Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KISIN ROMATIZMA AGRISINDAN KORUNMAK IÇIN ATKI VE ELDIVENIN TAKIN

“Agrilarim artti sanirim yagmur yagacak” sözü romatizma hastaligi için klasiklesmis biz sözdür. Bundan dolayi birçok kisi kendini kuru havalarda daha iyi, yagmurlu havalarda ise daha kötü hisseder. Ancak romatizma agrilari aslinda her mevsimde olusan; soguklarin gelmesiyle daha belirgin olarak kendini hissettiren bir hastaliktir. Bu agrilarla basa çikmak ise; hareketli yasam tarzi, ideal kilonun korunmasi ve soguk havalara karsi dikkatli olmakla mümkündür. Memorial Atasehir Hastanesi Fizik Tedavi Bölümü’nden Uz. Dr. Dilek Mete Hürel, romatizma ve tedavisi hakkinda bilgi verdi.

Romatizma tüm vücut sistemini etkileyebilir

Romatizma, kas ve iskelet sitemini tutan, öncelikle agri ve hareket kisitliligi, daha az olarak da sislik ve kalici sekil bozuklugu ile kendini gösteren hastaliklar toplulugunun genel adidir. Romatizmal hastaliklar çogunlukla kas iskelet sistemini tutmakla beraber deri ve tirnaklar, göz, solunum sistemi, böbrekler, karaciger, kalp ve damarlar, sinir sistemi ve mide-bagirsak sistemi de yogun olarak etkilenmektedir.

Agri biçimi teshiste önemlidir

Romatizmal hastaliklarin en önemli bulgusu agridir. Ancak agrinin gerçek eklem agrisi veya iç organlardan veya belli bir sinirden kaynaklanan yansima agrisi olup olmadigi kesin olarak saptanmalidir. Romatizmada agri bir veya birkaç ekleme lokalizedir. Bunun yaninda eklem sivisinin katilasmasi nedeniyle sabah tutuklugu ve siddetli yapisal eklem yikimi söz konusu ise gece uykudan uyandiran agrilar da mevcuttur. Özellikle 30 dakikadan uzun süren sabah katiligi teshiste önemlidir.

Her yasta görülebilir

Romatizmal hastaliklarda genetik geçis söz konusudur. Örnegin daha çok Kuzey Afrika, Irak Yahudileri, Ermeni, Türk ve Arap halkinda görülen “Ailesel Akdeniz Atesi” adli hastalikta sorumlu gen 16. kromozomdadir. “Osteoartroz” olarak bilinen genellikle ileri yasta eklem kikirdaginda belirgin bozulma ve eklem kenarlarinda yeni kemik olusumu ile kendini gösteren selim bir tip romatizmada da parmaklarda görülen nodüllerde kuvvetli bir aile öyküsü vardir. Romatizma sikligi yas ilerledikçe artmakla beraber çocuklarda ve gençlerde de görülebilir. Özellikle omurga ve legen kemigini tutan ve sakroileit olarak adlandirilan romatizmalar genç erkek popülasyonunda sik görülmektedir.

Soguk havalar romatizmanin daha belirgin olmasina neden olur

Soguk hava romatizma nedeni degildir. Ancak romatizmal agrilar sogukta daha belirgin olarak hissedilir. Bunun en önemli sebebi eklem içindeki sivinin akiskanliginin degismesidir. Ancak romatizma her mevsimde ortaya çikabilir.

Soguk havalarda kendinizi koruyun

Romatizmal hastalarin kendilerini iyi hissedecek sekilde iyi isitilmis ortamlarda bulunmalari, disarida ise özellikle eldiven ve atki ile el eklemlerini ve boyun omurlarini soguktan korumalari önemlidir. Ayakkabi seçiminde yumusak tabanli, ayagin ortopedik kavisini bozmayan ayakkabilar giyilmeli, çok yüksek topuklu ve babet ayakkabilardan kaçinilmalidir. Romatizmadan korunmak mümkün olmamakla beraber; asiri kilo alimi, hareketsiz yasam, sigara kullanimi gibi faktörler agri ve eklem hareket kisitliligini artirmaktadir.

Tedavi yöntemlerine dikkat!

Hastaligin erken teshis edilmesi eklemlerde kalici hasari önlemektedir. Romatizma tedavisinde son yillarda yeni gelistirilen ilaçlarla (biyolojik ajanlar) hastaligin ilerlemesi durdurulabilmektedir. Özellikle romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi hastaliklarda bu ajanlarin kullanimi oldukça siktir. Bunun sonucu olarak hastada fonksiyon kisitliligi engellenmektedir. Hastalar ilaç tedavisi disinda fizik tedavi, egzersiz ve kaplica tedavisinden de yarar görmektedir. Ancak bu tedavilerden önce hastaligin iltihapli (enflamatuar) döneminin sonlandirilmis olmasi ve eklemlerde isi artisi, kizariklik ve agrinin olmamasi gerekmektedir. Hasta iltihapli dönemdeyken sicak tedavilerden yarar saglamayacagi gibi bu dönemde yapilacak sicak tedaviler veya kaplica tablonun agirlasmasina neden olabilir. Romatizma hastalarina verilecek egzersizler eklem hareket açikligini artirmaya, kas gruplarinda germeye ( stretching) ve akciger kapasitesini artirmaya yönelik olmalidir. Yüzme en uygun spordur. Bunun disinda yürüme, bisiklet ve su alti treadmill dayanikliligin artirilmasi için uygundur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası