Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KIRISIKLIKLARLA BIRLIKTE MIGREN AGRISININ ÇÖZÜMÜ BOTOKSTAN GEÇIYOR

ABD’nin Gida ve Ilaç Yönetmeligi FDA, kronik migren sikintisi yasayan eriskin hastalarda bas agrilarini önlemek için Botoks enjeksiyon uygulamasini onayladi. Artik çogu gün bir bas agrisi yasamak olarak tanimlanan kronik migren için bundan böyle botoks uygulamasi da yapilabilecek. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel, “Kronik migren tedavisi için botoks, potansiyel bas agrisi belirtilerini ortadan kaldirmak için bas ve boyun etrafinda çoklu enjeksiyon olarak asagi yukari 12 hafta uygulanir. Burada önemli olan hastanin kendisine botoksun uygun olup olmadiginin doktoru tarafindan karar verilmesidir” dedi.

Migren, günlük hayatimizda bizi rahatsiz eden, gündelik islerimizi dahi yapmamizi engelleyen çok önemli bir sorun. Farkli yöntemlerle geçirilmeye çalisilan ancak sadece aci derecesinin küçük oranlarda azaltilabildigi bu büyük sorunun etkili bir çözümü var; Botoks… Daha önce yapilan tüm çalismalarda, Botoks enjeksiyonlari yapilan migren hastalarinin yüzde 80’inin bu süre içinde daha az ve daha az yogun migren acisi çektikleri, 4-6 ay süreyle migren agrisi anlaminda rahatladiklari tespit edildi. Doktorlar Botoks ile migren tedavisinin arkasinda yatan mekanizmanin, kaslari rahatlatici etkisinin yani sira ilacin sinir sinyallerinin iletimine engel oldugunu belirtiyor. Bugüne dek botoks tedavisi uygulanan hastalarin yüzde 95'inde de herhangi bir yan etki gözlemlenmedi. Migren için uygulanan diger tedavi yöntemleri ile karsilastirildiginda hastalarda mide bulantisi, kilo alma ve uyusukluk gibi yan etkiler görülebilirken, botoks uygulamasinda bu durumlar söz konusu degil.

Kronik migrenin bas agrisinin ekstrem formu olduguna dikkat çeken Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel, “Kronik migren bir ayin 15 gününden fazlasinda ciddi bas agrilari yasayan kisilerde var demektir. Kronik migren durumu, büyük ölçüde is yasami, aile ve sosyal yasami ciddi anlamda etkilemektedir. Bu nedenle etkili tedavi yöntemlerinin olmasi çok önemlidir” dedi. Migrenin basin bir alaninda yogun bir darbe veya zonklama agri olarak tanimlandigini belirten Prof. Dr. Yücel, “Bas agrilari genellikle bulanti, kusma, isiga ve sese duyarlilik ile birlikte kendini gösterir. Migren kadinlarda erkeklerden 3 kat daha fazla görülür” açiklamasinda da bulundu.

Prof. Dr. Yücel, “Kronik migren tedavisi için botoks, potansiyel bas agrisi belirtilerini ortadan kaldirmak için bas ve boyun etrafinda çoklu enjeksiyon olarak asagi yukari 12 hafta uygulanir. Burada önemli olan hastanin kendisine botoksun uygun olup olmadiginin doktoru tarafindan karar verilmesidir” dedi. Prof. Dr. Yücel ayrica, “Migren tedavisi gören hastalarin ortak sikintilari, boyun agrisi ve bas agrisidir. Botoks kronik migren, siddetli koltuk alti terlemesi, blefarospazm, ya da sasilik tedavisinde tavsiye edilen dozda kullanildiginda ciddi bir vaka olusturmamaktadir. Botoks ayni zamanda kaslar için de önerilen dozda kullanildiginda sorun yaratmaz” açiklamasinda da bulundu.

Botoks agrinin ortaya çikmasini engeller

Migren agrilarinin büyük bir kisminin altta yatan nedeni bas bölgesindeki kaslarin gerginligi olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Yücel, “Migrende agri ataklarina neden olan kaslarin gerginligi ortadan kaldirilirsa, yani kaslar gevsetilirse, migren agrilarina neden olan faktör de ortadan kaldirilmis olur. Migren tedavisinde birçok agri dindirici ilaç kullaniliyor. Ancak botoksun en büyük avantaji, agriyi geçirmesi degil, agrinin ortaya çikmasini engellemesidir. Migren hastalarinin büyük kismi botokstan yarar görüyor” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası