Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her 3 kadindan 1’inin kemikleri eriyor!

OSTEOPOROZLA BAS ETMENIN 9 PRATIK YOLU

Kemik kütlesinde azalma ve kemik kalitesinin bozulmasi sonucu kirik riskinin artmasiyla kendini belli eden bir hastalik olan osteoporoz, tüm dünyada 3 kadindan birini ve 5 erkekten birini etkiliyor. Dünya Saglik Örgütü verilerine göre; ABD’de ve Avrupa’da menopoz öncesi dönemde kadinlarin yüzde 30’nda osteoporoz bulunuyor ve bu kadinlarin yüzde 40’nda, 50 yas üzeri erkeklerin ise yüzde 15-30’ unda osteoporoza bagli kirik görülüyor. Ülkemizdeki veriler de benzer oranlarda gelisiyor. Osteoporoz tedavi edilmedigi zaman yaygin agri, kemiklerde sekil bozuklugu, boyda kisalmaya yol açiyor ve olusan kiriklar nedeniyle kisinin hem sosyal hem de psikolojik durumunu etkileyerek yasam kalitesini bozuyor. Ileri dönemlerde de kisi giderek çevresindekilere daha bagimli bir hale geliyor ve üretken bir yasamdan uzaklasiyor. Oysa kemik erimesi gerekli önlemler alindiginda gelismesi önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalik. Acibadem Fulya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr Selda Bagis kemikleri güçlendirmek için basit ama etkili 9 pratik püf noktasini anlatti:

9 ADIMDA KEMIKLERINIZI GÜÇLENDIRIN!

EN AZ 2 BARDAK SÜT IÇIN: Her gün yeterli miktarda kalsiyum almaya özen gösterin. (1-10 yas 800 mg, 11-24 yas 1200 mg, daha sonraki yaslarda 800 mg kalsiyum/gün, menopozal dönemde 1200 mg). Kalsiyum için en iyi kaynak süt ve süt ürünleridir. Bu nedenle gün boyunca en az 2 su bardagi süt veya yogurt ve 2 kibrit kutusu kadar peynir tüketmelisiniz. Ileri yaslarda iseniz az yagli sütü tercih edin.

HER ÖGÜN YESIL YAPRAKLI SEBZE TÜKETIN: Sütün disinda; özellikle brokoli olmak üzere, kivircik lahana, ispanak ve asma yapragi gibi yesil yaprakli sebzeler, kuru baklagiller, findik, yerfistigi, badem ve ceviz gibi yagli tohumlar ile pekmez, kalsiyumdan zengin besinler arasinda yer aliyor. Yesil yaprakli sebzeleri her ögünde, yagli tohumlari da günde ortalama 30 gr kadar tüketmeyi ihmal etmeyin!

EN AZ 15 DAKIKA GÜNES ISIGINDAN YARARLANIN: D vitamini kemik sagligi, kalsiyum emilimi VE kas gücü açisindan önemli role sahip. 50 yas üzeri eriskinlerde önerilen günlük D vitamini dozu 800-1000 IU dolayinda seyrediyor. D vitaminin asil kaynagi ise günes isinlari. Dolayisiyla güçlü kemikler için her gün, günes isinlarinin yeryüzüne dik gelmedigi saatlerde, yüzünüzü ve kollarinizin günes almasi ve vücudunuzda D vitamininin aktif hale geçmesi için 15 dakikanizi ayirin.

KILO BASINA 1 GRAM PROTEIN ALIN: Her gün kilo basina 1 gram protein almayi ihmal etmeyin. Yüksek proteinli diyetler idrarla kalsiyum atilimini artirarak kemiklerden kalsiyum kaybina neden olurken, bunun aksine yetersiz protein alinmasi ise kas gücü ve kitlesinde azalmaya, düsme ve kirik riskinin artmasina yol açiyor.

SADECE 6 GRAM TUZ ALIN: Tuz tüketimini sinirlandirin. Çünkü asiri tuz, idrarla kalsiyum atilimini artirarak kemikten kalsiyum kaybina neden oluyor.

POSA TÜKETIMINI 20 – 25 GRAMLA SINIRLANDIRIN: Asiri posali yiyeceklerin tüketiminden sakinin. Çünkü asiri posali yiyecekler tüketmek bagirsaktan kalsiyum emilimini bozarak kalsiyum eksikligi ve kemikten kalsiyum kaybina neden olabiliyor. Kepekli yiyecekler, tam tahili ekmekler, sebze ve meyvelerin kabuklari ve baklagiller dengeli oranda tüketilmeli. Günde 20-25 gr posa, saglikli beslenmeniz için yeterli geliyor.

EN FAZLA 2 FINCAN KAHVE IÇIN: Günde 2 bardak nescafe veya 2 fincan kahveden fazlasini içmeyin. Ayrica çay ve kola tüketimini de sinirlandirmaya özen gösterin. Ayrica alkol ve sigara da kemik sagligi için oldukça zararli. Sigara içmeyin ve günde 2 kadeh sarap veya 500 ml biradan fazlasini tüketmeyin.

ASIRI ZAYIF OLMAYIN: Güçlü kemikler için asiri zayifliktan kaçinin. Beden kitle indeksiniz (BKI) 20 kg/m² altina inmemeli. Çünkü menopozdan sonra vücut, yag dokusunda olusan östrojenden de yararlaniyor ve bilindigi gibi menopozdan sonraki hizli kemik kaybinin en önemli nedeni östrojen eksikligidir.

HAFTADA 3-4 KEZ YÜRÜYÜN: Düzenli fiziksel aktivite kemik sagligi için çok önemli. Fiziksel aktivite gençlikte kemik kütlesini artiriyor, yaslilikta ise kemik kaybini önlüyor. Osteoporozda özellikle agirlik (yük) bindiren ve kas güçlendirme egzersizleri ile denge egzersizleri öneriliyor. Yürümek, kosmak, agirlik kaldirmak ve dans etmek kemikleriniz için birebir. Yüzme sirt kaslari için yararli olmakla birlikte, kemik kitlesinde belirgin artisa neden olmuyor. Kemiklerinizi güçlendirmek için haftada en az 3-4 kez 30-45 dakika yürüyüs yapmayi da unutmayin.

Kemikler çocukluktan itibaren korunmali!

Ileri yaslarin bir saglik sorunu olarak kabul edilen osteoporozun aslinda anne karnindan itibaren kazanilan riskin bir yansimasi olduguna dikkat çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Selda Bagis “Kemik kütlesinin önemli bir kesimi çocuklukta ve özellikle adolesan döneminde kazaniliyor. Hamilelik sirasinda yeterli kalsiyum ve D vitamini alinmasi, çocukluk dönemindeki bilinçli beslenme ve spor aliskanligi edinilmesi kemik kütlesini artiriyor. Bunun aksine çocuklarin günlük hayatlarinda tükettikleri yüksek karbonhidrat içeren içecekler ve meyve sulari, asiri kola tüketimi, televizyon ve bilgisayar basinda geçirilen hareketsiz bir yasam ve kilo artisi ise kemik kütlesini olumsuz etkiliyor. Dolayisiyla kemikleri korumaya çocukluk çaglarindan itibaren baslanilmasi gerekiyor” diyor. Çocuklara kalsiyumdan zengin beslenmenin ögretilmesi ve düzenli egzersiz yaptirilmasi, bu yönde atilacak en önemli adimlari olusturuyor. Ayrica kadinlarda kemik kaybinin fazla oldugu hamilelik dönemi ve menopoz dönemi de beslenme ve egzersiz açisindan önem tasiyor.

Kimler risk altinda?

Osteoporoz gelisiminde genetik faktörler kadar kisinin yasam tarzi da önem tasiyor.

• Ailesinde osteoporoz hikayesi olanlarda, minyon yapili, zayif insanlarda, açik renk tenli kisilerde, hareketsiz yasam sürenlerde ve erken menopoza girenlerde osteoporoz görülme riski daha fazla oluyor.

• Düsük kalsiyum alinmasi, sigara, asiri alkol, kola ile kafein tüketimi, kortizon gibi bazi ilaçlarin kullanilmasi ve tiroit gibi bazi hastaliklar da osteoporoz gelisme riskini artiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası