Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ESTETIK YAPILAN BURUN ALTI AY-BIR YILDA SEKLINI ALIYOR

Burun yüzün tam ortasinda bulunan, kisinin yüz güzelligini, durusunu, karsisindaki kisilerdeki ilk izlenimini önemli ölçüde etkileyen bir organ. Burun estetikleri de bu anlamda kisinin dis görünüsüne etki etmesi bakimindan önem tasiyor. Acibadem Maslak Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Sükrü Yazar, estetikte kadinlarin ve erkeklerin beklentilerinin birbirinden farkliliklar gösterdigini belirterek, “Erkekler burunlarinin daha çok boyutuyla ilgileniyor, büyük burunluysa daha küçültülmüs, yüzüne uygun, ilk bakista boyutu nedeniyle dikkat çekmeyene burun istiyor. Kadinlar ise boyuttan önce güzel görünümlü, dogal bir burun istiyor” diyor. Burna yapilan estetik ameliyattan sonra yeni seklin tam anlamiyla oturmasinin alti ay ile bir yil arasinda degistigini belirten Doç. Dr. Yazar, “Bu süre içinde burnu darbelerden korumak gerekiyor” diye konusuyor.

Hastanin beklentileriyle sizin yapabileceklerinizi nasil ortak noktada bulusturuyorsunuz?

Hastaya önce ne istedigini soruyorum. Seklinden tutun da içerdeki fonksiyondan, nefes alip verirken sikinti yasayip yasamadigina kadar sorguluyorum. Ardindan ayrintili bir muayene yapiyorum. Deviasyon var mi, müdahale gerekiyor mu, burnun disaridan kemeri var mi, burun kanatlari genis mü küçük mü, burnun yüze orantisi nasil, burunda egrilik var mi inceliyorum. Tüm bunlarin disinda burnun alinla, dudakla açisi, yüz kemikleri, elmacik yanak kemikleriyle iliskisine bakiyorum. Hastanin fotograflarini çekiyorum, bunlari dijital ortamda bilgisayara aktariyorum. Hastayla birlikte yeniden üzerinde konusuyoruz. Estetik yaptiracak kisilerin farkina varmadigi deformasyonlar, yamulmalar, büyüklük, küçüklükleri de estetik öncesinde kendisine gösteriyoruz. Hastaya ne yapabilecegimizi anlatiyoruz.

Burun estetigi sirisanda neler yapiyorsunuz?

Estetik operasyondan önce o isleme özel bir planlama yapiyoruz. Ardindan her hastaya özel hazirladigimiz bu planlamaya uygun olarak ameliyati gerçeklestiriyoruz. Genis ve uzun bir yüze küçük burun olmaz. Ayni sekilde burun ucu çok kaldirilmis, kemeri çok oyulmus burunlar yapmayi tercih etmiyoruz. Çünkü kalkik burunlar yüzde dogal olmayan bir görüntü yaratiyor. Güzel bir burun hem fonksiyon olarak rahat nefes almasini saglamali, hem de yüzüyle uyumlu dogal görüntüde olmalidir.

Buruna yaptigimiz islemler arasinda sunlar yer aliyor:

• Eger varsa burun kemerini almak
• Burunla alin açisini olusturmak
• Burun ucunda destek azalmissa ve çökme varsa yukari kaldirmak
• Burun kanatlari küçültmek
• Dudak ve burun arasindaki açiyi düzeltmek
• Eger burun küçükse büyütmek

Kadinlar mi erkekler mi daha çok burun estetigi yaptiriyor?

Kadinlar burun estetigini daha çok istiyor, erkeklerde son yillarda burun ameliyatinda ciddi oranda artis var, ama kadinlar önde. Erkeklerde daha fazla deformasyonlu burunlar görüyoruz. Top oynamistir, sporda yaralanmistir ya da travmaya bagli olarak da yaralanmis olabilir. Hiçbir travma olmadan da burnundaki görüntüden rahatsiz olup düzelttirmek isteyen olabiliyor.

Burun içinde nefes almayi zorlastiran sorunlar oldugunda bu ameliyati da plastik cerrahi hekimleri mi yapiyor?

Egitimimizi alirken burnu bir bütün olarak görüyoruz. Burun içindeki yapilarin anatomisini var olan deformasyonlarini düzeltiyoruz, burnun ortasindaki duvarin egrilikleri varsa düzeltilmesi, travma sonrasi sekil sorunlarinin gerekirse kikirdak dokularla yeniden yapilandiriyoruz. Burun içi dokularda sismeler varsa bunlari da düzeltiyoruz.

Burun estetiginde memnuniyet orani nedir?

Eger hastayla ameliyat öncesi burnun seklini almasinin alti ay ile bir yil arasi bir süreyi bulacagini anlattiysak, yüzde 90 oraninda mutlu oluyorlar. Iyi bilgilendirme yapamadiysak hasta ameliyat sonrasinda sikinti yasayabiliyor. Birkaç gün rahat nefes alamiyor. Burun alçisini alinca sis oluyor, ikinci üçüncü haftadan sonra sislikler iniyor. Geç dönemde hastalar memnun oluyor. Yüzlerinde alisik olduklari bir yüz görüyor, ameliyata giriyor, çikiyor bir hafta alçilar ateller oluyor. Atel alindiktan sonra degisen bir yüz oluyor. Kisinin buna alismasi zaman aliyor. Alin, burun, dudak açisi degisiyor. Hasta bir anda farkli bir yüz görüyor, bunlari hastaya iyi anlatmak lazim.

Burun estetiginde son trendler nelerdir?

Genel olarak burun estetigi dedigimizde burnun kemerini aliyoruz, kikirdaklari sekillendiriyoruz, kemikleri keserek sekillendiriyoruz, daha düzgün bir çati olusturuyoruz. Bunu iki sekilde kapali veya açik teknikle yapiyoruz. Dünyada daha çok açik teknik uygulanmasi yönünde artan bir egilim var. Bunun avantaji kemikleri, kikirdaklari görerek sekillendiriyorsunuz. Daha önce hastalar estetikten sonra burnum çöktü, düstü derlerdi. Giderek bu teknigin avantajindan dolayi hastalardan bu sözleri daha az duyuyoruz. Artik burun içine yönelik girisimlerde endoskopiyi daha çok kullaniyoruz, endoskopla girip burundaki deviasyonu, burun etlerini böyle çikariyoruz. Burnun içinini görmek için kullandigimiz cihazlar bize daha iyi görüs alani sagliyor. Ameliyat olmamis gibi bir görüntü ortaya çikiyor.

Burun estetiginden sonra nelere dikkat etmek gerekiyor?

• Hastalar burun estetigi ameliyati olduktan sonra bir gün hastanede yatip taburcu oluyor, 2-3 gün dinlenmeleri gerekiyor, efor gerektirmeyen isleri varsa 3-4 gün sonra gidebilirler.
• Atel ve bandajlar alinincaya kadar bir haftalik bir süre dinlenmeleri gerekiyor.
• Iki – üç hafta sonra asiri efor gerektirmeyen sporlar, yürüyüs yapabilir, kafayi suya sokmadan yüzebilir, hafif kosular uygun olabilir.
• Iki – üç ayda burunlarina asiri darbe gelmeyecek sekilde spor yapmalari lazim. Futbol, basketbol oynamamasi lazim.
• Ilk iki üç hafta lens takmasini öneriyorum, 3 haftadan sonra hafif bir gözlük kullanabilir. Burun bölgesine basi yapmayan gözlük kullanabilir.
• Ilk bir hafta asiri sicak, nemli ortamlardan sauna, hamamdan uzak durmali. Bandajlarin oldugu dönemde önermiyoruz.
• Estetikten sonra hastalarimiz internetin önünde çok zaman geçiriyorlar, ertesi gün eve gittiklerinde kafalari yukarida yatmali, asagi dogru bakinca sislikler olabilir. Sislikler olusmamasi için de estetikten sonra bilgisayar basinda çok egilerek zaman harcamamalari gerekiyor.
• Burun ameliyatindan sonraki ilk iki hafta su çekerek burnu yikayabilir, burnunu sikmadan silebilir, iki üç hafta boyunca yüzme sporu yapilmamali, dalis sakincali, uçakla seyahat edebilir.
• Ameliyat olacak tüm hastalarin ameliyat öncesinde sigarayi birakmalarini istiyoruz, bunun iki önemli nedeni var, anesteziden dolayi uyanirken öksürük ve balgam olabilir. Bir diger neden de sigara kullanilmasi yara iyilesme sürecini olumsuz etkiliyor. Ameliyat yaralari düzelinceye kadar 2-3 hafta içmemelerini öneriyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası