Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


FAZLA KILONUZUN GIZLI BIR NEDENI OLABILIR!

Verdiginiz kilolari fazlasi ile geri aliyorsaniz, kendinizi sürekli aç hissediyorsaniz, herseyden vazgeçerim ama tatlidan asla diyorsaniz, ailenizde seker hastaligi varsa fazla kilonuzun sebebi seker düsüklügü olabilir. Obezite ve metabolizma hastaliklari uzmani Dr. Ayça Kaya, fazla kilonun nedeninin seker düsüklügü olabilecegine dikkat çekiyor.

Seker düsüklügü kisilerde tatlilara, çikolatalara asiri bir egilim, açliga dayanamama, sürekli aç hissetme nedeni ile yeme ve hatta geceleri uykudan uyanip yeme egilimi görülebilir. Ilerleyen dönemlerde ise bu yemenin sonucu olarak sismanlama ve seker hastaliginin ortaya çikmasi kaçinilmazdir.

Toplumdaki en büyük sismanlik nedenlerinden biri olan seker düsüklügü tanisi konulmadan, kisi diyet uzmanina basvurup düsük kalorili bir diyetle zayiflamaya baslarsa çok büyük bir hata yapar. Çünkü temel sorun olan açlik, açlikla tedavi olmaz. Yani zayiflamaya karar vermeden önce muhakkak sismanligin nedeni ortaya çikarilmalidir. Seker metabolizmasi bozuk, tiroid bezi az çalisiyor veya genetik bozukluk var olabilir.

Günümüzde doktorlarin en fazla ugrastigi hastaliklarin (diyabet, tansiyon yükseklikleri, kan yagi yükseklikleri,eklem problemleri, adet düzensizlikleri...)temel nedeni sismanliktir. Sismanligin temel nedeni ise alinan ve tüketilen enerji dengesizligi ile birlikte çesitli metabolik rahatsizliklardir.

Dünyadaki ortalama 220 milyon Tip 2 Seker hastasinin %80'i sismandir. Seker hastaligini seker metabolizmasi bozukluklarinda son nokta olarak düsünürsek, bir önceki basamak gizli seker hastaligi dönemi, ondan önceki dönem de seker düsüklügü yani reaktif hipoglisemi dönemidir. Yani kan sekerinin yükselmesi ile karakterize olan seker hastaliginin ilk basamaklarinda kan sekeri düsüklügü görülür. Insülin hormon salgisinda anormallik oldugu için normalde kan sekerini 70-110 mg/dl arasinda tutan vücut bu ayarlamayi yapamaz ve özellikle seker yükü yüksek yiyecekler yendikten bir müddet sonra kan sekeri 70'lerin altina iner. Kisi bunu asiri acikma olarak algilayip tekrar yeme ihtiyaci duyar.

Bu gibi durumlarda erken tani konulup tedaviye baslandiginda hiç aci çekmeden, aç kalmadan kendiliginden fazla kilolarin yok oldugu ve ileride seker hastaliginin gelismedigi görülür.

SEKER DÜSÜKLÜGÜ OLANLARA ALTIN ÖGÜTLER

Kan sekeri yemekten 3 saat sonra düsmeye baslar, o nedenle 3-4 satten fazla aç kalmayin.

Zayiflamaya karar verdiginizde bunun bir metabolik rahatsizliktan kaynaklanabilecegini düsünerek mutlaka doktorunuza danisin.

Kan sekerini hizla yükseltip arkasindan ani düsmesine neden olan basit sekerlerden (sofra sekeri, bal, pekmez, çukulata, serbetli hamurlu tatlilar gibi) kaçinin.

Seker yükü fazla olan muz, incir, üzüm, patates, havuç gibi meyve ve sebzeleri süt veya yogurtla birlikte tüketin.

Kan sekerim düstü elim ayagim titredi dediginiz anda asla tatli yemeyin, peynir ekmek daha iyi bir seçimdir. Kan sekeri düsüklügünde sadece tatli yiyebilecekler insülin kullanan seker hastalaridir.

Kan sekerinin hizli yükselmesini önlemek için kepekli ekmek, bulgur, kepekli pirinç ve kepekli makarna iyi seçimlerdir. Beyaz undan yapilmis besinlerin tercih etmeyin. (pogaça, börek, pasta gibi)

En iyi insülin dengeleyicisi egzersizdir, ancak egzersize asla aç baslamayin.Yemekten 1,5-2 saat sonra egzersiz yapmak iyidir. Veya egzersizden hemen önce 1 bardak az yagli sütle 1 adet meyve yiyi.

Hazir meyve sularindan, seker içeren limonatalardan ve asiri çay ve kahveden kaçinmak gerekir. Caniniz seker istediginde taze meyvelerden tüketin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası