Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KÜÇÜK TASA SES DALGASI, BÜYÜGÜNE AMELIYAT!

Ip atlamak küçük böbrek taslarini düsürüyor

Böbrek tasinin yarattigi agrinin dogum sancisindan beter oldugu söylenir. Bunun temelinde ise tasin böbrekten çikip mesaneye inen kanal içinde takilmasi yatiyor. Çok küçük boyuttaki böbrek taslarini düsürmek için kosan, ziplayan, ip atlayan, voleybol, basketbol oynayan, kosu bandinda yürüyenler aslinda çok yanlis bir sey yapmiyor. Ancak yine de taslardan kurtulmak için tibbin yardimina ihtiyaç var. Çünkü mermer gibi sert ve yaklasik 1 cm’lik taslardan bu sekilde kurtulmak genelde mümkün degil. Tas kirma ünitesine girmek de sorunu her zaman çözmüyor.

Acibadem Fulya Hastanesi Üroloji Uzmani Prof. Dr. Sinan Zeren, 1-1,5 cm boyutundaki taslarin eger çok sert degilse sok dalga tedavisiyle kirilabilecegini, ancak bu yöntemin uygulanacagi hastalarin çok iyi seçilmesi gerektigini söylüyor. Bu yöntemin basarisiz oldugu ya da uygun olmadigi durumlarda ve daha büyük taslarda ise genellikle laparoskopik ameliyata benzetilen ama aslinda çok farkli olan “perkütan ameliyat” denilen bir yöntemin kullanildigini belirtiyor. Düsürülemeyen, ufak boyutlu taslar için uygulanabilen bir diger yöntem de idrar yolundan girilerek taslara ulasip görerek kirilmasi islemi.

Prof. Dr. Sinan Zeren, “Yarim santimetreye kadar olan taslari hastalarin kendi baslarina bol su içerek, hareket ederek, ip atlayarak, kosarak düsürmeleri mümkün. Hastalarin yüzde 50’si bu küçük taslari kendi basina düsürebiliyor. Hoplamak, ziplamak, traktörle bozuk yolda gitmek ise yariyor. Yarim-bir cm arasindaki taslarin düsürülmesi ise oldukça zor ve müdahale gerekebiliyor. Bir santimi geçmis taslarda ise müdahale karari verilir ancak dogru yöntem seçiminin çok dikkatli yapilmasi gerekir” diyor.

SOK DALGASI: Sok dalga tedavisi disaridan gönderilen ses dalgalarinin böbrek tasina odaklanmasi seklinde uygulaniyor. Bu yöntemin uygulanabilmesi için taslarin çok sert olmamasi ve idrar yollarinin kirilacak taslarin rahat düsebilecegi yapida olmasi gerekiyor.

CERRAHI MÜDAHALE: Idrar yolundan girilerek yapilan ameliyatlarda çok ince çapli aletlerin kullanimiyla taslara ulasiliyor ve lazer ve benzeri cihazlarin yardimi ile taslar kirilip temizleniyor. Özel bazi cihazlar kullanildiginda böbregin içindeki küçük odaciklara kadar ulasip bu bölgelerdeki taslari temizlemek mümkün.

PERKÜTAN CERRAHI: Bu ameliyat türünde ise sirtin yan tarafinda yapilan yaklasik 1cm.lik bir kesi yerinden böbregin içine yerlestirilen çok küçük bir borucukla taslara ulasildiktan sonra görerek kirilmasi ve çikarilmasina imkan sagliyor. Böbrek içine uygun yerden dikkatli bir sekilde girildiginde taslarin önemli bir kisminin temizlenmesi nispeten rahat olsa da böbrek içine dagilmis taslarin ayni borucuk içinden temizlenmesi daha özel cihazlar ve deneyim gerektiriyor. Uçlari yönlendirilebilir bu cihazlar yardimi ile böbregin her kivriminin içine girebilmek mümkün oluyor ve ulasilan taslar lazer enerjisi kullanilarak kirilip çikariliyor.

Bazi hastalarda böbregin tamaminin tasla dolu oldugunu ifade eden Prof. Dr. Sinan Zeren, perkütan cerrahi ile tasla dolan böbregin tamamen temizlenebildigini, hastanin kisa sürede isine ve sosyal yasamina dönebildigini belirtiyor.

TUZA DUR DE, LIMONATA VE PORTAKAL SUYU IÇ

Ülkemizde en sik “kalsiyum oksalat” taslarinin görüldügüne deginen Prof. Dr. Sinan Zeren, taslarin idrar yollari içinde olusmasina engel olan sitrat maddesinin bazi hastalarin idrarinda daha az oldugunu belirtiyor. Bu nedenle hastalara bol bol limonata ve portakal suyu içmelerini önerdiklerini anlatan Prof. Dr. Zeren, sunlari söylüyor:

“Portakal suyu ve limonata idrar sitratini artirarak tas olusumunu engelliyor. Fazla tuzlu yemek idrarla kalsiyum atilimini artiriyor, hayvansal gidayi çok tüketmek de tas olusumunu artiriyor. Oksalattan zengin gidalar çilek, armut, domates, çikolata, bamya, kuruyemis, çay ve kahvenin çok tüketilmesi taslari artiriyor.”

BOL SU IÇ, TAS ÜRETME

Böbrek tasini olusturmamanin en birinci yolu bol su içmekten geçiyor. Çünkü bol su içildigi sürece kum yapici etki engelleniyor. Olusan kristaller bol su içince birbirine yapismaya firsat bulamadan vücuttan atiliyor. Prof. Dr. Sinan Zeren, tas olusumunu çaya bol seker atmaya benzeterek söyle tarif ediyor:

“Çaya bir veya iki seker attigimizda karistiriyoruz ve eriyor. Ama 10 tane atinca bir kismi erdikten sonra kalanlar dibe çöküyor, erimiyor. Idrara karisan tas olusturucu maddeler de fazla oldugunda benzer sekilde çökmeler basliyor, çok çökerse sorun oluyor, birbirine yapisiyor, taslasmaya basliyor. Eger tas toplu igne basi kadarsa hastalar rahatlikla düsürebiliyor. Yarim santimetreye kadar olan taslar da yüzde 50 oraninda düsebiliyor. Hastalara küçük taslari bol su ve hareketle kendi basiniza düsürmeye çalisin diyoruz. Tas büyükse yolda takiliyor, böbrek devamli idrar ürettiginden tasin gerisinde basinç artiyor ve agri olusuyor. Hasta aslinda tasi degil, gerisindeki artan basinç nedeniyle olusan siddetli agriyi hissediyor” diyor

TASLAR YENIDEN OLUSABILIYOR

Taslar temizlendikten sonra da tekrarlayabildigini belirten Prof. Dr. Sinan Zeren, tas düsüren her iki hastadan birinde 10 yil içinde yeniden tas olustuguna dikkat çekerek sunlari söylüyor: “Tasin türüne göre de nüks artabiliyor, bazi taslar fazlaca nüksederken daha nadir görülen bazi tür taslar, çok daha sik nüksediyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası