Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamile kalamiyorsaniz nedeni Hidrosalpinks olabilir!

Uzun zamandir hamile kalamiyorsaniz, cinsel iliski esnasinda kasik agrilariniz varsa bunun nedeni Hidrosalpinks olabilir. Hidrosalpinks fallop borularinin birinin veya her ikisinin uçlarinin tikanmasi sonucu içlerinde sivi birikmesi durumuna denir ve genellikle kisirlik nedeniyle doktora basvuruldugunda teshis edilir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani ve www.tupbebek.com sitesi Medikal Direktörü Dr. Senai Aksoy, Hidrosalpinks hakkinda en çok merak edilen sorulari yanitladi!

Hidrosalpinks nedir?

Rahimin her iki tarafinda bulunan, görevleri yumurtayi rahim bosluguna iletmek olan fallop borularinin birinin veya her ikisinin uçlarinin tikanmasi sonucu içlerinde sivi birikmesi durumuna hidrosalpinks denir. Bu biriken sivi fallop tüplerinin içerisini kaplayan doku tarafindan üretilir. Hidrosalpinks yumurtalik ve fallop tüplerinin birinin veya her ikisinin iltihaplanmasi ve gerekli sekilde tedavi edilmemesi sonucu olusur. Enfeksiyona bagli olarak fallop tüplerinin ucu birbirine yapisir. Normal kosullarda içinde bulunan hücrelerden salgilanan ve karin bosluguna akan sivi tüpün içinde birikmeye baslar.

Hidrosalpinks belirtileri nelerdir?

Hidrosalpinks genellikle belirti vermez. Bazen kasik agrisi, basi hissi gibi belirtiler olabilir. En sik görülen belirti cinsel iliski esnasinda kasik agrisi olusmasidir. Bu kasik agrisi vaginismustan farkli olarak vajina girisinde degildir. Bu agrilar sürekli veya zaman zaman ortaya çikabilir. Çogu zaman doktora basvurma nedeni kisirliktir.

Nasil teshis edilir?

Muayeneler esnasinda tani bazen ultrasonda sivi birikmesinin gözlenmesi ile konulabilir. Ancak tani koymanin en yaygin yolu histerosalpingografi (HSG) denilen rahim ve tüplerin ilaçli filmi ile konulur. Bu test sonucunda tek tüpün veya her ikisinin tikali oldugu ve balon gibi sistikleri gözlenir.

Genelde kimlerde daha sik görülür? Yas önemli bir faktör müdür?

Hidrosalpinks fallop tüplerinin enfeksiyon sonrasi tikanmasina bagli olarak gelistigi için cinsel yoldan bulasan hastaliklara meyilli kadinlarda daha sik görülür. Bu enfeksiyon bazen kürtaj gibi tibbi bir müdehalenin komplikasyonu olarak ta gözlenebilir. Bu nedenle cinsel yönden aktif olunan genç yaslarda görülme sikligi daha fazladir.

Genetik midir?

Genetik bir hastalik degildir.

Gebelige engel olur mu?

Fallop tüpleri yumurtalik ile rahim arasinda baglantiyi saglar. Yumurtlama sonrasi karin bosluguna atilan yumurta fallop tüplerinin uç kisimlarinda bulunan parmakçik benzeri yapilar tarafindan yakalanarak tüpün içine alinir. Tüplerin içi mikroskobik tüycüklerle kaplidir. Bu tüycüklerin yönü bir bugday basaginda oldugu gibi tek yönlüdür ve yumurtayi rahime dogru iterler. Bu dönemde eger bir iliski olmussa sperm hücreleri de fallop tüplerine girer ve yumurtayi burada döllerler. Döllenmis yumurta ayni sekilde rahime dogru itilir. Döllenmis yumurta embriyo olarak adlandirilir. Embriyo rahme ulasmadan önce 3 - 4 gün kadar fallop tüplerinde kalir. Eger tüplerin uçlari tikaliysa yukarida bahsi geçen islemlerin hiçbiri gerçeklesemeyeceginden gebelik olusmayacaktir.

Hidrosalpinks nasil tedavi edilir? Tedavi süreci nasil isler?

Tedavi tani konulan kadinin çocuk sahibi olmak istemesine göre degisir. Eger çocuk sahibi olmak istenmiyorsa takip yeterli olacaktir. Bu durumda geçirilmis olan enfeksiyonun alevlenme riski vardir. Çocuk istenilmesi durumunda ise yumurta ile spermin bir araya gelmesini saglayacak tedavileri uygulamak gerekir. Öncelikle tikali olan tüplerin cerrahi yollardan açilma olasiligi laparoskopi ile degerlendirilmelidir. Laparoskopi genel anestezi altinda yapilan ve göbek deliginden ince bir teleskopun karin içine sokularak karin içi organlarinin görüntülenmesi prensibine dayanan bir ameliyattir. Laparoskopide eger mümkünse tüplerin ucu açilmaya çalisilir. Ancak bilinmelidir ki tek basina tüplerin uçlarinin açilmasi yeterli olmayabilir. Tüplerin içinde biriken sivi basinçla içeride bulunan tüycükleri harap etmis olabilir. Ayni sekilde hidrosalpikse neden olan enfeksiyon tüplerin ucunda yapisiklik yaptigi gibi tüpün içerisinde de yapisikliklara sebep olmus olabilir. Yine tüpler uygun sekilde açilmalarina ragmen tekrardan bu kez cerrahi isleme bagli olarak yapisabilir. Bu nedenle tedavi sonrasinda eger tüplerin açilabildigi düsünülüyorsa bir süre normal yollardan gebelik olusmasi beklenir. Bu süre genellikle 6 ay kadardir. Bu süre içinde gebelik olusmadigi taktirde tüpbebek uygulamasi düsünülebilir.

Hidrosalpinks tüp bebek tedavisine engel bir durum mudur? Basari sansini düsürür mü?

Fallop tüplerinin içinde biriken sivinin bir kismi sürekli olarak rahim içine dogru akmaktadir. Bu sivi tüpbebek tedavisinde embriyolar rahim içine yerlestirildigi zaman bu embriyolarin tutunmasini engelleyebilerek gebelik sansini azaltmaktadir. Eger ultrasonla tüplerde sivi birikimi görülüyorsa bu tüplerin içindeki sivinin rahme dogru akmasi ya tüpleri cerrahi olarak alarak ya da rahim tarafida tikanarak engellenmelidir. Bu islemlerin tüpbebek basarisi üzerinde olumlu etkisi olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası