Istanbul Medipol Hastanesi Üroloji Uzmani Op. Dr. Bülent Erkurt, Amerika’da 8 yildir uygulanan, FDA onayi ile etkisi ve güvenirliligi kanitlanan Greenlight teknolojisinin, yüksek enerji uygulamasi ile prostat dokusunu buharlastirarak ortadan kaldirdigini söyledi.

Hastanin genellikle islemden 12 -24 saat sonra iyilesmis olarak eve dönebildigini belirten Erkurt, “Bu teknoloji sayesinde kalp ve akciger rahatsizliklari gibi genel anestezi ile ameliyat olma riski bulunan hastalara lokal anestezi ile ameliyat olma imkani sunuluyor” dedi.

Prostat büyümesi yasayan pek çok erkek, yasadigi sorunlarla bas edebilmek için yasam tarzlarini degistirmek zorunda kaliyor. Seyahat özgürlüklerini, tuvalete yakin olabilmek adina kisitliyor.

Yaslanan her erkegin kaçinilmaz bir gerçegi olan prostat büyümesinde Greenlight tedavisini Istanbul Medipol Hastanesi Üroloji Uzmani Op. Dr. Bülent Erkurt’a sorduk.

Prostat büyümesi nedir? Her erkekte prostat büyümesi görülür mü?

Prostat, yalnizca erkeklerde bulunan, idrar kesesinin altinda yer alan ve idrar borusunu çepeçevre saran bir salgi bezidir. Baslica görevi sperm tasinmasi için sivi üretilmesi ve depolanmasidir. Iyi huylu prostat büyümesi yasin ilerlemesi ile artis gösterir. Bu durum yeterli süre yasadiklarinda tüm erkeklerde iyi huylu prostat büyümesi gelisecegini göstermektedir. Ancak bu her prostati büyüyen erkegin tedavi olacagi anlamina gelmez. Hastaligin belirtileri ve organlara verdigi zararlar hekim tarafindan degerlendirilmelidir.

Kisi, kendinde prostat sorunu oldugunu anlayabilir mi?

Prostat bezinin büyümesi ile ilgili en belirgin sikayetler; gece sik idrara kalkma, gündüzleri sik idrara gitme, zor idrar yapma, idrar basincinda düsme, mesanenin tam olarak bosaltilamamasi gibi sikayetlerdir. Sonunda öyle bir noktaya gelinebilir ki, idrar kanali tamamen tikanabilir. Bunun da çok ileri asamalari kronik böbrek yetmezligi, mesane kasilma gücünün kaybi gibi tedavileri imkansiz hastaliklardir.

Ameliyat ne zaman gereklidir?

Hasta mutlaka bir ürolog tarafindan muayene edilmelidir. Bu degerlendirmede doktorun sorularina alacagi cevaplarla IPSS denen uluslararasi semptom skorlamasi yapilir. Ultrasonografi ile böbrekler, mesane ve prostat degerlendirilir ve artik idrar miktari ölçülür. Idrar akim hizi ölçülür, ayrica PSA denen kan tahliliyle prostat kanseri arastirilir, süpheli durumlarda da prostat biopsisi yapilir. Hastanin sikayetleri ve elde edilen test sonuçlari hep birlikte degerlendirilerek ilaçla tedavi veya ameliyat karari verilir.

Cerrahi yöntemler içinde son yillarda Greenlight neden önem kazandi?

Greenlight prostat büyümesinin cerrahi tedavisinde hasta sikayetleri gözönüne alinarak gelistirilmis yeni bir teknolojidir. En önemli özelligi prostat dokusunu vücuda zarar vermeden buharlastirarak yok etmesidir. Greenlight farkli dalga boyu olan yesil renkli bir lazerdir. Özel tasarlanmis bir sistem içinden gönderilen yesil isik, idrar deliginden endoskopik olarak prostata iletilir. Böylece idrar yolunu tikayan büyümüs prostat dokusu lazer sayesinde elde edilen yüksek isi ile buharlastirilarak idrar akisi normale döndürülür. Kisa sürede sonuç alinarak hastada rahatlama saglanir.

Greenlight yönteminin hastaya sagladigi üstünlüklerden bahseder misiniz?

• Elde edilen sonuç kalicidir.

• Iyilesme kisa sürede olur. Hasta ameliyat sonrasi günlük yasamina hizla geri döner.

• Altin standart olarak bilinen ve TUR denilen kapali ameliyatta oldugu gibi yalniz küçük prostatlara degil, açik ameliyat gerektiren büyük prostatlara da yapilabilir.

• Cinsel yasam konusunda olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.

• Meninin geri kaçmasi diger ameliyatlarda çok yüksek oranda görülürken, Greenlight’ta bu oran daha düsüktür.

• Güvenlidir ve islem sirasinda diger dokular zarar görmemektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası