Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akne neden eriskin yasta kadinlari etkiliyor? Bas etme yöntemleri nelerdir?

Gençler ve ergenlik çagindakilerin ortak sorunu olarak bilinen “Akne” dermatoloji kliniklerine basvuru sebepleri arasinda ilk siralarda yer aliyor.

Günümüzde 25 yas sonrasinda da giderek artan bir problem haline gelmeye baslayan aknelerin (sivilce) uygun tedaviyle kontrol altina alinabilecegini belirten Anadolu Saglik Atasehir Tip Merkezi Deri Hastaliklari

Uzmani Dr. Sadiye Kus hastalarin eriskin aknesinin tedaviye dirençli oldugunu kabullenmesinin ve hekim tarafindan önerilen tedavileri bikmadan uzun süreli devam ettirmelerinin önemine degindi.

Akne, 15-45 yas araliginda dermatoloji kliniklerine basvuru nedenleri arasinda diger hastaliklara göre açik ara önde. Ergenlik çaginda erkeklerde daha sik görülen akne, eriskinlik döneminde ise daha çok kadinlari etkiliyor. Eriskin akneleri olarak adlandirilan 25 yas sonrasi akneleri agirlikli olarak agiz ve çene çevresinde uzun süre devam eden derin yerlesimli lezyonlar seklinde olup kasinti ve agri gibi yakinmalara yol açabiliyor.

Aknenin ergenlikten beri hiç sönmeden devam ettigi “persistan akne” ve 25 yas ve sonrasinda ortaya çikan “geç baslangiçli akne” olarak iki sekilde görülebildigini belirten Anadolu Saglik Atasehir Tip Merkezi Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Sadiye Kus “Eriskin yaslarda daha çok kadin hastalari etkileyen problem genellikle hafif seyretme egilimindedir” dedi.

Dr. Sadiye Kus sözlerine söyle devam etti, “Klasik olarak akne olusumu derideki yag bezleri tarafindan üretilen sebumun gözenekleri tikamasi, bakterilerin buralara yerlesmesi ve bunun sonucunda iltihapli sivilcelerin gelismesine baglidir. Eriskin aknesi ise daha karmasik, henüz tam olarak nasil ortaya çiktigi yeterince aydinlatilamamis bir akne çesididir.”

Aknenin eriskin yasta görülmesine neden oldugu düsünülen faktörlerinden söz eden Dr. Sadiye Kus, “Androjen (erkeklik) hormonlarina asiri duyarlilik ya da bunlarin fazla üretimi, dogum kontrol haplari arasinda androjenik özelligi yüksek olanlarin kulanimi, stress, dirençli bakterilerin kil kökü ve yag ünitelerine yerlesmesi, hava kirliligi, yetersiz uyku, sigara akne olusumuna neden olan faktörler arasindadir” dedi.

Eriskin aknesinin tedaviye dirençli oldugunun altini çizen Anadolu Saglik Atasehir Tip Merkezi Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Sadiye Kus “Arka arkaya farkli tedavilerin denenmesi gerekebilir. Akne tedavisinde elimizdeki en güçlü ilaç olan isotretinoin tedavisi sonrasi bile tekrarlama orani %32’dir. Çogu ilaç ergenlerin yagli derisinin ihtiyaçlarina göre formüle edildiginden daha kuru olan eriskin derisinde problem yaratabilir. En etkili tedavi çogu zaman deneme yanilma yöntemiyle bulunur. Bu nedenle farki tedavilerin bikip usanmadan denenmesi gerekebilir. En dogru tedavi yöntemine ulasildiginda ise tedavinin basarisinin sürekli olmasi için düzenli bir sekilde tedaviye devam edilmesi gerekir” dedi.

Dr. Sadiye Kus akne tedavisinde ek olarak diger yapilmasi gereken söyle siraladi;

• Cilt kurutmayacak yumusak bir ürünle günde bir ya da iki kez temizlenmelidir. Asindirici yapida ve cildi tahris edici temizleyicilerden kaçinilmalidir.

• Kapatici makyaj malzemelerinden, saç spreylerinin ve jölelerin cilde temasindan kaçinilmalidir.

• Sigaranin eriskin aknesini ortaya çikaran faktörlerden biri oldugu kanitlanmistir. Ayrica aknenin siddeti içilen sigara miktarina bagli olarak artmaktadir.

• Iyi beslenme ile akneyi tedavi edemeyiz ancak iyi yönde etkileyebiliriz. Bunda glisemik indeksi yüksek olmayan gidalarla beslenme aliskanligi gelistirmek mevcut çalismalar isiginda önemli bir faktör olarak ortaya çikmaktadir.

• Akne tedavisinde salisilik asidli peelingler etkili ve güvenilir olmalari nedeniyle özellikle tercih edilen ve eriskin aknesini kontrol altina almak için dönem dönem uygulanmasi önerilen peeling çesidir.

• Orta siddetli olgularda hekim önerisi ile kullanilacak topikal (sürülerek kullanilan) ya da agizdan alinan antibiyotikler, düsük androjen hormon içerikli dogum kontrol haplari yararli olabilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası