Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASTIM KRIZLERINIZIN SEBEBI REFLÜ OLABILIR

Alerjik astim giderek artiyor. Hava kirliligi, trafige çikan yeni araçlarla artan egzoz dumani, ofis ortamlarindaki klimalar, yer dösemelerinde kullanilan halilar, bilgisayar tozlari, fast food agirlikli beslenme sekilleri ise bu durumun en önemli nedenlerinden. Astim alerjik bünyeli kisilerde birçok faktörle tetiklenmekle birlikte; altta yatan reflü sorunu krizleri artiriyor ve uzun süreli öksürüklere neden oluyor. Uzmanlar, astimli bir hastada reflü varsa astim sikayetlerini kontrol altina almanin zor oldugunu ve mutlaka reflü tedavisi gerektiginin altini çiziyor. Memorial Sisli Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, reflü hastaliginin astim krizlerine nasil etki ettigi konusunda bilgi verdi.

Geçmeyen öksürügü dikkate alin

Astim hastalarinda reflü sikligi; % 35 ila % 90’dir. Astimlilarda ortalama % 82 oraninda reflü sikayeti vardir. Reflü, inatçi öksürüklere de neden olmaktadir. Kronik olarak öksüren hastalarin % 10 ila % 40’ini, reflü hastalar olusturmaktadir.

Reflü, sessizce seyredebilir ve hastada bir sikayete yol açmayabilir. Bu durumda, geçmeyen öksürük dikkate alinmali ve astimli hastada reflü varligi arastirilmadir.

Reflü, yemek borusunun alt ucunda mide içeriginin yemek borusuna geçisini engelleyen kapak mekanizmasinin bozulmasi nedeniyle, mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasidir. Mide asidi yukari çiktiginda, alerjik astimi olan kisilerde özellikle gece yatarken bronslarda kasilmaya, astim krizlerine ve kronik öksürüklere neden olabilir.

Reflünüz varsa astim krizi geçirebilirsiniz!

Öksürük, nefes darligi, gece uykudan uyandiran brons kasilmalari alerjik astim hastalarinda görülen en önemli semptomlardir. Bu hastalarda astim tedavisine ragmen sikayetlerde bir düzelme olmuyorsa, hastanin öksürügü dirençli bir sekilde sürüyorsa, gece yattiginda nefes darligi nöbetleri devam ediyorsa, bunun altinda yatan bir reflü sorunu akla gelmelidir. Çünkü alerjik astim tedavisi uygulansa bile hastanin tedavi edilmemis bir reflü sorunu varsa, yemek borusuna kaçan mide asidi sürekli olarak bronslari uyaracak ve bu uyari sonucunda da alerjik astim krizi kontrol edilemez hale gelecektir.

Tedaviye dirençli astim vakalarinda mutlaka reflü olasiligi göz önüne alinmali ve gerekirse bir endoskopiyle reflü sorunu olup olmadigi tespit edilmelidir.

Astim hastalari sessiz reflüye dikkat etmeli!

Reflü bazen hastada herhangi bir sikayete yol açmaz. Hasta herhangi bir sorun yasamaz ancak astim krizleri de sessiz reflü nedeniyle kontrol altina alinamayabilir. Bu durumda en önemli bulgu, öksürüktür. Uzun süreli (1 aydan fazla süren) öksürüklerde mutlaka altta yatan reflü ihtimalinin degerlendirilmesi gerekir. Reflü tedavisi yapildiktan sonra astim krizleri kontrol altina alinabilir.

Astimlilarin % 82’sinde reflü sorunu var!

Astim ve reflü, kisirdöngü içerisinde olan iki hastaliktir. Reflü, mevsimsel beslenme aliskanliklari ile tetiklenebilen ve ortaya çiktiginda da alerjik bünyeli kisilerde alerjik astim krizlerine yol açmaktadir. Özellikle bahar aylarinda, çig sebze ve meyve tüketiminin artmasi nedeniyle reflü sikayetleri artmakta, reflü de hastada astim krizlerini tetiklemektedir. Özellikle bahar aylarinda polenlerin etkisi ile artan alerji sikayetleri, reflü sorunu nedeniyle kontrol edilemez duruma gelebilmektedir. Astimlilarda reflü sorunlarinin sikligi; % 35 ila % 90’dir. Astim ortalama hastalarinin % 82’sinde reflü saptanmistir.

Kronik olarak öksüren hastalarin % 10 ila % 40’i reflü hastalarindan olusmaktadir.

Astimlilar soguk alerjisi tehdidi ile karsi karsiya!

Bazi hastalar, hiçbir dönemde alerjik sikayetleri olmadigi halde havalarin sogumasi ile alerjik astim krizleri geçirebilmektedir. Soguktan etkilenen hastalar havalar isindiginda bu sikayetlerinden kurtulabilir. Bu durum, “soguk alerjisi”dir. Soguk, bronslarin kasilmasina ve astim krizlerine neden olmaktadir. Bu nedenle soguk havalarda burun ve agiz korunmali, bir atki ya da bir salla soguk havanin özellikle agizdan girmesi engellenmelidir. Soguk hava direkt agizdan girdiginde direkt olarak bronslara inmekte ve kasilmalara neden olmaktadir. Soguk, solunum yollarinin direncini de kirdigi için enfeksiyonlara zemin hazirlar. Havalar sogumaya basladiginda alerjik kisilerin hem astim krizleri tetiklenir hem de enfeksiyonlara meyilleri artar.

Alerjik astimi olanlar günde 3 litre ilik su içmeli

Alerjik bünyeli kisiler, günlük yeterli sivi alimina dikkat etmelidir. Günde 2.5-3 litre su içmeleri gerekir. ancak su kesinlikle soguk olmamali, oda sicakliginda ya da ilik olarak tüketilmelidir. Bu sayede hem bronslarin kurumasi, hem de su soguk etkisi yaratmayacagi için kasilmasi engellenecektir.

Astim hastalarinin kendilerini hava degisimlerinden korumalari da çok önemlidir. Çok sicak bir ortamdan çiktiktan sonra direkt soguk bir ortama girdiginde bronslar daha hizli bir sekilde kasilmaktadir. Bu nedenle sicaktan soguk ortama çikildiginda, agiz ve burun korunmalidir. Plazalarda çalisanlar bu risk ile karsi karsiya oldugu için merkezi isitma sistemi olan ortamlarda çalisanlarin özellikle dikkatli olmasi gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası