Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEK SAHIBI OLMANIZA PROBLEM OLAN ENGELLER…

Hamilelik bazen çok kolay elde ediliyormus gibi görünse de oldukça karmasik bir dizi olayin bir ahenk içinde islemesi ile gerçeklesir. Ama bazi saglik problemleri bu muhtesem biyolojik yolculuga engel olabiliyor.Bunlarin kadin ve erkek arasindaki dagilimi hemen hemen esittir. Çiftlerin 1/3’ünde kadinda, 1/3’ünde erkekte, 1/3’ünde ise her ikisinde sorun bulunur.Konu ile ilgili Kadin Hastaliklari-Dogum ve Tüp Bebek Uzmani Op.Dr.Numan Bayazit bebek sahibi olmaniza problem olan engelleri açikliyor.

Erkege Bagli Nedenler;

Spermiogram testi ile tani konur. 2-5 gün dinlendikten sonra genellikle masturbasyonla sperm verilir. Spermlerin sayisi, hizi ve sekli degerlendirilir. Yapimi beyinden gelen hormonal uyarilarla testisde olup kanallar vasitasi ile disariya tasinir. Buna göre erkek faktörüne bagli problemleri 3 ana bölümde düsünebiliriz.

1)Hormonal bozukluklar.

2)Testislerde sperm yapiminin bozuk olmasi.

3)Yapilan spermin tasindigi kanallardaki tikanikliklar.

Genetik bozukluklar, inmemis testis (kriptoorsidizm), testis ve sperm kanali iltihaplanmalari (kabakulak orsiti), agir esrar-alkol-sigara kullanimi, radyasyon,kemoterapi-radyoterapi,uzun süreli isiya maruz kalma ve çesitli ilaçlar neden olabilir. Ancak olgularin büyük çogunlugunda bir neden bulunamaz. Nedeni bulunabilenlerin ancak %10’dan daha az bir kismi ilaçla veya operasyonla düzebilir.Bu nedenle genellikle eldeki mevcut spermle ne yapabilecegimize karar vermek zorunda kaliriz.Bu da sorunun ciddiyetine göre asilama veya mikroenjeksiyon olmaktadir. Menide hiç sperm yoksa microTESE operasyonu ile testisten sperm bulmak gerekir. Azoospermi adi verilen bu durumda sperm bulma olasiligi %60’tir.

Kadina Bagli nedenler;

-%40 Yumurtlama Problemi (En sik görülen Polikistik Over Sendromu)

-%40 Kanal Tikanikligi

-%10 Açiklanamayan

-%10 Diger (Myomlar,Endometrium,Rahim agzi tikanikligi gibi…) nedenlerden kaynaklanir.

Yumurtlama problemleri seyrek adet görme veya hiç adet görememe seklinde olabilecegi gibi sik adet görme seklinde de kendini gösterebilir. En sik karsimiza çikan sekli PCOS’dur (Polikistik Over Sendromu ).

Yumurtlama düzensizligine yol açan diger problemler;

-Tiroid Hastaliklari

-Yeme Bozukluklari(anorexia)

-Asiri kilo kaybetmek veya almak

-Obesite

-Hiperprolaktinemi

-Hipofiz tümörleridir.

Bu hastaliklarin tanisinin konulmasi infertilite probleminin çözülmesi kadar kadinin genel saglik durumunun düzeltilmesi ve uzun süreli olumsuz etkilerden korunmasi açisindan da gereklidir.

Yumurtlama problemi yasanabilen diger durumlar erken menopoz ve hypogonadotropik hypogonadizmdir. Bu ikisi FSH –E2 testi ile kolayca ayirt edilir. Hypogonadotropik hastalar beyinden gerekli hormonlar salgilanmadigi ve dolayisi ile yumurtlama olmadigi için adet görmezler. Kandaki FSH düzeyi çok düsüktür.Bu durumda disardan verilen menogon ve benzeri ilaçlarla yumurtlama saglanir.

Tubal Faktör:

Enfeksiyon, endometriosis, appendisit,kronik iltihabi bagirsak hastaliklari nedeniyle (Chron,ülseratif kolit) geçirilmis operasyonlara bagli olarak kanallar tikanabilir.

Histerosalpingografi (HSG) geleneksel ve standart tani yöntemidir. Jinekolog veya radyolog tarafindan çekilebilen bu röntgen filmi her zaman dogru sonuç vermez. Açik olan tüpler kanallardaki kasilmaya bagli olarak kapali görünebilecegi gibi normal olmayan tüpler açik gibi de görünebilir. Ihtiyaç duyuldugunda Laparoskopi yapilabilir.

Diger faktörler:

Rahim içindeki Polip,Myom ve yapisikliklar(iltihabi veya kürtaja bagli),rahim agzindaki dogumsal veya sonradan operasyonlara bagli gelisen anormallikler gebeligi engelleyebilir.Bu sorunlarin büyük kismi histeroskopik operasyonlarla düzeltilebilir.Rahim agzi ile ilgili problemler IUI(asilama) yolu ile asilabilir.

ENDOMETIOSIS:

Rahim içini döseyen ve embriyonun tutundugu endometrium isimli dokunun rahim disinda bulunmasidir.

Daha çok yumurtaliklar ve kanallarda görülür.

En sik yarattigi sikayetler;

- Kasik agrisi,

- Adet sancisi,

- Iliskide agri,

- Infertilitedir

Endometriosisli kadinlarin %30-50’i degisen derecelerde infertilite sorunu yasamaktadirlar.

Sikayet ve muayene bulgulari doktorunuzun endometriosisten sadece süphelenmesini saglar. Çikolata kisti adi verilen büyük kistlere neden oldugunda ultrasonla tanisi konulabilir. Kesin tani laparoskopi ile konulabilir

Kadinin Gizli Derdi Vaginismus;

Vajinismus, vajina girisini çevreleyen kaslarin istemdisi olarak kasilarak cinsel birlesmenin acili olmasi ya da birlesmenin gerçeklesememesidir. Vajina girisini çevreleyen baskin kas grubu ";Pubik Kaslar";olarak adlandirilir, bunlar düz kas grubudur ve refleks olarak çalisirlar. Vajinismusda yasanan kasilma istem disidir ve asla kadinin kendi kontrolünde
degildir. Vaginismus da cinsel iliskiyi imkansizlastirdigi için tek basina hamileligi zorlastiran bir durumdur. Vajinismus hastasi çogu kadin iliskiye girememekten ötürü yogun utanç duygusu hisseder ve sikintilarini paylasmak istemezler. Durumu baskalarina anlatmak onlari rahatsiz edebilmektedir.Bebek sahibi olmak isteyen çiftler Vaginismus durumunda vakit kaybetmeden psikolojik yardim almak kisinin bundan sonraki yasam ve cinsel yasam kalitesini arttirir.

Stres’te bir faktör;

Bu karmasik olaylar dizisi içinde psikolojik faktörlerin önemli oldugu düsünülmektedir. Vücutta salgilanan stres hormonlari beyinden salgilanan hormonlarin salgilanma düzenini etkiler. Beynin Hipatalamus bölgesinden salgilanan ile hipofiz bölgesinden salgilanan FSH ve LH gibi yumurta gelisiminde çok önemli olan hormonlarin düzen içinde salgilanmasini saglayan GnRH adi verilen hormon, stresten önemli ölçüde etkilenir. GnRH salgilama düzeninin degismesi yumurta gelisimini olumsuz etkileyebilir. Stresi azaltmanin en iyi yolu dikkati baska yöne kaydirmaktir. Kisinin kendisini rahatlatan ugraslara yönelmesi (resim, müzik, el sanatlari vb…), agir olmayan egzersiz, yoga, bahçe isleri gibi rahatlatici fiziksel çalismalar yapmasi en çok tavsiye ettigimiz yöntemlerdir.

Önce üretkenliginizi test edin;

Bebek sahibi olabilmek için bayanlarda üretkenlik miktari büyük önem tasimaktadir. Kisirligin belirtilerinden biri olan üretkenlikte azalmayi artik evinizde yapacaginiz testler ile belirleyebilirsiniz. Zorlu bir süreç olan kisirligin ilk asamasinda Babystart FertilCheck Kadin Kisirlik Testi, kadinlarda biyolojik dogurganlik zamaninin bir göstergesi olan seks hormonunu ölçer. Evde rahatlikla uygulanabilen bu test idrarla yapilmaktadir.

Jinekolojik Muayeneyi Ihmal Etmeyin

Hamile kalmak isteyen kisilerin öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçerek, gebelik öncesi yapilmasi gereken smear gibi muayeneleri olmalari, muayene sirasinda tespit edilen hastaliklarin ve aile öyküsüne bagli problemlerin önceden tespit ve tedavi edilmesi hamileligin sorunsuz geçmesine yardimci olur. Hamilelige hazirlanildigi dönemde bazi aliskanliklarin degistirilmesi de önerilen bir konudur. Gereksiz stres yapmadan dogru zamanlarda iliskinin programlanmasi, ama bunu bir zorunluluk ve görev haline dönüstürmeden yapilmasi hamilelik sansini arttir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası