Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda Bademcik Iltihabi ile ilgili en önemli sorular!

A-Grubu Beta hemolitik streptokoklar, bakteri türü mikroplardir. Özellikle kis aylarinda kapali ortamlarda birarada bulunan insanlarda bogaz iltihaplanmalarina, yani farenjite neden olurlar. Streptokoklar, solunum yollarindan havayla çikan damlaciklarin insandan insana geçmesiyle bulasirlar. En sik 5-15 yas arasindaki çocuklarda hastalik yaparlar. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Hakan Yenice hastalikla ilgili en çok merak edilen sorulari yanitladi.

Hastaligin belirti ve bulgulari nelerdir ?

Bogaz agrisi ve atesi olan çocuklarin yaklasik %10'unda A-Grubu Beta hemolitik streptokok iltihabi vardir. Bogazin (farenks) ve bademciklerin (tonsiller) iltihaplanmasi olan farenjit ve tonsillit nedeniyle çocugun yutkunmasi ve beslenmesi güçlesir, kötü agiz kokusu olur. Streptokok farenjiti olan çocugun atesi genellikle 38°C'den yüksektir; titremeler, vücutta agrilar ve istahsizlik olur. Birlikte karin agrisi, bulanti ve kusma gibi karin belirtileri de bulunabilir. Bakildiginda bademcikler ve bogazda kizariklik, küçük dilde sislik ve bademcikler üzerinde beyaz lekelenmeler görülür. Alt çene kemiginin kösesinde ve boyunda lenf bezleri sismis olabilir.

Bazen streptokok iltihaplarinda, mikroplarin salgiladigi toksinler deride yaygin kizarik bis döküntüye neden olur. Bu durumda hastaligin adi "kizil"dir ve genellikle bogaz iltihabinin 2.gününden 6.gününe kadar sürer. Tedavi edilmeyen veya yetersiz tedavi edilmis streptokok iltihaplari, nadiren atesli romatizma adi verilen ve kalp romatizmasi ile eklem iltihaplarina neden olabilen bir hastaliga da yol açabilirler. A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihaplarinin bir diger nadir komplikasyonu da, hastaligin baslangicindan 2-3 hafta sonra ortaya çikabilen böbrek iltihabidir. Streptokoklar ayrica sinüzite, orta kulak iltihabina, zatürreye ve deri iltihaplarina da neden olabilirler.

Beta bulasici midir ve önlenebilir mi ?

Hastalik sirasinda beta mikrobu bulasicidir. Bazi çocuklar streptokok mikrobunun tasiyicisi olabilirler. Bogaz kültürlerinde beta üremesine ragmen kendilerinde hiçbir hastalik belirtisi bulunmayan okul çagindaki tasiyici çocuklarin orani %5-15'dir.

Streptokoklara bagli bogaz iltihaplarini önlemenin kesin bir yöntemi yoktur. En güvenli yol, evde bogaz iltihabi olan bir kisi varsa, bu kisiyle çok yakin temasta bulunmamak ve genel hijyen kurallarina dikkat etmektir.

Beta nasil tedavi edilir ?

Çocugunuzun bogazinda A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihabindan süphelendiginde, doktorunuz bogaz kültürü yapilmasini isteyecektir. Eger bogaz kültüründe üreme olursa bu inceleme mikrobun türünü tayin edecek ve hangi antibiyotiklerin tercih edilebilecegini bildirecektir. Çocugunuzda A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihabi oldugu kesinlesirse, agizdan ya da enjeksiyon seklinde verilebilen bir antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekecektir. Tedavi süresi 10 gündür.

Beta kaç günde iyilesir ?

A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihaplarinin inkubasyon dönemi (bulasma ile hastalik olusma arasinda geçen süre) genellikle 7-10 gündür. Bogaz iltihaplarinda ates genellikle 5 gün içinde düser, bunu takiben bogaz sikayetleri de azalir. Antibiyotik tedavisi genellikle 10 günde tamamlanir. Eger belirtiler düzelmisse ve ates yoksa, antibiyotik tedavisinin baslanmasini takibeden 48. saatten sonra çocugunuz okula gidebilir. Ilk 48 saatte bulasicilik devam eder ve okuldaki baska çocuklarin da hastalanmasi için risk olusturur. Sikayetler kisa sürede kaybolsa bile, ilaçlar doktorunuz tarafindan önerilen süre ve dozda kullanilmaya devam edilmelidir.

Doktora ne zaman basvurmak gerekir ?

Çocugunuzun bogazinda streptokok iltihabinin belirtileri varsa, özellikle de evde veya okulda baska birisinin yakin zamanda streptokok iltihabi geçirdigini biliyorsaniz doktorunuza basvurun.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası