Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASKINIZ TARTIDA AGIRLIK YAPMASIN…

Asik olan bir kadin, yemeden içmeden kesilirken, sevgilisinden ayrilmis bir kadin ise solugu buzdolabinin önünde aliyor. Her iki durumda beslenmemizi ciddi anlamda etkileyen iki önemli durum. Tutarli Diyet Gizem Tutar hem önemli bir diyetisyen hem de yasam koçu olarak kadinlara önemli açiklamalar yapiyor, askinizi ve kilolarinizi dengede tutmaniz için birkaç tiyo veriyor. Asikken tek çesit beslenmekten kaçinin, bitki çaylarinin gücünden faydalanin, tam tahillari ve kuru baklagilleri sofradan eksik etmeyin ve somonun mutluluk gücü ile kendinize gelin. Sevgilimden ayrildim diye buzdolabinin önüne kamp kurmak yerine; egzersiz yapin, arkadaslarinizi arayin, 100 kaloriyi geçmeyen tam tahil barlarini tüketin, tarçin tatli istegini giderir içeceklerinize ekleyin ve buzdolabi ile vedalasmak için 3-4 saatten uzun aç kalmayin.

Kadinlarin erkeklere göre daha duygusal olduklari bilinen bir gerçek. Duygusal olmalari sebebi ile yasamlari ve yasamlarinin önemli bir parçasi olan beslenme düzenleri de duygularindan bir o kadar etkileniyor. Örnegin âsik olan bir kadin, yemeden içmeden kesilirken, sevgilisinden ayrilmis bir kadin solugu buzdolabinin önünde aliyor. Hatta bazi kadinlar 3 dilim çikolatali kekten veya 1 paket çikolatadan sonra kendilerine geliyorlar. Aslinda bu durum bize duygularimizin beslenmemizi ciddi anlamda etkileyebilecegini de göstermis oluyor.

Bilimde bu duruma duygusal yeme bozuklugu adi verilir. Ayni zamanda bu durum tikanircasina yeme sendromu adi verilen, adeta tika basa çok kisa sürede asiri miktarda besin tüketimi durumu ile birlikte de kendini gösterebilir. Duygusal yeme bozuklugu, bas edilemeyen stres, ask, üzüntü ve keder gibi duygularla birlikte seyredebilir. Burada yasanan açlik degil, üstesinden gelinemeyen duygulardir.

Ask, birçok kadinda baslangiçta kisa süreli bir istahsizlik yaparken, sonrasinda eger problemli bir iliskinin içindeyse kadin duygusal yeme ataklari geçirmeye baslayabilir. Duygusal yeme ataklarinda, genelde kisinin arzu ettigi besinler yüksek karbonhidrat içeren sekerli ve unlu, çikolata, pasta, kek gibi yiyecekler olur. Genelde duygusal yeme atagi sonlandiginda kisinin hissettigi duygu vicdan azabi olmaktadir.

Eger âsiksaniz, kendinizi heyecanli ve içi içine sigmaz hissediyor ve istahiniz kesiliyor ise; sagliginizin olumsuz etkilenmemesi ve daha dingin ve huzurlu hissedebilmek için;

- Istahsizsaniz… En azindan dört ana besin grubu olan süt ve süt ürünleri, et çesitleri ve sebze-meyve ve tahil grubu besinlerden azar azar ve sik araliklarla tüketmelisiniz. Tek çesit beslenmekten kaçinmalisiniz.

- Bitki çaylarinin gücünden yararlanin… Melisa çayi, Sari Kantaron ve papatya çayi gibi sakinlesmenize yardimci olacak bitkisel çaylari tüketerek kendinizi daha dingin hissedebilirsiniz.

- Tam tahillari ve kuru baklagilleri sofranizdan eksik etmeyin… Tam tahilli ekmeklerde ve bezelye, barbunya, nohut gibi kuru baklagillerde yüksek oranda bulunan B vitaminlerinin sinir sisteminiz açisindan önemli oldugunu unutmayin. B vitamini yetersizligi olan kisilerde, depresyona daha sik rastlandigi bilimsel bir gerçektir.

- Somon tüketin… Somon baliginin içerisinde yer alan omega-3 yag asitleri, daha mutlu hissetmenize yardimci olacaktir.

Eger üzüntü, stres veya keder sebebi ile istahinizin açildigini hissediyor, tokken bile atistiriyor, sebepsiz bir sekilde kendinizi buzdolabinin önünde buluyorsaniz;

- Farkina varin… Yeme ihtiyacinizin aslinda açlikla ilgili olmadiginin farkina varmali ve hangi duygunuzun sizi buzdolabinin önüne çektigini kendinize itiraf etmelisiniz.

- Nefes egzersizi yapin… Sessiz bir alanda nefes egzersizi yapip, aslinda yedikten sonra kendinizi daha mutsuz hissedeceginizi kendinize söyleyerek kisisel telkin yapin.

- En sevdiginiz arkadasinizi arayin… Kafanizdaki yeme güdüsünü dagitmak adina yakin bir arkadasinizi arayarak baska konulardan sohbet edin.

- Kisa bir yürüyüse çikin… Evden çikmak düsüncelerinizi dagitmaya yardimci olacaktir.

- Tatli isteginizi masum seçenekler ile durdurun… Bir kupa sicak çikolata veya sahlep içmek ya da bir adedi 100 kaloriyi geçmeyen tam tahil barlarini tüketerek kendinizi durdurun.

- Tarçin kullanin… Bilimsel çalismalar, tarçinin tatli istegini azaltmaya yardimci olabilecegini göstermistir. Bitki çaylarinizi içerken içinde kabuk tarçin bekleterek ya da sütünüze veya yogurdunuza 1 silme çay kasigi toz tarçin ilave ederek sizde tarçinin bu olumlu etkisinden faydalanabilirsiniz.

- Gün içerisinde ögün atlamayin… Gün içerisinde 3 saatten uzun aç kalmaniz, kan sekeri dengenizi bozacagindan ötürü kendinizi buzdolabinin önünde bulma ihtimaliniz artar. Bu nedenle az ve sik beslenmeye ve günde 3-4 saatten uzun aç kalmamaya özen göstermelisiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası