Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇAGIN YENI VEBASI DIYABEZITE SIZI DE YAKALAMASIN

Son yillarda obezite dünyada ve Türkiye’de her geçen gün yayginlasiyor. Obezitenin davetiye çikardigi hastaliklarin basinda da diyabet geliyor. Diyabet ve obezitenin hizli artisi ile ortaya çikan “diyabezite” ise dikkat gerektiren bir kavram ve önemli bir saglik sorunu olarak karsimiza çikiyor. Memorial Sisli Hastanesi Kilo Kontrolü ve Obezite Tedavi Merkezi’nden Endokrinoloji Uzmani Dr. Kagan Güngör, diyabezite hakkinda bilgi verdi.

284 milyon insan obezite hastaligi ile mücadele ediyor

Gelismis ve gelismekte olan tüm dünya ülkelerinde diyabet sikligi, beklentileri ve öngörüleri asan oranda hizla yükselmektedir. 1995’de dünyada toplam diyabetli sayisi 135 milyon iken, 2000’de bu sayi 171 milyona, 2010’ da 284 milyona ulasmistir. 2030’da bu sayinin 439 milyonu bulmasi beklenmektedir.

Türkiye’de her 3 kisiden 2’si fazla kilolu

Türkiye’de de durum, dünyadan farkli degildir. 2000’li yillarin basinda diyabet hastaligi sikligi %7,2’dir. Bu siklik, 2010 yili verilerinde %90 artis göstererek %13,7 ye yükselmistir. Türkiye’de özellikle bazi yörelerde 40’li yas grubundaki her 5 eriskinden birinin diyabetli oldugu bilinmektedir.

2000 ile 2010 yillari arasinda Türkiye’de obezite sikligi %44 oraninda artmistir. 2010 yili verilerine göre; Türkiye’de her üç eriskinden sadece biri normal kiloludur, geriye kalan 2’si ise ya kilolu ya da obezdir.

Obezite diyabete davetiye çikariyor

Diyabetteki bu ürkütücü artisin en önemli nedeni, obezite olarak gösterilmektedir. Diyabet ve obezite yeni tanimlamayla “diyabezite” salgin biçiminde yayginlasmakta ve Türkiye’yi de önemli ölçüde etkilemektedir.

TIP 2 DIYABET HER YASTA GÖRÜLÜYOR

Tip 2 diyabet yakin zaman kadar “dede ve ninelerin” hastaligi olarak bilinirdi. Tip fakültelerinde ögrencilere genellikle 40 yasindan önce “Tip 2 diyabet görülmez” bilgisi verilir ve Tip 2 diyabet 20’li, 30’lu yaslarda neredeyse hiç görülmezdi. Günümüzdeyse 20’li 30’lu yaslarda hatta çocukluk yas grubunda bile Tip 2 diyabete rastlanabilmektedir. Ülkemizde ve dünyada diyabet sikligi her yil katlanarak artis göstermekte ve hizla artmaya devam etmektedir. Toplumda diyabete rastlanma oranlari ileriye yönelik yapilan projeksiyonlardaki beklentilerin çok üzerinde bir artis göstermektedir. Ileri yaslarin hastaligi olan Tip 2 diyabet artik neredeyse her yasta ortaya çikabilmektedir.

TIP 2 DIYABET HASTALARININ ÇOGUNLUGU OBEZITE ILE KARSI KARSIYA

Tip 2 diyabet hastalarinin tamamina yakini kilolu ya da asiri sismandir (obez). Tip 2 diyabet obezite ile kol kola girmis iki hastaliktir. Kilolu ya da asiri sisman olmak yani obezite pek çok hastaliga yol açmakla birlikte en çok diyabet sikligini artirmaktadir. Kilo artisina paralel sekilde obezite, tip 2 diyabet sikligini kadinlarda 23 erkeklerde 40 kata kadar artirabilmektedir. Bu kol kola girmis ikili (diyabet ve obezite) hem dogrudan hem de dolayli olarak neden olduklari pek çok hastalik araciligiyla ölüm nedenleri arasinda tüm dünya ülkelerinde ön siralarda yer almaktadirlar. Diyabet ve obezite yaygin birlikteliklerinden dolayi “diyabezite” seklinde birlestirilerek yeni bir kelime türetilmistir.

ÇAGIN HASTALIGI DIYABEZITE

Diyabezite; sikligi, sikliginin hizla artmasi ve yol açtigi ölümcül hastaliklar nedeniyle “çagin vebasi” olarak kabul edilmektedir. Dünya Saglik Örgütü diyabeziteyi yayginligi ve önemi nedeniyle çok önemli bir halk sorunu olarak tanimlanmaktadir. Tüm bilimsel veriler, diyabet sikliginin korkutucu artisinda obezitenin yayginlasmasinin baslica sorumlu oldugu gerçegini dogrulamaktadir. Bu ayrilmaz ikili, diyabet ve obezite; diyabezite adi ile birlestirilmelerini hakli çikarir biçimde birbirine paralel sekilde yayginlasmaktadir. Diyabezite insan sagligini tehdit etmekte, baska hastalik ve sakatliklara yol açarak yasam kalitesini bozmakta ve ölümlere neden olarak insan ömrünü kisaltmaktadir.

DIYABEZITE ILE KAPSAMLI BIR MÜCADELE SART

Dünyanin en önemli saglik sorunlarindan biri olan diyabezite yüzünden, hükümetlerin saglik harcamalari ciddi sekilde artmaktadir. Avrupa ülkelerinde; agiz yolu ile alinan ilaç kullanmakta olan sorunsuz bir diyabet hastasinin yillik tedavi maliyeti 400 Euro iken, böbrek, göz ve kalp hastaliklari ile komplike olmus bir diyabet hastasinda tedavi maliyeti yillik 6000–8000 Euro’ya ulasmaktadir. Saglik bütçelerinin bu artislarla diyabezite ve yol açtigi saglik sorunlarini finanse etmesi, önümüzdeki yillarda mümkün görülmemektedir. Bu durum gelecekte obezite ve diyabetin yani diyabezitenin giderek daha da önemli bir sorun olacagi anlamina gelmektedir. Bu nedenle tüm dünyada obezite ve diyabet ile savas yollari tartisilmakta ve obezitenin önlenmesine yönelik kampanyalar yürütülmektedir. Obezite ve diyabetle mücadele edilmesi ve diyabezitenin önlenmesi, daha saglikli bir toplum için kaçinilmazdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası