Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kabak, salatalik, ispanak, avokado, misir Sari Nokta’ya karsi!

Ileri yaslarda görme kayiplarinin en önemli nedeni olan Sari Nokta hastaligi (Yasa Bagli Makula Dejenerasyonu), makuladaki isiga duyarli hücrelerin yanlis çalismasi veya artik çalisamamasi durumunda ortaya çikiyor. Kabak, salatalik, ispanak, avokado gibi meyve ve sebzeler, misir gibi sari bitkiler Sari Nokta’nin olusumunu geciktiriyor.

Uzmanlar göz sagligini korumak ve ileri yaslarda görme kayiplarina neden olan Sari Nokta’yi engellemek için yeterli miktarda lutein ve zeaksantin tüketilmesini öneriyor. Lutein kabak, salatalik, ispanak, avokado gibi meyve ve sebzelerde bulunurken, zeaksantin karakteristik rengi sari olan misir ve diger sari bitkilerde bulunuyor.

Lutein hem antioksidanlarla direk olarak hem de mavi isigi absorbe etmesiyle Sari Nokta’yi yavaslatmada önemli bir rol oynuyor. Çesitli arastirmalar, Lutein almanin gözdeki pigmentasyon arasinda dogrudan bir iliski bulundugunu; mavi isik hassasiyetini %90’lara kadar azaltabilecegini gösteriyor. Bu durum, ayni zamanda bitkilerin kendilerini günese karsi korumalarindaki en önemli neden olarak da biliniyor.

Retinadaki iki karotenoid içereni olan zeaksantin üzerine yapilan arastirmalar, düsük miktarda zeaksantinin ve luteinin göz sagligini olumsuz etkiledigini ortaya çikartiyor.

“Beslenme” Sari Nokta hastaliginin ilerleme asamasini degistirilebilecek tek faktör olarak gösterilse de, her gün yeterli miktarda lutein içeren meyve ve sebze tüketilmesinin zor oldugu biliniyor. Çünkü yeterli miktari almak için belirtilen besinlerden günlük olarak çok fazla miktarlarda tüketmek gerekiyor (örn: Günlük 1,2 kg misir veya 48 adet yumurta gibi). Bu durumda Sari Nokta hastaligi için özel olarak üretilmis özel göz vitaminlerini tüketerek, antioksidan açigi tamamlanabiliyor. Içeriginde göz için yararli olacak bütün vitamin ve antioksidanlari bulunduran mikronutrisyon* ürünleri hastaligin ileri evreye geçme riskini azaltabilmekte.

* Mikronutrisyon, mikro beslenme ile es anlamli olup, özellikle vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alinmasi seklinde tanimlanabilir. Mikro beslenmenin en net örneklerinden birinin lutein ve diger antioksidanlar içeren vitaminler oldugu söylenebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası