Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KISA SÜREDE YÜZÜNÜZÜ YENIDEN SEKILLENDIREBILIRSINIZ

Biyolojik olarak yaslanmaya karsi durmak mümkün olmasa da estetik dünyasindaki son gelismeler sayesinde artik fiziki yaslanma kontrol altina alinabiliyor. Yaslanmaya karsi koymanin yani sira; kisi begenmedigi burnunu, kulagini ya da dudaklarini yeni yöntemlerle degistirebiliyor. Memorial Sisli Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Cenk Sen, yüz estetiginde Türkiye’de ve dünyadaki son gelismeler hakkinda bilgi verdi.

Türkiye'de en çok burun estetigi yapiliyor

Türk insaninin yüz sekli ile ilgili en büyük kaygisi, burnu. Kemerli burun ve burun ucundaki düsüklük, özellikle kadinlari estetik yaptirmaya iten en önemli nedenler. Türkiye’de en sik “rinoplasti” yani estetik burun cerrahisi ameliyatlari yapiliyor. Ancak burun ameliyatlari her hastaya ayni sekilde uygulanacak islemler degildir. Hastalarin bu anlamda bireysel degerlendirilmesi ve buna göre yapilacak cerrahiye karar verilmesi gerekir.

Kaburganizdan alinan doku burun çatiniza konabilir

Burun operasyonlari standart ameliyatlar degildir, her hastaya göre ayri bir planlama yapilmalidir. Her hastada en iyi sonucu elde edebilmek için degisik cerrahi uygulamalar yapilir. Bunlar çok küçük ve lokal anestezi ile yapilacak cerrahi girisimlerden, gerekirse vücudun uygun bölgelerinden kikirdak ya da kemik alinarak yapilan, burnun hemen hemen yeni bastan olusturulmasina kadar gidebilen genis bir yelpazededir.

Artik burunlarin estetik oldugu anlasilmiyor

Burun ameliyatlarinda basarinin anahtari, dogal burunlar olusturmak… Çünkü dar, ince, ucu çok kalkik, üstü çok oyulmus burunlar geçmiste kaldi. Son yillarda dünyadaki trend de bu yönde. Bizim için ideal olan burun, disaridan bakildiginda çok güzel görünmesine ragmen, estetik oldugunun anlasilmamasidir. Planlama sonrasi problem burnun hangi bölgesindeyse onun düzeltilmesine yönelik cerrahi girisimler yapiliyor. Hastalarimiz da dar ve ufak görünen, oyuk burunlari istemiyor. Hekimler olarak biz bu tür burunlari basarisizlik olarak adlandiriyoruz. Çünkü bu burunlar hem kötü bir görünüme hem de nefes problemlerine neden olabiliyor.

Morluk ve sislikler eskiye nazaran çok daha az görülüyor

Burun ameliyati sonrasi erken dönemde göz kapaginda ve yüzde sislikler ve morluklar eskiye nazaran daha az olmakla birlikte yine de görülebilir. Bu sislikler ilk iki gün artabilir ancak 1 hafta içinde ciddi anlamda azalacaktir. Yüz bölgesinde ameliyat sonrasi morluklar olusmussa, iyilesme döneminin kisa olmasi için hastalarimiza o süre zarfinda günese çikmamalarini tavsiye ediyoruz. Anestezideki ilerlemeler sonucu, ameliyat öncesinde burna enjekte edilen, kanamayi azaltici özel sivilarla uygulanan cerrahi teknikle birlikte morluk ve sislikler olabildigince azaltilmaktadir. Burun ameliyatlari her mevsim yapilabilir ancak çok sicak dönemlerde yapilan burun ameliyatlari sonrasi hasta bir süre alçi ve bandajla gezecegi için hasta konforunu bir miktar olumsuz etkileyebiliyor. Bunun ameliyatlari sonrasi burnun son halini almasi için 6 ay 1 yil gibi bir süre geçmesi bekleniyor. Ancak ameliyat sonrasi bandajlar açildiktan sonra kisi normal günlük yasantisina devam edebilir.

Sirada “izsiz ameliyatlar” var

Yara iyilesmesinde “izsiz yara iyilesmesi” diye bir sey söz konusu degildir. Estetik cerrahide operasyonlari sonrasinda “iz kalmiyor” denmesinin nedeni izlerin gizlenmesidir. Meme operasyonlarinda uygulama meme altindan açilarak, yüz germede kulak önü ya da saç diplerinden girilerek yapildigindan iz yokmus gibi görünür. Tüm cerrahi girisimlerde erken dönemde kesiler kirmizi sert ve kabarik görünür. Zamanla yara iyilesme sürecinde izler yavas yavas azalir. Ancak anne karninda yapilan cerrahi girisimlerden sonra iz kalmamaktadir. Bu hayvan deneylerinde sikça gösterilmis, kanitlanmistir. Anne karninda yapilan ameliyat sonrasi iz kalmadigi bilinen bir gerçektir. Dünyada son yillarda yara izleri ile bilimsel çalismalar öne çikmaktadir. Anne karnindaki amniyotik sivinin kendisi ya da içindeki faktörlerin, yara iyilesmesinin problemsiz sürmesinde ya da iz olmamasinda etkili faktörler oldugu düsünülmektedir. Bunlar yetiskin yara iyilesmesine uygulanabilirse önümüzdeki yillarda çok daha az dikkat çeken ve belli olmayan yara izleri ile karsilasabilecegiz.

Burun ve çene estetigi birbirini tamamliyor

Burun ve çene yapisinin birbiri ile uyumlu olmasi gerekir. Çenesi geride bir hastada kemerli burun çok daha kötü görünürken, buruna estetik cerrahi uygulandiginda bu görüntü azaltilir. Alt çenenin büyük oldugu durumlarda disler de bazen önde olabilir. Öncesinde ortodontik dis tedavisi ile disler düzeltilir ve büyük çene cerrahi operasyonu ile normal hale getirilir. Böylece hem güzel bir görünüm elde edilir hem de dislerin birbirine oturmasi saglanarak fonksiyonellik kazandirilir.

Endoskopik yüz cerrahisi ile 3 boyutlu gençlesme saglanabiliyor

Minimal girisimlerle yapilan yüz gençlestirme yöntemlerinin son yillarda dünya çapinda popülaritesi artmaktadir. Teknolojideki ve cerrahi uygulamalardaki ilerlemelerle bu tip yöntemlerin etkinligi de artmaktadir. Plastik cerrahide endoskopi kullanimi özellikle orta yüz bölgesi problemlerine ciddi anlamda çözüm getirmistir. Endoskopik orta yüz cerrahisinde ince kanüllerle, saçli deriden kisa kesilerle girilip; alin, kaslar ve orta yüz bölgesi tamamen serbestlestirilip istenilen pozisyona alinabilmektedir. Endoskopik orta yüz cerrahisinin uygun hastalarda en büyük avantaji, asagiya dogru olan yaslanma sürecinde karsilasilan sorunlara yüzün yukariya asilmasiyla çözüm bulabilmesidir.

Genellikle hastalarda kas ve alin düsüklügü de oldugundan ayni kesilerden alin germe ve kas kaldirma islemi de birlikte uygulanmaktadir. Hastalar ameliyattan sonra normal kosullarda bir gün sonra evlerine dönebilmektedir. Yüz ve göz çevresindeki morluk ve sislikler 7-10 gün içinde ciddi anlamda azalmakta, sonrasinda kisi sosyal yasantisina ve isine dönebilmektedir.

Kepçe kulaklara veda

Kepçe kulaklar, vücutta insan psikolojisini en olumsuz etkileyen sekil bozukluklarindan biridir. Bu sorunu yasayan kadinlar hiçbir zaman saçlarini topuz yaptiramaz erkeklerin de çogu zaman kulaklari alay konusu olur. Oysa ki, 1- 1.5 saat süren bir operasyonla kepçe kulaklardan kurtulmak mümkün. Operasyonun temeli kikirdaklarin sekillendirilmesi ve gerekirse fazla kikirdagin alinip kulagin yeniden sekillendirilmesi esasina dayanir. Ameliyat sonrasi bas bölgesi 1 gün bandajlanir, çocuk hastalarda ise 2 gün özel bir bant kullanilmasi istenir. Sislikler yaklasik 1 hafta içinde ciddi anlamda iner.

Dolgun dudaklar için silikon devri sona erdi

Dudak kalinlastirmada yillardir kullanilmakta olan sivi silikon ve silikon yagi içerdigi olumsuzluklar ve uygulanan hastalarda çesitli komplikasyonlara neden olmasi nedeniyle artik günümüzde kullanilmamaktadir. Dolgu maddeleri, yag enjeksiyonlari ve birtakim cerrahi müdahalelerle dudakta ve genel yüz yapisinda güzellesme saglanabiliyor. Son yillarda özellikle dudak dolgunlugu için hazir dolgu materyallerinin kullanimi popülarite kazanmis durumdadir.

Yüzde donuk ve saskin ifade kalmiyor

Yüzde bulunan pek çok mimik kasi, zamanla kirisikliklara neden olur. Göz kenarindaki kaz ayaklari, alinda, kas ortasinda çizgilenme ve dudakta dikey çizgilenmeyi engellemek ya da azaltmak için botoksla bu kirisikliklara neden olan kaslar geçici bir süre durdurarak, kirisikliklarin daha az dikkat çekici hale gelmesi saglanir. Botoksun yeterli olmadigi durumlarda yüze bazi dolgu maddeleri enjekte edilir. Bu maddelerden bir kismi cilt altinda erken erir, bir kisminin etkisi daha uzun sürer, bazilari yüzeysel bazilari da daha derin dokulara uygulanma özelligine sahiptir.

Gidiginizdan sikayet ediyorsaniz

Çene alti ile boyun arasinda belirli bir açi vardir. Bu bazen yapisal olarak da orantisiz olabilir, bazen de kilo ve yaglanma ile bu oran bozulabilir. Gidikta fazla yaglanma varsa yaglar liposuction ile ya da cerrahi ile çikarilir. Boyun kaslarinda bir zayiflik varsa bu kaslar tekrar sekillendirilip, dikilerek çenede dogal estetik görüntü olusturulabilir. Aski yöntemi ile yaglar kulak arkasina alinarak, gidi konturu düzeltilir. Bu operasyonlarda çene altindan kesi yapilmasi nedeniyle erken dönemde iz görülse de, zamanla izler kaybolur ve islemden basarili sonuçlar alinir.

Göz çevresine uygulanan estetik müdahalelerle gençlesin

Yorgun ya da yasli görünümün en önemli nedenlerinden biri göz çevresindeki deformitelerdir. Yillarin etkisi ile göz kapagi düsüklükleri, sarkmalar, göz torbalari yüzde belirebilir. Hastayi daha genç gösterebilmek için bir takim cerrahi girisimler uygulanir. Erken dönemde göz çevresi derisi ince oldugundan sislik ve morluk olabilir ancak kisa sürede iyilesme saglanir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası