Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIZLA VEYA YAVAS ATAN KALPLERE RITMIK TEDAVI!

Kalbin normalden hizli ya da yavas çalismasi olarak tanimlanan ‘aritmilerin’ büyük çogunlugu ciddi saglik sorunlarina neden olmasa da, bazi türleri kalp yetersizligine veya ani ölüme yol açabiliyor. Bu yüzden aritminin ciddiye alinarak zamaninda tedavi edilmesi yasamsal önem tasiyor.

Halk arasinda ‘kalpte ritim bozuklugu’ olarak bilinen aritmi, kalbin düzensiz çalismasi demek. Kalpteki bu düzensizlik; atim hizi veya araliginda degisim ya da her ikisiyle birlikte ortaya çikabiliyor. Kalbimiz normalde dakikada 60-90 kez atiyor. Ancak ritim bozuklugunda nabiz atisi dakikada 200’lere çikabiliyor ya da tam tersine 40’lara kadar düsebiliyor. Iste bu durum da tehlike çanlari çalmaya basliyor. Acibadem Fulya Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmani Dr. Utku Zor, ritim bozukluklarinin yasam kalitesini düsürmeyecek kadar hafif gelisebilecegi gibi, felç veya kalp yetersizligi gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilecek siddette de ortaya çikabilecegi, hatta hastanin aniden hayatini kaybetmesine bile neden olabilecegi uyarisinda bulunarak, “Bu yüzden aritmilerin ciddiye alinip, mutlaka zamaninda tedavi edilmeleri gerekiyor. Aksi halde hasta hayatini bile kaybedebiliyor” diyor. Iste bu noktada pek çok kisinin aklina su soru takiliyor, ‘Aritmiler nasil teshis ve tedavi ediliyor?’

TANI NASIL KONUYOR?

Acibadem Fulya Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmani Dr. Utku Zor aritmi sorununda basvurulan tani yöntemlerini söyle siraliyor:

ELEKTROKARDIYOGRAFI: Hasta yakinmalarinin tipi ve süresine göre doktorun yapabilecegi pek çok test mevcut. Bunlardan en basiti olan EKG (Elektrokardiyografi), yakinmalarin oldugu sirada çekildiginde kalbin elektrik aktivitesi hakkinda çok önemli bilgiler veriyor.

HOLTER CIHAZI: EKG anlik bir kayit sundugu için en büyük dezavantaji, sikayetleri nadir olan hastalarda verdigi bilginin sinirli olmasi. Bu nedenle 24-48 saat boyunca ritim kaydi yapabilen ve hasta üzerine elektrotlar vasitasiyla takilabilen Holter cihazlari, aritminin tanisinda büyük fayda sagliyor. MP3 çalar büyüklügünde olan ve hastanin boynuna asilan bu cihazlarin “olay kaydedici” adi verilen bir versiyonunda, cihaz hastanin üzerinde çok daha uzun süreler kalabiliyor. Hastanin kayit dügmesine basmasiyla da aritmi aninda kaydedilebiliyor.

EKOKARDIYOGRAFI: Aritmilere yaklasimda temel belirleyici faktör olan kalp fonksiyonlari ve yapisal kalp hastaligi varligi/yoklugu oldugunda çogu zaman ayrintili degerlendirme için ekokardiyografiye basvuruluyor. Kalp incelemeleri için özellesmis bir ultrasonografi cihazi olan ekokardiyografi kalp fonksiyonlari ve anatomisi hakkinda çok degerli bilgiler verebiliyor.

EGZERSIZ STRES TESTI: Koroner arter hastaligi süphesi olan kisilerde veya sikayetleri özellikle günlük egzersizler ile sportif aktivitelerde belirginlesenlerde, egzersiz stres testi ideal bir yöntem olarak görülüyor.

ELEKTROFIZYOLOJIK ÇALISMA: Aritmilerin teshisinde kullanilabilecek en kapsamli yöntem, kalbin elektriki aktivitesinin kalbin içerisinden kaydedilmesine dayali bir yöntem olan elektrofizyolojik çalismadir. Bu amaçla elektrik uyarisini kaydetme özelligi tasiyan ince uzun tüpler, uyluk toplardamarindan kalbe yönlendiriliyor. Kalbin elektriki aktivitesi bu yöntemle kapsamli bir biçimde kaydedilebildigi gibi, elektrik uyarilari verilerek o sirada olmayan aritmi de tetiklenebiliyor. Bu yöntemle aritminin mekanizmasi, bu mekanizmaya katkida bulunan, örnegin fazladan elektriki ileti yollarinin varligi gibi anatomik özellikler de ortaya konabiliyor.

NASIL TEDAVI EDILIYOR?

Pek çok aritmi tehlikesiz ve geçici oldugu için tedaviye gerek duyulmuyor. Eger hayati tehdit ediyor veya yasam kalitesini ciddi boyutlarda etkiliyorsa, bu durumda tedavi yoluna gidiliyor. Kardiyoloji Uzmani Dr. Utku Zor aritmi sorununda basvurulan tedavi yöntemlerini söyle siraliyor:

ILAÇ TEDAVISI: Tasikardilerin tedavisinde kullanilan yöntemlerde ilk sirada genellikle ilaç tedavileri geliyor. Ancak etki mekanizmalari oldukça farkli olan ilaçlarin kullanilmalarina dikkat etmek gerekiyor, çünkü bu ilaçlardan bazilari farkli aritmileri tetikleyici potansiyele sahip oluyor.

KATATER ABLASYONU: Tasikardilerin tedavisinde günümüzde çok daha sik uygulanan ve giderek gelisen bir baska yöntem ise kateter ablasyonu. Ilaç tedavisi altindaki bireylerde tedavinin mutlaka düzenli olarak alinmasi ve ilaç dozlarinin atlanmamasi gerekiyor. Ancak buna ragmen tasikardi ataklari tekrarlayabiliyor. Bu durumda özellikle ataklar sik oluyor veya tolere edilemiyor, hastanin yasam kalitesi düsürüyorsa, daha kesin bir tedavi yöntemi olan ablasyon yöntemine basvurulabiliyor. Bu yöntemde kalp içerisinde tasikardiyi tetikleyen odak noktasi kateter ile uygulananan radyofrekans dalgalariyla isitilarak veya tam tersine sogutularak yok ediliyor. Kimi aritmilerde yüzde 95 gibi yüksek bir basari saglayan bu yöntem, özellikle aritmi ataklari sik olan hastalarda ilk seçenek veya ilaç tedavisinin yetersiz kaldigi hastalarda alternatif yöntem olarak kullaniliyor.

CERRAHI YÖNTEMLER: Açik veya kapali cerrahi yöntemler ile de kalp ritim bozukluklarina müdahale edilebiliyor. Bu operasyonlar oldukça kapsamli olduklari için genellikle tek basina uygulanmiyor. Örnegin kapak cerrahisi gibi bir baska nedenle kalp ameliyati uygulanacak olan hastalara ayni seansta basarili bir biçimde gerçeklestiriliyor.

DEFIBRILATÖR: Bazi ritim bozukluklari hayati tehdit edebiliyor. Özellikle de kalp krizi geçiren hastalar kriz sonrasi ani ölüm gelisebiliyor. Kimi zaman sporcularda da aniden gelisen ritim bozuklugu hayati tehdit edebiliyor… Bu tür aritmilerde elektro sok tedavisiyle ritim bozuklugunun zaman kaybetmeden düzeltilmesi gerekiyor. Ancak birkaç dakikalik zaman diliminde hastayi hastaneye yetistirmek mümkün olmuyor… Iste bu noktada defibrilatörler büyük bir fayda sagliyor. Otomatik defibrilatörler, ciddi, hayati tehdit eden ventrikül tasikardilerde standart olarak kullaniliyor. Görevleri sadece nabiz düsüklügünü tedavi etmek olan kalp pillerine benzeyen bu cihazlar ölümcül tasikardiler ortaya çiktiginda bunu tespit ederek pil uyarimlari ve/veya elektro sok uygulamasi ile ritim bozuklugunu da düzeltiyorlar. Lokal anestezi altinda gögüs bölgesine yerlestirilebilen cihazlarin boyutlarinin küçülmesi ve agirliklarinin azalmasi hastalarin konforunu önemli ölçüde artiriyor.

KALP PILLERI: Kalp hazinin yavaslamasi ile seyreden ‘brakardiler’ de kalp pilleri ile tedavi ediliyor. Bu cihazlar genellikle bayilma, göz kararmasi ve bas dönmesi gibi hastanin yasam kalitesini düsüren durumlar söz konusu oldugunda basvuruluyor. Kalp pilleri kalp atim hizinin yavaslamasini önleyerek bu yakinmalari ortadan kaldiriyor ve hastaya kaliteli bir yasam sunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası