Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bu çagda hala tüberküloz konusuyoruz...

Bir zamanlarin en korkulan hastaligi verem, günümüzde de tüm dünyada birçok kisiyi etkilemeye devam ediyor.

Dünya Saglik Örgütü’nün 2010 Verem Raporu’na göre; dünyada 9.4 milyon kisinin tüberküloz (verem) hastaligina yakalanacagi ve bu hastalardan 1.3 milyon kisinin ölecegi ön görülüyor. 2-8 Ocak Veremle Savas Haftasi nedeniyle Anadolu Saglik Merkezi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Kemal Tahaoglu, tüberküloz görülme sikliginin orta düzey oldugu Türkiye’de her yil yaklasik 20 bin yeni verem hastasinin ortaya çiktigini belirterek hastalik ve tedavisiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

Dünyada tüberküloz görülme sikligi yüz binde 139 olarak belirtiliyor. Bu oran yüksek görülme sikligi olarak tanimlanirken bir salgin olarak nitelendirilmiyor. Gelismis ülkelere baktigimizda tüberküloz görülme sikliginin yüz binde 10’un altina düstügünü yani düsük görülme sikligi kategorisinde yer aldigini görüyoruz. Ülkemiz de 2009 yilinda kayitli 17402 yeni tüberküloz hastasi vardir. Türkiye’de tüberküloz görülme sikligi orta düzeyde olup, yüz binde 24’dür. Bu bakimdan ülkemiz tüberkülozun orta düzeyde görülme sikligi olan ülkeler arasindadir.

Tüberkülozdan korunmanin en önemli yolunun hastaligin kaynagini kurutmak oldugunun altini çizen Anadolu Saglik Merkezi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Kemal Tahaoglu,“Hastalik solunum yolu ile bulasiyor. Tüberkülozlu bir hasta konustugunda, güldügünde ve öksürük gibi solunum hareketleriyle tüberküloz basillerini havaya yayiyor. Bir tüberküloz hastasi öksürdügünde 1-3 mikron çapinda 3-10 adet tüberküloz mikrobu içeren 3500 enfeksiyöz parçacigi havaya yayiyor. Bu mikroplar uzun süre havada asili olarak kaliyor. Bir kaç tüberküloz mikrobunun saglikli bireyler tarafindan solunmasindan sonra hastaligin baslayabilecegini düsünürsek, hastaligin ne kadar kolay bulastigini kavrayabiliyoruz ” dedi.

Dr. Kemal Tahaoglu, sözlerine söyle devam etti; ‘‘Üç haftadan uzun süren öksürük, tüberküloz hastaligini akla getirmelidir. Halsizlik, istahsizlik, kilo kaybi, ates, terleme, balgamla karisik kan tükürmek hastaligin diger belirtileri olabilir. Uygun ve dogru tedaviler ile tüberküloz hastaligini tam olarak tedavi etmek mümkün. Ancak ilaçlarin gözetim altinda 6 ay süre ile uygulanmasi gerekiyor. Eger ilaçlar düzensiz kullanilirsa çok tehlikeli olan, “Çok Ilaca Dirençli Tüberküloz” ortaya çikiyor. Bu nedenle artik ülkemizde de tüberküloz ilaçlari bir saglik çalisani tarafindan gözetim altinda hastalara veriliyor. Bu sistem Dogrudan Gözetim Altinda Tedavi stratejisi olarak isimlendiriliyor’’ dedi.

Uygun olmayan tüberküloz tedavilerinin neden oldugu “Çok Ilaca Dirençli Tüberküloz’’ tedavisinin oldukça zor oldugunun altini çizen Dr. Kemal Tahaoglu, Dünya Saglik Örgütü’nün 2010 Verem Raporu’na göre 440 bin civarinda ‘Çok Ilaca Dirençli’ tüberküloz hastasi bekleniyor ve bu hastalarin 150 bininin yani 1/3’nün hayatini kaybedecegi tahmin ediliyor” diyerek dogru tedavinin önemini vurguladi.

Çocukluk çaginda tüberkülozdan ölümleri engellemenin en iyi yolu; Asi

Dogru tedavinin hem hastalari kurtardigi hem de hastaligin yayilmasinin önüne geçtigini ifade eden Anadolu Saglik Merkezi Anadolu Saglik Merkezi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Kemal Tahaoglu, ‘‘Tüberkülozdan korunmanin yolu tüberkülozlu hastalarin tam ve eksiksiz tedavisinden geçiyor. Bu durum tüberkülozu birçok baska enfeksiyon hastaligindan farkli kiliyor. Diger yandan bebeklerde tüberkülozden ölümün önüne geçmek için tüberküloz asisinin önemi çok büyük. Mutlaka yaptirilmasini tavsiye ediyoruz’’ dedi.

Son olarak dünyada tüberküloz konusunda çok önemli gelismeler oldugunu, özellikle dirençli tüberkülozun saptanmasinda yeni moleküler biyolojik yöntemler gelistigini belirten Dr. Kemal Tahaoglu, tüberküloz ilaçlari için önceden birkaç ayda yapilabilen duyarlilik testlerinin, bu yöntemler ile birkaç saat içinde yapildigini söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası