Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deri Kanserleri Artiyor

Günümüzde yalniz güneslenme degil, solaryuma giren insan sayisindaki artis deri kanserinin de artisina neden oluyor. Uzmanlara göre bu nedenle derideki benlerin çok yakindan takip edilmesi gerekiyor.

Deri kanserleri genel olarak melanom ve melanom disi deri kanserleri olarak siniflandiriliyor. Melanom en tehlikeli kanser türlerinden biri.

Ancak Acibadem Saglik Grubu onkoloji uzmani Prof. Dr. Haluk Onat, en sik görülen deri kanserlerinin melanom disi olanlar oldugunu belirterek, “Bunlarda bazal hücreli kanser ve yassi hücreli kanser diye ayrilir. Bir istatistik vermek gerekirse ABD’de her 5 kisiden biri hayati boyunca deri kanseri olacaktir ve bu deri kanserlerinin yüzde 97’si melanom disi deri kanseridir. ABD’de görülen kanserlerin yarisi deri kanserleridir. Bu kanserler genellikle kötü kanserler degildir, tedavileri çok kolaydir. Bu tip deri kanserleri öldürücü degildirler” diyor.

Deri kanserinin olustugu yerler

Deri kanserlerinin en önemli özelligi genellikle derinin günes gören kisimlarinda olusmalari. Yüzde, boyunda, bas derisinde, ellerde görülen deri kanserlerinden günes koruyuculari kullanarak, sapka giyerek korunulmasi mümkün. Deri kanserlerinin tanisiyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Haluk Onat, su uyarilarda bulunuyor:

“Deride deriden kabarik, girintili çikintili, sekilsiz bir lezyon görülürse veya önceden mevcut bir deri lezyonu sekil degistirirse kanserden süphe edilmeli. Tani biyopsi ile konur veya o lezyon oldugu gibi çikarilir. Bu kanserlerin tedavisi cerrahidir, tümör tamamen çikartilmali ve patolojiye gönderilmelidir, Cerrahi tedavinin alternatifi radyoterapidir. Ancak cerrahi tercih edilmelidir, cerrahi müdahale ile iz kalabilecek ise, cerrahi zorlugu varsa ve hasta yasli ise radyoterapi tercih edilebilir. Bazal hücreli kanser daha iyi seyirlidir ve bu tedaviler ile tamamen iyilesebilir. Yassi hücreli kanser biraz daha önemlidir, lenf bezlerine yayilabilir onun için iyice kontrol edilmelidir, gerekirse lenf bezlerine de müdahale edilmesi gerekebilir.”

Melanom artiyor

Deri kanserlerinin en tehlikelisi olarak kabul edilen melanom, deride koyu renkli benlerle kendini gösteriyor. Prof. Dr. Haluk Onat, “1930’larda 100 bin kiside 1 görülürken simdi 100 bin kisiden 15’inde görülmektedir ve 1975’den beri 2 misli artis olmustur. ABD’de her 75 kisiden birinde melanom gelisir. Degisik cografi bölgelere göre görülme sikligi 100 binde 0.2’den 100.000’de 40’a kadar degisir” diyor ve melanomun artmasinda etkili olan faktörlerle ilgili su bilgiyi veriyor:

“Melanom genellikle beyaz tenli ve sarisinlarda görülür. Ancak her irkta görülebilir. Dünya üzerinde beyaz tenli kisilerin günesin etkili oldugu sicak ülkelere göç etmeleri önemli bir etkendir, bu kanser en çok Yeni Zelanda ve Avustrulya’da görülmektedir. Güneslenmenin artmasi, solaryumlar bu kanserin artmasinda bir etkendir. Diger deri kanserlerinde oldugu gibi günesin yakici etkisinden korunmak için kullanilan koruyucu yaglar bu kanseri önlemez hatta arttirabilir, insanlar korunuyoruz diye koruyucu yaglari sürdüklerinde günesin yakici etkisine toleranslarini arttirarak ultraviyoleye maruz kalmalarini da arttirabilirler. Bunda korunmanin en iyi yolu güneslenmemek ve günes isinlarina fazla maruz kalmamaktir. Yükseklere çiktikça günes isinlarina maruz kalma artmaktadir, her 300 metrede ultraviyole radyasyon yüzde 4 ile 5 artmaktadir; dagcilar, kayakçilarda yükseklerde günes isinlarina fazla oranda maruz kalmaktadirlar”.

Tani ve tedavisi

Düzenli kontroller sirasinda eger melanomdan süphe edilirse o benin muhakkak çikarilmasi ve patolojik olarak incelenmesi yoluna gidiliyor. Erken dönemde yakalanan melanom ameliyatla tedavi edilebiliyor. Bu yüzden erken tani son derece önemli.

Bir kez melanom saptanan kiside baska melanomlarin olma riskinin de yüksek oldugunu hatirlatan Prof. Dr. Haluk Onat, tedaviyle ilgili su bilgiyi veriyor:

“Bu yüzden kisinin kontrolde olmasi gerekir. Ameliyat edilen melanomlu hastalarin bazilarinda hastaligin vücuduna yayilabilme riski saptanirsa ilave tedavi gerekebilir, bu tedavi yine cerrahi olarak bölgesel lenf bezlerinin çikarilmasi ve bu lenf bezlerinde tutulum varsa deri altina yapilan interferon tedavisidir. Bu her hasta için gerekli degildir sadece söz edilen riskli durumlar mevcut ise yapilir. Vücuda yayilmis melanomda tedavi zordur. Tedavide kemoterapi kullanilabilir. Ancak kemoterapiye iyi cevap vermeyebilir. Bazi durumlarda cerrahi de kullanilabilir. Erken yakalanan melanom’da sifa yüzde 90 civarinda iken, ileri hastalikta bu oran yüzde 5 civarindadir, onun için erken tani ve tedavi bu hastalikta çok önemlidir.”

Kaposi sarkomu

Melanom disi diger bir deri kanserleri de özellikle ayaklarda ve bacaklarda görülen kaposi sarkomudur. Bununda degisik tipleri bulunmaktadir. Klasik tip dünyanin her yerinde görülebiliyor. Hastaligin en sik görüldügü Afrika’da (endemik tipi) bulundugunu söyleyen Prof. Dr. Haluk Onat, söyle devam ediyor:

”AIDS hastaliginda sonra görülen ve gittikçe görülme sikligi artan tipi vardir, AIDS hastalari uzun süre yasatilabildiklerinde bu hastaligin olusma olasiligi da artmaktadir. AIDS hastaliginda görülen bu tip daha çok homoseksüel kisilerde görülmektedir, seksüel yolla bulusmaktadir. Bidr herpes virüsü olan HHV 8 virüsüne bagli olusmaktadir. Diger bir tipi tedavi ile bagisiklik sisteminin baskilandigi durumlarda karsimiza çikmaktadir. Bu durumlar organ transplantasyonlari sonrasi dokunun reddedilmemesi için hastalarin ilaçlarla bagisiklik sistemlerinin baskilanmasi nedeniyle olusabilmektedir. Bu hastaligin tedavisi eger küçük bir lezyon ise ve daginik degil ise cerrahidir, radyoterapi de bu lezyonlara etkili olabilmektedir, hastalik yaygin ise tedavisi kemoterapidir.” (haber Saglik)


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası