Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diabetik Retinopati Nedir ?

Diabet diger adiyla seker hastaligi vücudun sekeri kullanma ve depolama yeteneginin bozuldugu bir durumdur. Sik görülen bir hastaliktir ve genellikle ülke nüfusunun % 3 – 5 inde görülür. Diabet sistemik bir hastalik oldugundan tedavi edilmediginde böbrek, kalp, damarlar, sinirler ve gözde ciddi hasarlara yol açar. Diabet gözde katarakt, glokom, kirma kusurlari, görme siniri iltihabi, göz kaslari felci yaninda retinada (ag tabaka) çesitli hasarlara sebep olur.

Diabetik retinopati diabete bagli göz hastaliklari içerisinde en sik görülenidir. Retina tabakasindaki damar yapisinin bozulmasiyla ortaya çikar. 15 yillik diabeti olan birinde retinopati gelisme riski % 80 oraninda bulunmaktadir. Çocuklarda olusan diabette retinopati daha küçük yaslarda baslar.

Diabetik Retinopati Nasil Görme Kaybina Neden Olmaktadir ?

Diabetik retinopatinin nonproliferatif ve proliferatif olmak üzere kronolojik olarak birbirini takip eden iki tipi vardir. Gözün arka kismindaki retina damarlarinda sivi yada kan sizdirmasi (eksüdasyon), sivi toplanmasi (ödem), küçük yerel genislemeler (mikroanevrizma), yeni damar olusumu (neovaskülarizasyon) ve ileri evrede fibrotik zar olusumlari ortaya çikar. Yeni damar olusumlari yirtilabilir ve göz içine kanama yapabilir. Daha sonra yirtilan kan damarlarindan olusan nedbe dokusu retinayi gerip çekebilir ve kaldirabilir (retina dekolmani).

Diabet hastaligi nedeniyle bozulan kan damari duvarlarindan kanin sivi kismi merkezi görmenin gerçeklestigi makulaya (sari nokta) sizabilir. Sizan sivi makulada sisme ve görmede bulaniklasmaya neden olur. Bu durum makula ödemi olarak adlandirilmaktadir. Makula ödeminin ortaya çikma riski her ne kadar hastalik ilerledikçe artsa da hastaligin herhangi bir evresinde görülebilmektedir.

Tedavi edilmeyen diabet hastalari normal bir insana göre 25 kat daha fazla körlük riski tasir.

Kimler Diyabetik Retinopati Riski Ile Karsi Karsiyadir ?

Gerek tip 1 gerekse tip 2 diabeti olan tüm hastalar için bu risk bulunmaktadir. En önemli faktör hastaligin süresidir. Süre ne kadar uzunsa diabete bagli göz hastaligi riski o kadar yüksektir. Diabetik hastalarin yaklasik % 40 – 50 sinde herhangi bir evrede diabetik retinopati görülmektedir.

Kan sekeri seviyesinin , kan yaglarinin yüksek olmasi, hipertansiyon ve böbrek hastaliginin bulunmasi diabete bagli göz bozuklugunu daha da artirir. Görmenin korunabilmesi için tüm diabetik gebelerin de göz dibi muayenesi yapilmasinda fayda vardir.

Diabetik Retinopatinin Herhangi Bir Semptomu ( Hasta Sikayeti ) Var midir?

Diabetik retinopatide lezyonun bulundugu yere ve hasarin siddetine bagli olarak belirtiler ortaya çikar. Hatta bazen çok ilerlemis diabetik retinopati yillarca belirti vermeyebilir. Ancak makula tutulumu varsa bulanik görme baslar.

Yeni damar olusumlarindan ani kanamalarla da görme bulanikligi olusabilir.

Testleri ve Tanisi

Diabetik retinopatiyi saptamak için detayli göz dibi muayenesi yapilir.

Hastaligin durumunu degerlendirmek, tedavi kararini vermek ve sonraki dönemlerde takibini yapmak için retina damarlarinin anjiografisi çekilir. Fundus Floresein Anjiografisi (FFA) adi verilen bu yöntemle hastaya damar yolundan floresein adli ilaç verilir. Bu ilaç kisa sürede retinadaki damarlara ulasir. Damarlarda sizinti olup olmadigi ve retinadaki beslenme problemleri fotograf çekilerek saptanir.

Optik Cohorens Tomografi (OCT) denilen cihaz ile görme merkezinden tomografik kesitler alinarak, makulanin degerlendirilmesi yapilir. Objektif olarak makulanin kalinligi ölçülür ve makula ödeminin miktari saptanir.

Hastanemizde son teknoloji ürünü Heidelberg FFA ve OCT cihazi ile çözünürlügü yüksek, daha net görüntüler elde edilerek hasta tedavisi planlanmaktadir. Hastanin göz bebegi büyütülmeden de OCT ile çekim yapilabilmektedir.

Diabetik Retinopati Nasil Tedavi Edilir ?

Korunma diabetik retinopatide en iyi tedavidir. Kan sekerinin kontrol altinda olmasi riski azaltir. Her diabetik hastanin en az yilda bir kez göz muayenesi yapilmalidir.

Korunmaya ragmen görmeyi tehdit eden ve azaltan diabetik retinopati tablosu olusmussa tedavisi yapilmalidir. Bunun için farkli tedavi seçenekleri vardir.

Laser Fotokoagülasyon

Bu tedavide hasarli retina üzerine güçlü laser isik enerji demeti gönderilir. Laserin yogun isisi sizinti yapan damarlari tikar ve küçük nedbeler olusturarak kanamayi durdurur. Bu nedbelerin faydasi anormal kan damarlarinin olusumunu azaltmak ve retinanin gözün arkasina yapismasina yardim etmektir. Laser tedavisi renk görme ve gece görme düzeyinde hafif azalmaya neden olabilir.

Diabetik retinopatinin baslangiç dönemi safhasinda görmeyi etkileyen ödem yoksa laser tedavisi yapilmaz. Hasta 6 ay gibi araliklarla muayene edilir. Sonraki dönemde görmeyi etkileyen makula ödemi gelismisse ve sizdiran damarlar ile yeni damar olusumlari varsa laser fotokoagülasyon tedavisi uygulanir.

Laser tedavisi agrisiz bir islemdir, poliklinik sartlarinda yapilir. Gerektiginde farkli zamanlarda birkaç seans uygulanir.

Vitrektomi

Bu tedavide kanla dolu vitre (göz içi jel tabaka) bosaltilir ve yerine berrak, yapay bir solüsyon konur. Vitrektomi yapilan hastalarin büyük kisminda görme artar. Bu yöntem için zamanlama önemlidir. Kanamadan hemen sonra vitrektomi yapilabilecegi gibi gözün kendi kendini temizlemesi için bazen 6 aya kadar beklenebilir. Ameliyat zamani diger gözün durumuna ve hasarin derecesine bagli olarak her hastada degisiktir. Ancak eger retina da ayrilmissa ciddi görme kaybini önlemek için cerrahi hemen uygulanir.

Göz Içi Enjeksiyonlar

Son yillarda özellikle diabetik makula ödeminde intravitreal steroidler ve intravitreal anti-VEGF ilaçlarin enjeksiyonu ile basarili sonuçlar alinmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası