Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP HASTALARINA ‘SAGLIKLI UÇUS’ TÜYOLARI!

Uzun mesafe uçak yolculuklarindan korkan kalp hastalari, gerekli önlemleri alirlarsa dünyanin dört bir yanina uçabilirler! Kalp hastalarinin uçustan önce bir kardiyolog tarafindan degerlendirilmesinde fayda oldugunu söyleyen Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Murat Gençbay, “Gerekirse hastaya efor testi ve kan sulandirici igne yapilabilir” diyor

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Murat Gençbay; uçakla yolculuk yapmasi gereken kalp hastalarina, sorunsuz bir seyahat geçirmeleri için alabilecekleri önlemleri anlatti, tavsiyelerde bulundu:

• Uçus sirasinda görülen tibbi acillerin en sik nedenlerinden biri kalbe ait sorunlardir. Birinci sirada “vazovagal senkop” denilen, ani kan basinci düsmesine bagli bilinç yitimleri, ikinci sirada ise dogrudan kalbe ait nedenler gelmektedir. Iyi tarafi, tüm uçuslar dikkate alindiginda sikligi oldukça düsüktür. Arsiv verilerine göre, toplam 1 milyon uçusta 8 tibbi acil olay olmakta ve bunlarin yüzde 20’si kalbe ait sorunlardan kaynaklanmaktadir.

• Isin kötü tarafi ise kalbe ait tibbi acillerin siklikla ölümcül olabilmeleridir. 1996-1997 yillari arasinda kaydedilen 1.4 milyon uçusta görülen 15 yolcu ölümünün 12’sinin kalbe ait oldugu saptanmistir. Bu nedenle, Federal Aviation Administration tarafindan büyük uçaklara, tasinabilir ve disaridan sok vererek ritim düzelten cihazlardan bulundurma zorunlulugu getirilmistir.

• Uçak içerisinde kabin basinci, genellikle 2500-3000 metre irtifasindaki oksijen basincina göre ayarlanir. Buna bagli olarak kandaki oksijen miktarinda azalma egilimi olur. Ayrica, akciger basincinda ve kanin pihtilasma egiliminde de hafif artis saptanir. Bunlar saglikli yolcular için risk teskil etmez. Öte yandan, irtifadaki bu ani degisiklik, kan oksijeni zaten düsük, ciddi kalp veya akciger sorunu olan hastalarda önemli riskler dogurabilir.

KRIZ GEÇIRENLER 3 HAFTA SONRA UÇABILIR

Uçuslarda ritim problemi riski var mi?

• Uçus sirasinda, yatkin kisilerde, ‘ekstrasistol’ dedigimiz, normal zamanindan farkli bir zamanda gelen kalp atimlarinda hafif artma egilimi vardir. Ciddi ritim problemlerinde artis gözlenmemistir.

Kalp krizi sonrasi ne zaman uçus güvenlidir?

• Sorunsuz atlatilan bir kalp krizinden (enfarktüs) 2-3 hafta sonrasi uçus yapilabilir. Eger kalp krizi sirasinda kalp yetmezligi veya buna benzer sorunlar ise karistiysa, hastanin 6 haftalik bir süre içinde uçmamasinda fayda vardir. Uçustan önce kardiyologun hastayi yeniden degerlendirmesinde ve uçus öncesi efor testi yapmasinda fayda vardir.

Kalp damarina stent takilmasi sonrasi ne zaman uçus güvenlidir?

• Benzer sekilde 2 haftalik sürede uçustan kaçinmakta fayda vardir. En yüksek risk ilk bir haftadir.

Bypass operasyonu sonrasi ne zaman uçus güvenlidir?

• Komplikasyonsuz bir bypasstan 3 hafta sonra uçus güvenlidir.

ÖNCE KARDIYOLOG SONRA UÇAK

Uçus öncesi efor testi yapilmali mi?

• Kalp damarinda tikaniklik olan veya daha önce kalp krizi geçiren hastalar uçus öncesi bir kardiyolog tarafindan degerlendirilmelidir. Uzun uçuslarda bu daha da önem kazanmaktadir. Eger hastanin gögüs agrilarinda artis varsa, yakin bir zamanda kalp krizi geçirilmisse veya stent/bypass gibi bir müdahale yapilmissa uçus öncesi efor testi yapilmasinda fayda vardir. Uzun yillardir yakinmalarinda artis olmayan koroner hastalarinda uçus öncesi efor testine gerek yoktur.

Kimlerin uçus sirasinda ilave oksijen almasina gerek vardir?

• Kandaki oksijen doyumu yüzde 92'nin altinda olan kisilerin uçus sirasinda ilave oksijen almasi gerekir. Bu durumun uçak sirketine önceden bildirilmesi gerekmektedir.

Kalp pili olanlar uçus sirasinda nelere dikkat etmeli?

• Güvenlik kontrolleri sirasinda pil veya ICD denilen ritim düzenleyici pili olan kisilerin, pil kartlarini göstermeleri ve mümkünse elle arama talep etmelerinde fayda vardir. Bu talep kabul edilmezse, el cihazi ile kontrol edilebilir; ancak el detektörüyle kontrol sirasinda detektörün pile fazla yaklastirilmamasinda fayda vardir. Kalp pili olan kisilerin uçus sirasinda herhangi bir risk tasidigini gösteren çalisma yoktur.


HANGI KALP HASTALARI IÇIN UÇUS YASAK?

• Son iki hafta içinde kalp krizi (enfarktüs) geçirenler

• Son 2 hafta içinde kalp damarina stent takilan veya balon yapilanlar

• Yeni baslayan veya son zamanlarda giderek artan tipik koroner gögüs agrisi olanlar

• Son 3 hafta içinde koroner bypass operasyonu geçirenler

• Kontrol edilmemis kalp yetmezligi olanlar

• Kontrol edilmemis ciddi ritim problemi olanlar


KALP HASTALARINA UÇUS ÖNCESI ‘YAPILACAKLAR’ LISTESI

• BELGELERINIZI UNUTMAYIN: Yaninizda hastaliginizi veya stent, pil/ICD cihazi oldugunu bildiren kart veya belge bulundurun.

• REFAKATÇINIZ OLSUN: Tercihen uçusta yaninizda eslik eden bir yakininiz olsun.

• ILAÇLARINIZI ETIKETLEYIN: Kalp ilaçlarinizi yaniniza üzeri etiketlenmis bir sekilde alin. Dilalti ilacinizi da almayi unutmayin.

• DIYABET ILAÇLARINIZI YANINIZDA TASIYIN: Seker hastalari; insülinlerini, seker ölçme gereçlerini ve seker hastasi oldugunu belirten bir torba içinde yanlarinda almalidir.

• UÇUS EKIBINDEN YARDIM ISTEYIN: Yakinmalariniz olursa uçus ekibine bildirin. Terleme, bulanti ve kusma yakinmalariniz varsa lavaboya yalniz gitmeyin.

UZUN UÇUSLARIN KABUSU: PIHTILASMA

• Uçus sirasinda hareketsiz ve oturur pozisyonda olmak, bacak toplardamarlarinda kanin göllenmesine ve burada pihtilasmasina yol açabilmektedir. Ayrica uçus sirasinda sivi kaybi ve oksijen azligi pihtilasmaya egilimi daha da artirmaktadir. Yapilan çalismalar göstermistir ki; ortalama 8 saatlik bir uçak yolculugunda, 50 yas üstü kisilerin yüzde 10’unda baldir toplardamarlarinda tamamen sessiz seyreden pihti saptanmaktadir. Bu pihtilarin yaklasik beste biri daha büyük toplardamarlara dogru büyüme göstermekte ve bunlarin da yüzde 10’u yerinden kopup akciger damarlarini tikamaktadir. Ölümcül olabilen bu duruma tip dilinde ‘akciger embolisi’ demekteyiz.

• Bu nedenle, 8 saatten fazla süren uçuslarda; 50 yas üstü yolcularin veya 50 yastan daha genç ama risk faktörü olanlarin diz alti varis çorabi (20-30 mmHg basinçli) giymeleri önerilir.

Pihtilasmaya egilimi artiran risk faktörleri:

1) Daha önce akciger embolisi olanlar,

2) Sismanlik,

3) Ileri derecede kalp yetmezligi olmasi,

4) Son iki yilda saptanan kanser hastaligi,

5) Ilerlemis varisleri olanlar.

Ne tür ilaçlar kullanilabilir?

• Yüksek riskli kisilerde, uçustan 2-3 saat önce yapilan kan sulandirici igne de koruyucu olmaktadir. Bu kisilerin kardiyolog tarafindan degerlendirilmesi gerekir. Aspirinin bu tür durumlarda koruyuculugu yoktur.

Uçus sirasinda kan pihtilasma riskini azaltmak için alinabilecek önlemler:

1- Ara sira koridorda kisa yürümeler yapmak

2- Oturulan yerde sik sik baldir kaslarini kasip gevsetmek ve diz alti bacak egzersizleri yapmak.

3- Bol sivi almak.

4- Alkolden kaçinmak.

5- Rahat giysiler giymek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası