Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“KIS ÖKSÜRÜGÜDÜR” DEYIP GEÇMEYIN!

Hastaliklara yakalanmamak için siki giyiniyor ve iyi besleniyorsunuz; ama yine de kuru öksürükler sizi gece uykunuzdan uyandirmaya yetiyor. Bu öksürüklerin soguk havalardan kaynaklandigini ve geçici oldugunu düsünerek hata yapmayin. Kis mevsiminde ortaya çikan öksürükler belki de baska hastaliklarin belirtisi olabilir. Memorial Atasehir Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, kroniklesen öksürükler hakkinda bilgi verdi.

Normal öksürük yoktur

Kronik öksürügün olusmasinda en önemli sebep sigaradir. Ne yazik ki; sigara içenler, öksürügü belirli bir süre sonra kaniksamakta ve bunu bir hastalik belirtisi olarak kabul etmemektedir. Bu da, kronik bronsit gibi pek çok hastaligin tanisinda gecikmeye neden olmaktadir. Oysa “normal” öksürük yoktur. Özellikle 3 haftayi geçen her öksürük, mutlaka bir gögüs hastaliklari uzmani tarafindan degerlendirilmelidir.

Öksürügünüz ciddi hastalilarin belirtisi olabilir

Çogunlukla sigara içenler tarafindan siradan ve normal olarak kabul edilen öksürük, aslinda pek çok farkli hastaligin habercisi olabilir. Havayollari, akciger zari, yutak, girtlak, burun, sinüsler, dis kulak kanallari, kalp zari, yemek borusu, mide ve diyafram adli solunum kasinda, öksürük refleksini baslatan alicilar (reseptörler) bulunmaktadir. Dolayisiyla, bu organlarin hastaliklari, öksürüge sebep olabilir. Öksürük, havayollarinda bulunan yabanci maddeleri disari atmaya yönelik bir reflekstir.

Öksürügün süresi çok önemli

Öksürükler; 3 haftadan kisa süreli (akut) ve 3 haftadan daha uzun süreli olabilmektedir. Akut öksürügün en sik nedeni, özellikle virüslere bagli solunum yolu enfeksiyonlaridir. Bundan baska farenjit, sinüzit, bronsit, zatürre ve saman nezlesi gibi hastaliklar da öksürüge neden olur. 3 haftayi geçen öksürüklere “kronik (süregen) öksürük” adi verilmektedir. Bu tür öksürükler, akciger grafisi çekilerek degerlendirmeyi hak eder. Akciger filmi, öksürüge neden olabilecek zatürre, tüberküloz (verem), akciger kanseri gibi hastaliklarin saptanmasinda yardimcidir.

Ilaçlar sizi öksürtebilir

Kronik öksürügün diger sebepleri arasinda, astim, bazi tipik olmayan enfeksiyonlar, tüberküloz (verem), reflü (mideden yemek borusuna asit kaçmasi), tümörler, akcigerlere yabanci cisim kaçmasi, tiroid bezinin büyümesi, akciger/kalp zari/diyafram hastaliklari, hatta kalp yetmezligi bulunabilir. Kimi tansiyon ilaçlari, öksürügü tetikleyebilir. Bu ilaçlari kullanan hastalarin yaklasik %10 ile 20’sinde inatçi öksürük görülmektedir. Öksürük, ilaca basladiktan sonra haftalar içinde olabilecegi gibi, 1 yil sonra bile öksürük baslayabilir.

3 haftadan fazla süren öksürük için mutlaka doktora gidilmeli

Öksürük krizlerinin altinda mikrobik bir hastalik yatiyorsa, enfeksiyon tedavisi, reflü için asit giderici tedavi, astimda nefes açici tedavi gibi nedene yönelik tedaviler uygulanir. Sonuç olarak, 3 haftayi geçen her öksürügün mutlaka bir gögüs hastaliklari uzmani tarafindan degerlendirilmesi gerektigi akilda tutulmalidir. Bunlarin disinda, özellikle bazi solunum yolu mikrobik hastaliklari sonrasinda, bazen haftalarca (7-8 haftaya dek) uzayan kuru öksürük görülebilir. Bu tür bir öksürükte, Gögüs Hastaliklari Uzmani hekiminiz tarafindan brons genisletici tedavi önerilebilir. Öksürüge neden olan hastaligin tanisinda akciger filminden baska, eger hekim gerekli görüyorsa, solunum fonksiyon testi, sinüs filmi, reflü düsünülüyorsa endoskopi gibi tetkiklerden yararlanilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası