Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Jinekomasti, erkekte meme büyüklügü

Meme kadin cinsinin ikincil seks karakterlerinden biridir ve kadin silüetine yakistirilir. Erkek gövdesinin ise daha sert hatli ve düz olmasi beklenir, ancak erkeklerde çesitli yaslarda, o yasin özelligine bagli olarak degisebilen sebeplerle, meme büyüklügü, yani jinekomasti görülebilmektedir.

Bulug çaginda erkeklerin %30’unda meme basinin altinda farkedilen sisme, sertlesme genellikle kendiliginden kaybolur ve ameliyat gerektiren bir durum degildir. Sonraki yillarda meme basi disinda, bütün memenin büyümesi, hatta bazi hastalarda kadin memesi görüntüsü vermeye baslamasi ise erkekler tarafindan istenen bir durum degildir. Çogunlukla jinekomasti’de, hem meme dokusunun kendisinin, hem de çevredeki yag dokusunun artmis olmasi söz konusudur. Jinekomasti nadiren özel bir sebebe bagli olarak gelisebilmektedir. Plastik cerrahlar klinikte hastayi degerlendirirken bu konuyu da göz önünde tutarlar.

Büyüme – delikanlilik çagindaki hastalarda bu sekil bozuklugu durumdan utanma nedeni ile, çocugun sosyallesmekten, spor yapmaktan, havuza, denize gitmekten uzak kalmasina, ve böylece, çogunlukla zaten var olan fazla kilo probleminin de kisir döngüye girmesine neden olur. Biz jinekomasti probleminden kurtulan çocuklarin çok kisa zamanda spor aktivitelerine ve arkadas gruplarina derhal dönebildiklerini ve psikolojik olarak daha kendine güvenen bireyler haline geldiklerini, erken dönem kontrollerde bile, doktorla olan görüsmelerde daha güvenli göründüklerini gözlemekteyiz.

Daha ileri yaslarda da, bilhassa kilo problemi olan erkeklerde benzer bir durum ortaya çikabilmekte ve ayni genç insanlarda oldugu gibi hastayi rahatsiz edebilmektedir.

Jinekomasti düzeltilebilen bir durumdur. Hastalarin çok büyük çogunlugu sonuçtan memnun kalir. Islem, ameliyathane sartlarinda yapilacak kisa bir liposuction ve eger meme basi altinda kalan meme dokusu belirgin ise, bunun küçük bir kesiden kismen çikarilmasindan ibarettir. Islemin 1 saat çerçevesinde bitmesi beklenir. Bu çapta bir islem sonrasi hastanede kalmak gerekmez, ayni gün eve dönülebilir. Islemden sonra bir süre özel bir korse tavsiye edilebilir. 4-5 gün istirahatten sonra hastamiz isine, okuluna, 15 gün sonra da tamamen normal günlük faaliyetine tekrar baslayabilir.

Özetle, jinekomasti bireyleri sosyal hayat ve spordan, özellikle de denizden, havuzdan uzaklastirabilen, kiside çekingenlige ve güvensizlige neden olabilen bir durumdur, ama aslinda çözümü zor degildir. Bu konuda egitimini tamamlamis bir plastik cerrahin yapacagi kisa sayilabilecek bir ameliyatla problem halledilebilmektedir.

Amerikan Hastanesi
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölüm Baskani
Dr. Murat Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası