Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EYVAH ÇOGUGUMUN KARNESINDE ZAYIF VAR…

2010–2011 egitim ve ögretim döneminin ilk yariyil tatiline az bir süre kaldi. Birçok ögrencinin yasadigi sorun ise karnesindeki kötü notlar ve ailelerin bu duruma gösterecegi tepkiler…

Günümüzde birçok aile çocuklarina hala zayif notlarindan dolayi siddet uyguluyor, onlari cezalandiriyor. Karnesinde zayif olan ögrenciler ise bu durum karsisinda karne sendromu yasiyor. Peki, ebeveynler çocuklara nasil davranmali? Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Psikiyatrist Inci Vural, çocuklarin yasadigi karne sendromu ve anne ve babalarin karne döneminde dikkat etmesi gereken hususlar konusunda bilgiler verdi.

“Kötü bir karnenin arkasinda birçok neden olabilir”

Karne sendromu; ögrencilerin basarisiz oldugu dersler karsinda ailenin verecegi tepkilerden korkmasi ve psikolojik olarak etkilenmesidir.

Kötü notlar karsisinda ögrenci yasadigi saskinlik, korku, endise nedeniyle birtakim depresif davranislar sergileyebilir, aileden ve okuldan uzaklasabilir.

Dolayisiyla ailenin zayif bir karne karsinda gösterecegi tutum, ögrencinin gelecekteki egitim hayatinda da önemli rol oynar. Çünkü çocuk okulda ögrenim görürken aileden aldigi egitim ile okuldaki basarisini artirir. Zayif bir karnenin sorumlugu sadece ögrenciye yüklenmemelidir.

Kötü bir karnenin arkasinda birçok neden olabilir. Aile içerisinde yasanan sorunlar, çocugun kendine ait bir çalisma odasinin olmamasi, arkadas çevresi, ögretmenin ögrenci ile arasindaki sorunlar, dikkat eksikligi, ögrenme güçlügü ve depresyon gibi birçok sorun zayif bir karnenin alt sebepleri olarak incelenebilir.

Ayrica ögrencinin gelisim sürecinde olmasi da derslerdeki basariyi düsürürken algilarinin baska yönlere kaymasina sebep olabilir. Çünkü bu süreçte kisi kendini tanimaya ve biyolojik olarak benimsemeye çalisir. Çevresi ile iletisim halinde oldugu için derslere olan ilgisi de azalmis olabilir. Aileler bu dönmede daha dikkatli davranmalidirlar.

Nasil Davranmali?

—Anne ve babalar çocuklarinin karnesi karsinda tepkilerini kontrol etmelidir.

—Ebeveynler basarisizligin alt sebeplerini incelemelidir. Bu duruma göre okuldaki rehber ögretmenle ya da bir uzman ile çesitli metotlar gelistirilerek basari düzeyi artirilabilir.

—Çocugunuzu dinleyin ona birey olarak davranin ve yasadigi sorunlari küçümsemeyin.

—Ögrencinin karnesini baska ailelerin çocuklarinin notlari ile kiyaslamayin. Bu durum çocugu rencide ederek, aileden ve okuldan uzaklasmasina yol açar.

—Baskici davranislar sergilemeyin. Örnegin “derslerini çalis, yoksa seni okuldan alirim”,”bir daha kötü karneyle eve gelme” gibi cümlelerden kaçinin. Bu tarz cümleler çocugun derslerindeki basariyi artirmaz, aksine depresyona girmesine sebep olur. Dolayisiyla ögrencinin basarisi düser.

—Ögrencinin yeteneklerini kesfedin ve bu yetenekler dogrultusunda çocugunuzu, yönlendirin.

—Ögrenciyi ders notlarindan dolayi elestirirken yapici olmaya çalisin fakat kötü olan dersleri içinde onu özendirici aktiviteler gelistirin.

—Basarsizligini yüzüne vurmak yerine ona inandiginizi gösterin. Basarili olacagina onu ikna edin.

—Basarili bir karne getiren ögrenciyi de ödüllendirin fakat bu durumu abartmayin. Büyük hediyeler için degil, o dersleri severek çalismasini saglayin.

Hediye seçeneklerinizi, okul basarisina katki saglayacak objelerden seçmeniz daha saglikli olacaktir.

Psikiyatrist Inci Vural
Reem Nöropsikiyatri Merkezi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası