Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SEÇTIGINIZ YASAM TARZI YASLANMA DERECENIZI BELIRLER

Her yasin ayri bir güzelligi olsa da yaslanmayi kimse istemez. Bunun için belki kozmetik ürünlerle belki de estetik operasyonlarla gençlesmek için paranizi harciyorsunuz. Oysaki yaslanmayi geciktirmek ya da saglikli bir sekilde yaslanabilmek elinizde… Günlük yasantinizda dikkat edeceginiz birkaç basit nokta ile saglikli ve genç görünmeyi saglayabilirsiniz. Saglikli bir sekilde yaslanmanin ilk adimina yasam biçiminizi düzenlemekle baslayin. Memorial Atasehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavakli, saglikli bir yasam için dikkat edilmesi gerekenler hakkinda bilgi verdi.

Yaslanma hizi herkeste farklidir

Yaslanmanin hizi ve yogunlugu kisinin yasini gözetmeden herkeste farkli olmaktadir. Yaslanma, insanin normal bedensel ve ruhsal islevlerinin giderek azalmasi ve zarar görebilirliginin artmasi olarak tanimlanmaktadir. Yaslanmanin sonsuza dek önlenebilmesi tibben mümkün degildir. Ancak kaliteli bir yasam ile etkisini azaltmak ya da geciktirebilmek mümkündür.

Zamana karsi koyma yollarini ögrenin

Genetik yatkinlik, kötü sehirlesme, sagliksiz konutlar, stres, sosyoekonomik yetersizlikler gibi kontrol edilemeyen faktörler ile sürekli karsi karsiyayiz. Bu durumlarin kötü etkilerini yok etmek kimi zaman imkansizdir. Bu durumda tek kurtulus yolu ise bu etkenlerle basa çikmanin yollarini ögrenmekten geçmektedir. Elektromanyetik kirlilikten, zararli çevre faktörlerinden korunmak, dogru beslenmek, yeterince su içmek ve egzersiz yapmak; stresle basa çikmayi ögrenmek ve uyku düzeni saglamak baslica korunma yöntemleridir.

Neden yaslaniriz?

Yaslanmayi artiran nedenleri söyle siralayabiliriz:

• Hücrelerin oksidatif stres denen vücutta olusan serbest oksijen radikallerice hasara ugramasi ve vücudun bunu koruyan anti-oksidan sisteminin yetersizligi

• Kromozomlarda bulunan DNA’nin hasar görmesi

• Genetik miras veya genlerdeki degisiklikler

• Hücrede bulunan mitokondrium isimli organin hasar görmesi

• Vücutta bunlunan yaglarin hasar görmesi

• Proteinlerin glikozillenmesi

• Hormonal bozukluklar

• Beslenme bozukluklari

• Hücrede otofaji denen hücreyi tamir eden mekanizmanin bozulmasi

Beslenme yaslanma üzerinde birincil etki saglar

Yapilan çalismalarda görülmektedir ki; beslenme düzeni ve tarzinin yaslanma ve sag kalim üzerinde birincil ve çok önemli rol oynadigi artik kesinlesmistir. Kafein ve alkolden olabildigince uzak durulmali, su, yesil çay, meyve çaylari ve taze meyve sulari tercih edilmelidir. Unutulmamasi gereken bedenin yipranmasini azaltici etkisi olduguna inandigimiz bazi eser elementlerin ve antioksidanlarin öncelikle gidalardan(günde en az 4-5 porsiyon taze sebze meyve) alinmaya çalisilmasi, yetersiz kalinan durumlardan bir uzman tarafindan düzenlenen destek tedavilerine basvurulmasi geregidir.

Ilaçlardan ek destek alabilirsiniz

Ilaç etkilesimleri veya cinsiyetlere göre ayrim gösterilmesi gereken durumlar söz konusu olabileceginden hekiminiz tarafindan tavsiye edildigi takdirde bir bölümü kombinasyon halde olan ürünler kullanilabilir. Doktor kontrolünde

• Alfa lipoik asit

• Vitamin C ve E

• Koenzim Q10, Selenyum,

• Kalsiyum, magnezyum, Çinko

• Karotenoid ve flavanoidler (meyve sebze ve baklagillerde bulunan dogal renk verici maddeler)

• Yesil çay ve üzüm çekirdegi ekstresi

• DHEA ve glutatyon kullanilabilir.

Kas kalitenizi artirmak için spor ve egzersiz yapin

Sportif aktivite kas kütlesinin azalmasini engellemek, kemik yapiyi uyarmak ve kalp damar sagligini korumak bazinda en büyük önemi tasir. Dikkat edilmesi gereken egzersiz süresi ve yogunlugudur. Saglikli yasamin son gelismeleri isiginda egzersiz süresinin hiçbir zaman 60 dakika üzerinde olmamasi, 30 dakikanin aerobik aktiviteye yönelik (kosu, bisiklet, kürek, cross trainer, step, dans) egzersizlerden olusmasi, diger 30 dk. bölümün karin ve bütün vücut adalelerinin çalismasina yönelik hazirlanan bir agirlik programi ile geçirilmesi geregidir.

Özellikle altini çizmek isteriz ki 60 dakika üzerindeki sportif aktiviteler ile istenen sonuçlara ulasmak mümkün degildir. Diger önemli konu da spordan önce ve sonra mutlaka esneme hareketlerinin yapilmasidir, ancak böylece kas kalitenizi arttirabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası