Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TATILINDE ÇOCUGUNUZA “EGLENCE AJANDASI” YAPIN!

Anne-babalara yariyil tatilini özel öneriler:

Çocuklarin tüm ders yili boyunca özlemle bekledikleri yari yil tatili geldi. Sabah erken kalkmak yok, okula gitmek yok, ders çalismak yok. Kisaca haftanin 7 günü özgürlük var! En azindan çocuklar böyle düsünüyor. Aileler ise tatilde bile olsa, çocuklarinin ders çalismasindan yana… Çocuklarin geç saatlere kadar televizyon izlemek, özgürce bilgisayar basinda kalmak gibi istekleri tatil döneminde anne babalariyla tartismalara neden oluyor. Oysa yapilmasi gereken en dogru sey, birinci dönemde yorulan çocuklarin nefes almalarini ve ikinci döneme daha zinde ve saglikli biçimde devam etmelerini saglamaktan geçiyor. Acibadem Fulya Hastanesi Psikiyatri Uzmani Dr. Aylin Aksoy, çocuklarin yariyil tatilini nasil geçirmeleri gerektigi konusunda öneriler sunarken, ailelerin sik sordugu sorulari da yanitliyor:

Tatilde ne yapmali? Ders mi tatil mi?

Aslinda bu tatil, tüm yari dönem boyunca dersler, sinavlar, ek dersler ve dershane döngüsü içinde yorulmus olan çocugunuza, kisa da olsa derslerin disinda baska seylerin de oldugunu hatirlatmak için iyi bir firsattir. Bu süreyi çocugunuzun keyifli geçirmesi için sizinle, kardesleri ve arkadaslari ile mümkün oldugunca zaman geçirmesi önem tasiyor.

• Çalisan ebeveynseniz, çalismadan arta kalan zamaninizin büyük bir bölümünü çocugunuza ayirmaniz ve bu sürede birlikte tatil havasini hissetmeniz önemli.

• Evde tek basina kalan çocugunuz için, bir gece önceden çocugunuzla birlikte hazirlayacaginiz "günlük eglence ajandasi", siz evde yokken, muhtemelen tüm gününü televizyon ya da bilgisayar önünde geçirecek olan çocugunuzun harekete geçmesi için iyi bir araç olabilir.

• Gün içinde randevulasma ve birlikte yenecek bir öglen yemegi, sizin de sikici is temposuna ara vermenizi saglayarak, çocugunuzu da sizi de çok mutlu edebilir.

• Birlikte yapilacak sinema programi sizin için de eglenceli, ayni zamanda çocugunuzla aranizdaki iliskiyi güçlendirmeye yarayan keyifli bir faaliyet olacaktir.

• Hazirlanan ajanda ile uzun zamandir görmeyi istediginiz sergi ve müzelere zamansizlik nedeniyle yapamadiginiz ziyaretleri çocugunuzla birlikte gerçeklestirebilirsiniz. Sergi ve müze seçimlerini yaparken çocugunuzun begenilerini ön planda tutarak, hem geçireceginiz vaktin daha keyifli olmasini saglar, hem de çocugunuzun ilgisini çeken konulari daha iyi görüp, onu daha iyi tanimak için firsat saglarsiniz.

• Çalismayan ebeveynseniz çocugunuzla birlikte olusturdugunuz "günlük eglence ajandasini” uygularken hem keyif aldiginizi hem de çocugunuzla geçirdiginiz zaman içinde iliskinizin güçlendigini göreceksiniz.

• Arkadaslariyla birlikte yapacagi program çocugunuzun sosyallesmesine firsat saglayacaktir. Arkadaslarla birlikte gidilen tiyatro, çocugunuzun zihinsel kapasitesini keyifli bir yolla artirmanin yanisira, siz olmadan bir faaliyette bulundugu için özgüvenini tazeleyerek iyi hissetmesini saglayacaktir.

• Çocuklari, bireysel gelisimde önemli bir yere sahip olan sanatsal ugrasilara yönlendirmek önemlidir. Çocugunuzun resim ya da müzige olan yeteneginin üzerine gitmek için iyi bir firsattir yariyil tatili. Var olan çalismalarini destekleyebilir ya da kendi kesfini yapmasi için onu yüreklendirip, baslangiç için bir kursa katilmasini saglayabilirsiniz.

• Spor, çocugunuzun hem fiziksel hem de ruhsal sagligina faydalidir. Sporla artan metabolizma, çocugunuzun hem istahi hem kilosu üzerinde olumlu etkiler gösterecektir. Vücudun kendi salgiladigi, mutluluk verici ve agri kesici özelligi olan endorfinler, düzenli spor yapildiginda artmaktadir. Ayrica spor ile olusan terleme sonucunda, su metabolizmasindaki degisiklik beyni olumlu yönde etkiler. Degisen su metabolizmasi beyinde serotonin gibi nöropeptidlerin kullanimini arttirarak depresyon gibi serotonin eksikligi ile açiklanabilecek psikiyatrik hastaliklara karsi koruyucu olacaktir. Takim halinde ya da bireysel yapilan spor çocugunuzun yaraticiligini ve sorumluluk duygusunu da artiracaktir.

Ailelere ne gibi sorumluluklar düsüyor?

Bunun bir tatil ve keyifle geçirilecek bir süre oldugunu unutmamaliyiz. Zorlu bir maraton atleti tüm yaris boyunca ayni hizda gitmez, zaman zaman temposu düser, bazen de artar. Hatta çogu zaman yarisi izleyenler atleti motive etmeye çalisir temposu düsmesin diye. Tüm ögrenim hayati boyunca maraton kosan çocuklarimiza bu tatilleri çok görmemeliyiz. Nerede tempoyu düsürecegi nerede artiracagi konusunda çocugunuzun fikrini sormayi unutmayin. Bu tatilde ne yapmak istedigini sorun. Belki bir önceki dönemdeki eksiklikleri için destege ihtiyaci oldugunu söyleyebilir ya da tatilin ilk haftasinda sadece dinlenmek istedigini. Çocugunuzun ihtiyaçlari dogrultusunda davranmak her zaman daha anlamli ve faydali olacaktir. Fazla baski ya da istemedigi seyleri yapmasi için zorlamak bazen istenmen sonuçlara yol açabilir. Bu konuda ölçülü davranmak önemli. Tatil sonrasi yapilmis olmasi gereken ödevler varsa bunlarin ertelenmemesi, zamaninda ve eksiksiz bitirilmesi önemlidir. Bu konuya çocugunuzla birlikte göstereceginiz hassasiyet, tatil sonrasi çocugunuzun okul ve derslerine adaptasyonunu da olumlu katkida bulunacaktir.

Tatilde çocuklar ders çalisirken nelere dikkat edilmeli?

Tatil sonrasindaki sorumluluklari unutmamak gerekir. Bu nedenle bu sorunun yaniti evet, ancak bu konuda çocugunuzla birlikte hareket etmeniz daha da önemli. Çocuga ödevleri ve dersleri konusunda yardimci olmak ona moral verebilir. Uygulama sirasinda kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bazen programa uyulmadigi durumlar, kaçamaklar olabilir. Bu durumda agir cezalar yerine birlikte tekrar gözden geçirme ve yeni düzenleme yapmak, daha çok ise yarayacaktir.

Çocugun karnesinde kiriklar varsa, tatil dönemi nasil degerlendirilmeli?

• Fazla ve asiri tepki istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu konuda da ölçülü davranin. Kötü olan dersleri hakkinda konusun.

• Çocugunuzun kendisi ile ilgili yaptigi yorumlara güvenin. Hangi konuda eksik hissediyorsa o konuda yardimci olacaginizi ona hissettirin. Tatilde bu konuda birlikte adim atabileceginizi iletin.

• Dikkat eksikligi- hiperaktivite bozuklugu (DEHB), ögrenme güçlügü, depresyon, ansiyete bozuklugu gibi bazi psikiyatrik durumlar, çocugunuzun gayretine ragmen, onun okul basarisini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu konuda okulda rehberlik bölümü tarafindan yapilacak yönlendirmelere kulak verin.

• Çocugunuz yeterli ve üzeri gayret gösterirken basarisiz oluyorsa, bu sayilan durumlardan biri ya da birkaçi çocugunuzda olabilir. Dikkat daginikligi yaygin bir yakinmadir. Yeterince iyi uyumayan biri de dikkatini toparlamakta zorluk çeker.

• Her hareketli çocuk hiperaktif degildir. Bu taninin konmasi için çocugun ya da ergenin psikiyatr tarafindan degerlendirilmesi gerekir. Taniya yardimci dikkat testleri de yapilmaktadir.

• Dikkatini toplayamayan bir çocuk ya da ergenin, yeni bilgileri ögrenmesi zorlasmaktadir. Depresyonun 9 belirtisinden biri dikkat ve konsantrasyonda günlük yasamini olumsuz yönde etkileyecek kadar azalma olmasidir.

• Depresyon çocuk ve ergenlerde örtülü biçimde seyredebilir. Depresyondaki çocuk eskisi gibi oyun oynamak istemez, keyfi pek olmaz, istahi azalabilir, sürekli uyumak isteyebilir, daha çabuk sinirlenir ve çabuk aglar. Depresyondaki ergen çok sinirli olur. Her seye bagiran, çabuk tepki veren, tahammülsüz, sabirsiz bir insana dönüsür. Eskisi gibi gülmez, sosyal hayati kötülesir, aglamalari olur. Istahi degisir, uykusu bazen artar bazen de azalir. Böyle bir durum degisikligi varsa ve okul basarisi da eskiye göre kötüye gidiyorsa muhakkak psikiyatr tarafindan çocugun degerlendirilmesi gerekir. Gerekli durumlarda antidepresan tedavisi baslanir ve tedavi ile genel durumu düzelirken okul basarisinin da olumlu yönde degistigi gözlenir.

Günde ne kadar süre bilgisayar oynamali, ne kadar süre televizyon izlemeli?

• Pek çok çocuk için tatil evde daha çok bilgisayar oyunu ve daha çok TV anlamina geliyor. Bilgisayar oyunlarina tümüyle karsi çikmak dogru ve akilci bir tutum degil çünkü çocuklar özellikle yasaklanan seyleri yapmak konusunda, hiç bir seyde olmadigi kadar istekli olurlar. Ayrica çocugunuz size olumsuz tepkiler verme olasiligi da az degil.

• Bu nedenle bilgisayar oyunlarini yasaklamak yerine, birlikte karar verdiginiz oyunlari oynamasina için izin verin. Siddet içeren oyunlari yasaklayin ve bunun nedenini çocugunuza uygun sekilde ve yine internet üzerinden olumsuz örneklerle açiklayin.

• Uzun süre bilgisayar ve televizyon karsisinda oturmak çocuklarda göz hastaligi, durus problemleri ve radyasyona maruz kalma gibi saglik sorunlarina yol açar. Tüm gününü bilgisayar basinda geçiren bir insanin yasayabilecegi fiziksel hastaliklari anlatin, örnekler verin.

• Çocugunuzla süre konusunda uzlasin. Her gün kullanacaksa bu süre bir saati geçmemeli. Gün asiri kullanacaksa kullanim saatini buna göre ayarlayabilirsiniz. TV için de ayni kurallari uygulayabilir, kullanim saatini belirleyip buna uymasini saglayabilirsiniz. Uyulmadigi durumlarda yaptirim uygulanmali, ödül-ceza sistemi düsünülmelidir. Çocugunuzu zararli sitelerden koruyan programlardan yararlanin. Bu sayede çocugunuzun internet üzerinden yapabilecegi her seyi kontrol edebilme sansiniz olacaktir.

Çocugun tatil sonrasinda okula alisabilmesi için neler yapilmasi gerekiyor?

Tatil sonrasi çocugunuzun okula tekrar uyum saglamasi zor olabilir. Bunu daha kolay hale getirmek için yapilabilecek önlemlerden bahsedelim.

• Eger yolculuga çikmissaniz, eve bir kaç gün erken dönüp tatilin son günlerini evde geçirin. Evinde olmak çocugunuzun adaptasyonunu artirir.

• Özellikle tatilin son haftasinda çocugunuzun yemek ve uyku düzenini okul hayatina uygun olarak ayarlayin.

• Okul çantasini ve kiyafetlerini hazirlarken ona yardimci olun.

• Kitap ve defterlerini, yeni ders programini birlikte kontrol edin.

• Tatilde ders çalisma programinda, ilk dönem ögrendigi bilgiler hakkinda konusmak ve bu bilgiler üzerinden hatirlama amaçli geçmeyi ihmal etmeyin. Onunla bu bilgiler hakkinda konusun.

• Sizdeki meraki gördügünde onun da merak ve heyecani artacak, konulara dikkatini daha kolay vermeye baslayacaktir. Bu tutumunuz yil boyunca sürmeli.

• Her ders çalismada ilgiyle çocugunuzu dinleyebilirseniz, sizinle yaptigi pekistirmeler sayesinde ögrenmesi daha kolay olacaktir. Unutmamaliyiz ki ögrenmek için tekrar gerekir. Tekrar edilmeyen bilgi unutulur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası