Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anoraksiya Nevroza Ölümlere Neden Olabiliyor

Anoraksiya nevroza genellikle ergenlik çaginda kizlarda baslar, kendisini sisman hissedip diyet yaparak ileri derecede zayiflama gözlenir, beden agirligi ve biçimi ile asiri zihinsel ugrasi, kilo almaktan asiri korku, zayif olmayi siddetle arzulama dikkati çeker ve kadinlarda amenore ile seyreder.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A Hastanesi (BRSHH) 4. Psikiyatri Klinik Sef Yardimcisi Doç. Dr. Ayse Fulya Maner, 30 yil süre ile takip edilen anoreksiya nevroza (Yeme bozukluklari) hastalarinin yüzde 25’nin hayatini kaybettigini söyledi.

Anoreksiya nevrozanin genellikle ergenlik çaginda kizlarda basladigini belirten Maner, “Anoreksiya nevroza nispeten seyrek görülen bir bozukluktur. Gerçek yayginligini belirlemek zordur, çünkü belirtiler yadsinmakta, kabul edilmemekte ya da gizlenmektedir. Ergenlik dönemindeki kizlar ve genç kadinlar gibi yüksek risk gruplarinda bile görülme sikliginin yüzde 0,5’e kadar çiktigi tahmin edilmektedir. Anoreksiya nervoza olan hastalarin yüzde 5 – 10’ u erkektir” dedi.

Belirtileri:

Doç. Dr. Ayse Fulya Maner, hastaligin belirtilerini hakkinda su bilgileri verdi: Anoreksiya nevrozada belirti ve bulgularin çogunlugu açlik durumuna ikincil olarak ortaya çikar; örnegin soguga karsi hassasiyet, mide bosalmasinin yavaslamasi, kabizlik, kan basinci düsüklügü, nabzin yavaslamasi gibi. Kusma ve bagirsaklari yumusatan ya da idrar sökücü ilaçlarin kötüye kullanimi, en ciddisi kanda potasyum düsüklügü olmak üzere çesitli elektrolit bozukluklarina yol açabilir. Nadiren bunlar kalpte ritm bozuklugu yaratarak ölüme neden olabilir. Anoreksiya nevrozada sik olarak hafif ya da orta derecede kansizlik ve lökositlerde azalma görülür. Çesitli hormon bozukluklari ve adet kanamalarinin kesilmesi yemeyi kisitlama ve kilo kaybina baglidir. Anoreksiya nevroza olan bireylerde akranlarina göre kemik yogunlugu azalmistir. Düsük östrojen ve kötü beslenmeye bagli olarak osteoporoz (kemik erimesi) ve kemik kiriklari riski artmistir. Nadiren tikinircasina yeme ataklari olanlarda akut mide genislemesi ya da mide yirtilmasi sonucu ölümler olabilir.

Anoreksiya nevroza olan bireyler beden imgesinin siklikla bozulmasina bagli olarak asiri zayif olmalarina karsin, kendisinin çok sisman olduguna inanmaktadir. Bu nedenle kilo almalarina yardimci olunmasini çogunlugu istemezler. Genellikle çok az miktarda yerler, günlük alinan kalori çok düsüktür (siklikla 300- 1000 kal/gün), yagli, sekerli, unlu gidalari sismanlatacagi korkusuyla tamamen keserler. Bazi bireyler kilo vermek için kusar, asiri egzersiz yapar, bagirsaklari yumusatan ya da idrar sökücü ilaçlari kullanir. Metabolizmayi artirici olarak düsündükleri tiroid ilaçlari ve istah kesicileri kullananlar olabilir. Yiyecekleri sürekli düsünür, baskalari için lezzetli yemekler hazirlamaktan hoslanirlar. Yiyecekleri küçük parçalara böler, bunlarla tabakta çatalla oynarlar. Bazen de asiri yemeyi kontrol edememe ve tikinircasina yeme dönemleri olabilir. Tikinma sirasinda yedikten sonra siskinlik hisseder ve kendilerini zorlayarak kusabilirler. Tikinmalarin ardindan, kilo kaybetme çabalari daha da siddetlenir. Baskalarinin yemege zorlamasindan hoslanmazlar, yiyecekleri saklayabilir ya da yemek biter bitmez gizlice kusarlar. Gün içinde birçok kez tartilma ihtiyaci hissederler, kilodaki en ufak bir artis yogun sikinti yasatir. Çogu ergenin psikososyal, cinsel gelisimi gecikmistir. Eriskinlerde hastaligin baslamasi ile cinsellige ilgi azalmistir. Beraberinde depresyon, anksiyete, sosyal fobi, obsesyon, mizaç dalgalanmalari, cinsel istek kaybi sik rastlanan psikiyatrik belirtilerdir. Kisilik özellikleri olarak içe dönüklük, sosyal güvensizlik, asiri saygili, kati düsünme belirgindir. Çesitli düsünce çarpitmalari siktir. Düsük benlik saygisi ve asiri mükemmeliyetçilik bu bozuklugun gelismesinde önemlidir.

Yeme bozukluklarinin gelisiminde aile yapisi ve islevinde bozulma oldugu gözlenmektedir. Ebeveynin bakim yetersizligi ve asiri koruyuculugu dikkati çeker. Bireylerin aile iliskileri siklikla bozulmustur.

Anoreksiya nevroza tanisi düsünülürken kilo kaybina yol açan baska bir tibbi hastaligin olmamasindan emin olunmalidir.

Anoreksiya nevroza için 14 – 15 ve 18 yaslari en sik görülen baslangiç yasidir. Seyrek olarak 9 yasinda ve menopoz sonrasi kadinlarda basladigi bildirilmistir. Ölüm orani çesitli çalismalarda % 7 – 18 olarak bildirilmektedir. Anoreksiya nevroza olan hastalarin yaklasik 1/5’ i tamamen iyilesmektedir; 1/5’ inde hastalik siddetini koruyarak sürmektedir; kalan 3/5’ i ise kroniklesme ya da alevlenme-düzelme seklinde dalgalanmalarla kismi düzelme ile seyretmektedir.

Nasil tedavi edilir?

Anoreksiya nevrozada tedavinin ilk hedefi birey ve ailesinin tedaviye katilimidir. Çogu anoreksiya nevroza olan birey için bu kolay degildir. Bireyler genellikle belirtilerini daha hafif olarak yansitir ve tedavi arayislarina giren, endiselenen ailesi ve akranlarinin abarttigini düsünür. Kilo onarimi fizik düzelmeden baska psikolojik açidan da esastir. Böylece özgüvenini sadece diyet ve kilo kontrolü üzerine kurduklarini ve kati, acimasiz bir sekilde kendilerini yargiladiklarini, yeme bozuklugunun egitim, spor, arkadaslik kurma gibi bireysel hedeflerini basarmalarini nasil engelledigini fark etmeleri saglanir.

Anoreksiya nevroza olan bireylerin çogunlugu psikiyatrist ile görüsmeye isteksizdir. Iyi bir terapödik iliski içerisinde bireyi dinlemek, anlasildigini hissettirmek, tedavi seçeneklerinin açiklamak ve uzlasmaya niyetli olmak önemlidir. Tedavide basarili olmak büyük ölçüde hasta ile iyi bir isbirligi kurmaya dayanir. Açligin fizik ve psikolojik etkilerini düzeltmek için uygun bir beden agirligi olmasi kesin olarak belirtilmelidir. Kilo onarimi hastaneye yatirilarak yapiliyorsa, hedeflenen saglikli kiloya ulasana ve bunun devam etmesi saglanana kadar, hastanede yatmasi gerektigi vurgulanmali ve tedavi plani ile ilgili ayrintili açiklama ve tartisma yapilmalidir. Bazi bireyler tedavi tamamlanmadan hastaneden çikmayi talep eder, tedavi ekibi sabirla, kalmaya ikna etmege çalismalidir.

Nadiren bireyin kilo kaybi, hayati tehdit eden boyutta olabilir. Böyle bir birey hastaneye yatisa ikna edilemiyorsa, zorunlu, istem disi yatis söz konusu olabilir. Bu bireyin hayatini kurtarmak ve uzun süreli istemli tedaviye hazirlamaya zaman kazandirmak için gerekli olabilir.

Psikoterapi olarak klinik deneyimler bireysel iliskilerin gelistirilmesine ve bireyin kimlik duygusunun, etkinliginin artirilmasina yönelik basit destekleyici yöntemlerin yararli oldugunu göstermektedir. Çogu birey belirtilerinin gerçek ve önemli sorunlara geçici, yalanci çözüm oldugunu bilir. Yasamin zorluklarina, çatismalara karsi zayiflama yoluyla hayali bir çözümden vazgeçerek bireysel etkinlik duygusu kazanmalari ve daha olgun bas etme yollari gelistirmeleri amaçlanir.

Çogu yeme bozukluklari tedavi programlarinda birçok disiplin (psikiyatri, psikoloji, beslenme uzmanligi, endokrinoloji, iç hastaliklari, kadin dogum, ortopedi) ise karisir. Genç anoreksiya nevroza olan bireylerde ailenin tedavi programina katilmasinin yararli oldugu bildirilmistir. Aile tedavisi aile üyelerinin hastalik hakkindaki korkularini hafifletmek açisindan yararli olur. Aile tedavisi yaklasimi ailenin isbirligini, karsilikli destek ve sürekliligini vurgular.

Hastanede basariyla tedavi edilmis bireylerin bile %30-50’sinin 1 yil sonra yeniden yatisi gerekmektedir. Bu nedenle hastaneye yatis sonrasindaki ayaktan tedavi nüksü önlemek ve islevselligi gelistirmek açisindan mutlaka önerilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası