Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dondurulmus meyve ve sebzeler çocuk beslenmesi için uygun mu?

Son yillarda market raflarinda daha fazla görmeye basladigimiz dondurulmus sebze ve meyveler sanayilesme süreci, kadinlarin is dünyasinin aktif birer üyesi haline gelmesi ve yalniz yasayan bireylerin sayisindaki artis nedeniyle giderek artmakta, zaman ekonomisi saglamasi ve kullanim pratikligi nedeniyle tüketiciler tarafindan siklikla tercih edilmektedir. KadiköySifa Kadiköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Dyt. Rabia Yurdagül dondurulmus gidalarin çocuklar için uygun olup olmadigi hakkinda bilgi veriyor!

Sebze ve meyveler insan gelistirmesi ve hastalik risklerinin azaltilmasinda önemli besinlerdir. Bilesimlerinin önemli kismi sudur. Bu nedenle günlük enerji, yag ve prtein gereksinmesine çok az katkida bulunurlar; ancak mineraller ve vitaminler bakimindan zengindirler. Folik asit, A vitaminin ön ögesi olan beta-karoten, E, C, B2 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve diger antioksidan özellige sahip bilesiklerden zengin olan sebze ve meyveler vücuda zararli maddelerin vücuttan atilmasina yardimci besinlerdir.

Günde en az 5 porsiyon tüketilmeleri önerilen taze sebze ve meyveler marketten, pazardan veya çarsidan alindiktan sonra evde bekletildiginde ya da tüketiciye ulasma sürecinde çesitli beklemelere maruz kaldiginda besin degerlerinde kayiplar olur. Özellikle dayaniksiz olan taze sebzelerin hazirlama, pisirme ve tüketim sürecinde uygun yöntemler kullanilmadiginda besin kalitelerinde azalmalar ve bozulmalar görülür. Dondurma islemi, uzun süre depolama için çig besinlerin besin ögelerinin korunmasinda en etkili yöntemlerden biridir. Dondurulmus sebze ve meyvede amaç mevsiminde toplanmis taze besini koruyucu katki maddesi kullanmadan konserve ürünlerinden farkli olarak besinin degerinde, kalitesinde veya tadinda bir azalmaya neden olmayacak sekilde hizli bir dondurma islemiyle tüketime hazir hale getirmektir. Bu nedenle tüketim açisindan dondurulmus sebze ve meyveler çocuk beslenmesinde kullanilabilecek alternatiflerdir. Her mevsimde ve her kosulda tazesine, organik veya dogalina ulasilamadiginda, besinlere ulasimi kolaylastirdigi için dondurulmus sebze ve meyvelere çocuk beslenmesinde de yer verilebilir.

Önemli olan nokta dondurulmus sebze veya meyvenin uygun alisveris ve saklama kosullarini saglayabilmektir. Market alisverisi esnasinda alisveris arabasinda uzun süre bekletilme olusabilecek çözülmelerin engellemek için alisveriste uygun düzenlemenin yapilmasi (en son dondurulmus besinleri raftan almak gibi), dondurulmus besin alinirken çok karli ve buzlu olmamasina özen gösterilmesi, satin alinan bir dondurulmus besinin kisa sürede çözülmeden dondurucuya aktarilmasi, çözülen besinin tekrar dondurulmamasi dikkat edilmesi gereken en temel noktalardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası