Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GUATR’I IHMAL ETMEYIN!

Kadinlarda erkeklerden dört kat daha fazla görülüyor

Iyot yetersizligi ve besinlerle alinan guatrojen maddelerin iyot metabolizmasini bozmasi sonucu ortaya çikan Guatr, kadinlarda erkeklere göre dört kat daha fazla görülüyor.

Istanbul Medipol Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Akif Tan, iyot yetersizligi ve besinlerle alinan guatrojen maddelerin (thioglucoside içeren karalahana, cynaoglucoside içeren soya fasulyesi, salgam ve lithium içeren ilaçlar vücutta tiyosiyanata dönüserek) iyot metabolizmasini bozmasi sonucu ortaya çikan Guatr’in kadinlarda erkeklere göre dört kat daha fazla görüldügünü söylüyor.

Hastaligin daha çok troiddeki büyümeyi hastanin kendisinin ya da bir yakininin fark etmesiyle ortaya çikigini açiklayan Dr. Akif Tan, “Ayrica nefes darligi, yutma güçlügü, ses kisikligi gibi belirtilerle birlikte hormon saliniminin fazla oldugu durumlarda çarpinti, ellerde titreme, sinirlilik, fazla terleme, adet düzensizlikleri, istahin artmasina ragmen kilo kaybi ve göz belirtileriyle de ortaya çikabilir” diyor.

Istanbul Medipol Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Akif Tan, guatr hakkinda bilinmeyenleri ve siklikla merak edilen sorulari yanitladi:

Guatr nedir?

Tiroid bezi, boynun ön yüzünde, nefes borusunun iki yaninda yer alan yutkunmakla hareketli bir iç salgi bezidir. Tüm hücrelerin enerjisini saglamada önemli görevleri bulunan bu bezinin iltihabi ve tümoral olmayan büyümelerine ‘guatr’ denir.

Guatr’in çesitleri var midir?

Troid bezinin bir bütün olarak büyümesi diffüz guatr, bezin bir ya da daha fazla bölgesinde olan lokal büyümeleri de nodüler guatr olarak isimlendirilir. Ayrica troid hormonlarinin fazla salgilandigi troid büyümelerine toksik (zehirli) guatr, hormon saliniminin normal oldugu durumlar da non toksik guatr olarak tanimlanir.

Guatrin sebepleri nelerdir?

Guatrin tüm dünyadaki en sik nedeni iyot yetersizligi ve besinlerle alinan guatrojen maddelerin (thioglucoside içeren karalahana, cynaoglucoside içeren soya fasulyesi, salgam ve lithium içeren ilaçlar vücutta tiyosiyanata dönüserek) iyot metabolizmasini bozmasidir.

Guatrin görülme sikligi nedir?

Guatr kadinlarda erkeklere göre 4 kat fazla görülür. Tani yöntemlerindeki gelismeye paralel olarak guatr tanisi konan hastalar artmaktadir.

Guatr hastaliginda teshis hangi yöntemlerle konulur?

Öncelikle hasta muayene edilmeli, tiroid hormonlari tayini (T3, T4, TSH), tiroid ultrasonografisi ve tiroid sintigrafisi yapilarak hasta degerlendirilmeli, guatr tanisi konulmalidir. Daha sonra mutlaka, kolayca yapilabilen igne veya tru-cut biyopsi ile hasta degerlendirilmeli, tiroiddeki büyümenin iyi ya da kötü huylu bir büyüme olup olmadigi yüzde yüze yakin bir kesinlikle ameliyat öncesi saptanmalidir.

Guatr’in ideal tedavi yöntemi var midir?

Guatr hastalarinda en uygun tedavi sekli genel cerrah, endokronolog, radyolog ve patologdan olusan bir ekip tarafindan belirlenmelidir. Guatrda tedavi yöntemleri; ilaç tedavisi, radyoaktif ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi seklinde siralanir.

Guatr tedavisinde ilaçlarin ve cerrahinin etkinligi nedir? Ameliyati gerekli kilan kosullarin altini bir kez daha çizer misiniz?

Eger tiroid bezi de büyükse, radyoaktif iyottan istifade etmiyorsa, hasta radyoaktif iyot kullanimina uygun degilse, büyük nodülü varsa, böyle bir hastanin cerrahi tedavisi uygun olabilir. Ama bunun disinda birden fazla nodül varsa ve bu da bir tibbi tedaviyle yok edilemeyecekse, ileriye dönük bunun altinda risk söz konusu olacaksa, eger nodül tekse, sertse, yeni ortaya çikmissa, hizli büyüme yapiyorsa, ses kisikligi varsa, havayolu itiliyorsa, bu hastalar cerrahi tedaviye aday hastalardir.

Guatr cerrahisi nasildir?

Troid bezinin boyundaki önemli damar ve olusumlarla komsulugu, ses tellerine giden sinirlerin yakinligi nedeni ile çok titizlikle yapilmasi gereken bir ameliyattir. Boyunda troid bezi üzerine gelen 2-3 cm’lik kesi ile ameliyat gerçeklestirilir. Yutkunmada 1-2 gün devam eden agri ile hastalar bir gece hastanede yatip, ertesi gün taburcu edilirler. Günümüzde bu ameliyatlarda harmonic scalper gibi yüksek teknolojilerin kullanilmasi ile operasyon süresinin çok kisalmasi, hastalarin yara iyilesmesinin hizlanmasi ve operasyonun ses kisikligi gibi istenmeyen sonuçlarinin yok denecek seviyeye indirilmesi mümkün olmaktadir. Ameliyattan 3 hafta sonra hastalar mutlaka yeniden görülmeli, eger gerekli ise troid hormonlari verilmeli ve replasman tedavisi gerçeklestirilmelidir.

Tiroid hastaliklari içerisinde kanserin rolü veya yüzdesi nedir?

Türkiye'deki genel istatiklere bakarsak, tiroid hastaliklari içinde tiroid kanseri orani yüzde 2 ile 4 arasindadir. Nodüler guatri olan hastalarda kanser riskinin olmasi bu hastalarin titizlikle takibini gerekli kilar. Özellikle sintigrafik olarak soguk nodüllerde ve tek nodüllerde bu risk fazladir. Soliter (tek) nodüllerde habeset sikligi yüzde 7-10 olarak bildirilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası