Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAK ÇAY ÖMRÜ UZATIYOR!

Saglikli yasamak hepimizin en büyük istegidir. Gün içerisinde yedigimiz ve içtigimiz gidalar bize daha zinde bir yasamin anahtarini sunuyor. Bazi besinler ise yanlis kullanimlari sebebiyle birçok hastaliga yol açiyor. Reem Nöroloji Merkezi Kurucusu Dr.Mehmet Yavuz çay gibi sicak tüketilen bazi besinlerin ömrü uzattigini aktardi ve konu hakkinda bilinmeyenleri anlatti.

“Yemeklerden sonra sicak çay ya da su içmek kisileri, kalp krizi ya da beyin damar hastaliklarindan korumaktadir. Ayni sekilde birçok ülkede de yemeklerden sonra çay içmek bir aliskanliktir. Çinliler ve Japonlar da yemeklerinden sonra soguk su degil sicak çay içmektedirler. Bizim ülkemizde de çogu bölgelerimizde yemekten sonra çay içmek bir gelenektir.

Yemek arasinda su içmek zararli degildir. Fakat yemeklerden sonra su, kola, ayran ve benzeri soguk seyler içmek damar hastaliklarina neden olabilir. Yemekten sonra soguk bir seyler içmek sizi rahatlatabilir, ancak tükettiginiz soguk su katilasarak yagli bir madde haline döner ve yavas bir sekilde sindirilir.

Alinan gidalarin mide de ya da ince bagirsakta en iyi sekilde saglikli olarak sindirimi için öncelikle bunlarin mide asidi ve enzimlerle çok iyi parçalanmasi gereklidir. Bu sitemin saglikli islemesi için de sicak ortama ihtiyaç vardir. Gidalari parçalayacak enzimler sicak ortamlarda çok iyi fonksiyon görürken soguk ortamlarda ise görevlerini tam yapamazlar. Besinler tam parçalanamaz ve kana geçen moleküller iyi parçalanamadiklari içinde damar lümenlerinde kolesterol ya da yag zerrecikleri halinde birikirler. Bu ise vücudun hayati bölgelerinde ilerleyen zaman süreci içinde damar hastaliklarinin (kalp krizleri, beyin damar hastaliklari gibi) gelismesine neden olur.

Vücudun genç ve dinamik kalmasi yaslanmanin gecikmesi için damar duvarlarinin saglikli olmasi sarttir. Çünkü tüm enerji parçaciklari ve hücreler için gerekli olan oksijen ve yapi taslari vücudumuzu saran damar agi sayesinde gerçeklesir. Damarlar ne kadar temiz olursa dokularin beslenmesi de o denli mükemmel olur. Dokular ne denli iyi beslenirse vücutta o kadar saglikli olur ve ömür uzar.

Bu nedenle yemeklerden sonra çay gibi sicak bir seylerin içilmesi mide ve bagirsakta yaglarin tam eritilmesine ve damar duvarlarina yapismadan enerji molekülleri halinde dokulara tasinmasina sebep olur. Ayni sekilde yemek öncesi içilen çorbalarda yaglarin tam eritilmesi için yardimci olur. Içilen çay ise açik ya da en fazla normal koyulukta olmalidir.

Dolayisiyla yemeklerden sonra açik ya da hafif sicak çay içmenin ömrü uzattigini, yaslanmayi ve yaslilikta görülen hipertansiyon, kalp ve damar hastaliklari, Alzheimer gibi hastaliklari da oldukça azalttigini söyleyebiliriz. Fakat gece yatmadan önce çayi pek tavsiye etmiyoruz çünkü içerdigi kafein sayesinde uyku bozukluguna sebebiyet verebilir. Bu yüzden yatmadan önceki periyotta sicak çay yerine yagsiz sicak süt ya da sicak limonata tercih edilmelidir.

Ayrica ülkemizde de sikça yasanan kalp krizi ve felç hastaliklarinin %60 ‘i gece uyku esnasinda ortaya çikar. Bunlarin birçogu da ölümle sonuçlanir. Bunun sebebi gece uyku esnasinda kan hizinin yavaslamasi ve düzensiz, bozuk beslenme sonucunda damar duvarinin bozularak, lümende pihtilasma olusmasi ve damar tikanikliginin gelismesidir. Bu yüzden gece yatmadan bir kaç saat önce yagi alinmis sicak süt ya da sicak serbet, sicak limonata gibi içecekler gece gelisen damar hastaliklarinin birçogunu engelleyebilir.

Damar sagliginiza dikkat edin genç ve dinamik kalin…

Dr.Mehmet Yavuz
Reem Nöroloji Merkezi Kurucusu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası