Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Spor En Etkili Koruyucu Hekimlik Uygulamasi

Gaziantep Gençlik ve Spor Il Müdürlügü’nde görevli Dr. Mesut Mahsereci, sporun, en etkili koruyucu hekimlik uygulamasi oldugunu söyledi.

Dr. Mahsereci, refah düzeyindeki artis ve teknolojik gelismelerin, insanlarin spor yapma gereksimini artirdigini belirterek, “Spordan uzak kalmak, bedensel ve ruhsal sorunlara yol açar. Spor ruhsal dengeyi korur, kendine güven duygusunu güçlendirir, pek çok saglik sorunun ortaya çikmasini önler ya da geciktirir” dedi.

Spordan uzak kalmanin, hareketsiz yasami tercih etmek olacagini ifade eden Dr. Mahsereci, “Nedeni hareketsizlik olan sismanlik, pek çok saglik sorunun davetçisidir. Bunlarin en önemlisi, sik rastalanan ölüm nedenleri arasinda gösterilen kalp ve damar hastaliklaridir” diye konustu. Hareketsiz yasamin, kaslari zayiflatarak iskelet sisteminin esnekligini kaybetmesine, bel agrilarina ve tutulmalarina neden olacagini anlatan Dr. Mahsereci, söyle devam etti: “Siyatik ve bel fitigina, spor yapanlara oranla yapmayanlara daha sik rastlaniyor. Saglikli yasam için spor yapmak sarttir. Spor en etkili koruyucu hekimlik uygulamasi olarak da degerlendirilebilir.”

Spor yapmayanlarin, “yerim yok”, “zamanim yok” gibi gerekçelerinin gerçegi yansitmadigini vurgulayan Dr. Mahsereci, konusmasini söyle tamamladi: “Spor denilince akla futbol, basketbol, voleybol gibi dallari getirmek yanlis. Evde yapilacak egzersiz, kisa yürüyüsler ve kosular da spor tanimi içerisinde algilanmali. Herkesin spora ayiracak zamani mutlaka vardir. Spora engel olan tek en önemli etken, çagdas yasamin neden oldugu tembelliktir. Spor yapan anne ve babalar, kendi ruh ve beden sagliklarini koruma yaninda çocuklarina spor yapma aliskanligi kazandirmada örnek olurlar. Ayrica, devletin tesisleri spora ilgi duyanlara açiktir.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası