Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bunama (demans) erken yaslarda da görülebiliyor

Nöroloji Uzman Dr. Baris Topçular, demans hastalarinda zihinsel fonksiyonlarda günlük yasami etkileyecek derecede bozulmalar yasandigini söyledi.

Demans (bunama) özellikle ileri yaslarda (genellikle >65 yas) sik olmakla beraber normal yaslanma sürecinin bir parçasi degil bir hastaliktir. Nadiren daha erken yaslarda da görülebilir.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A Hastanesi (BRSHH) Nöroloji Uzman Dr. Baris Topçular, “bunama”nin (demans) tek bir hastalik sonucu degil, farkli hastaliklara bagli olarak ortaya çiktigini söyledi.

Demans hastalarinda zihinsel fonksiyonlarda günlük yasami etkileyecek derecede bozulmalar yasandigini hatirlatan Dr. Topçular, “Bu beraberinde problem çözme, planlama, davranislarin kontrolü gibi yetenekleri bozarken kisilik özelliklerinde de degisikliklere yol açar. Bellek bozuklugu demans seyrinde en sik ortaya çikan yakinmadir. Ancak her unutkanlik demans anlamina gelmez, stres, zihinsel yorgunluk, uykusuzluk, çesitli ilaçlar da unutkanliga neden olabilir. Demans sendromunda ilerleyici unutkanlik yani sira dil bozuklugu, planlama eksikligi, davranis degisikligi gibi ilave yakinmalar da olur” dedi.

Dr. Baris Topçular, demansin baslica nedenleri hakkinda ise su bilgileri veriyor: “Alzheimer hastaligi demans sendromunun en sik nedenidir. Bunun yani sira beyin damar hastaliklari (inme, felç), frontotemporal demans, Lewy cisimcikli demans gibi farkli hastaliklar da demans sendromuna neden olabilir. Çesitli metabolik bozukluklar (örnegin agir hormonal düzensizlikler), beslenme bozukluklari, agir vitamin yetersizlikleri gibi çesitli durumlar da demans veya demans benzeri tablolara yol açabilir. Demans özellikle ileri yaslarda (genellikle >65 yas) sik olmakla beraber normal yaslanma sürecinin bir parçasi degil bir hastaliktir. Nadiren daha erken yaslarda da görülebilir.”

Dr. Baris Topçular, demans sendromunda sik görülen semptomlari ise söyle siraladi:

Unutkanlik: Demansta görülen unutkanlik genellikle ilerleyicidir. Hepimizin günlük hayatimizda yorgunluk, stres, uykusuzluk gibi nedenlerle unutkanlik yasadigi dönemler olur. Bu unutkanlik siklikla hatirlamak istedigimiz seyi hemen hatirlayamama, daha geç aklimiza gelmesi seklindedir. Ancak demans hastalarinda yeni bilgi ögrenilemez ve unutulan bilgiler daha sonradan akla gelmez. Bu nedenle ayni seyleri tekrar tekrar sorma ya da anlatma olabilir.

Dil bozukluklari: Demans hastalari günlük hayatimizda sik kullandigimiz kelimeleri unutabilir ya da yanlis kelimeler kullanabilir.

Görsel/mekansal islev bozuklugu: Demans hastalarinda yön bulma bozulabilir. Bu hafif düzeydeyken bir adresi bulmada güçlük seklinde karsimiza çikarken, ilerleyen dönemlerde bilinen adresleri karistirma, evin yolunu bulmada güçlük seklinde olabilir.

Yargi/planlama bozukluklari: Hastaligin ilerleyen dönemlerinde hastalar saglikli karar vermede güçlük çekebilir, bu nedenle yakinlarinin yardimina gereksinim duyabilirler.

Davranis ve kisilik degisiklikleri: Demans hastalarinda eskiye göre daha sinirlilik ya da aksine daha sakin bir ruh hali olabilir. Ayrica zaman zaman olan sinirlilik ataklari, süphecilik gibi sikayetler ortaya çikabilir.

Nasil tedavi edilir?

Öncelikle hastanin ne tür zihinsel yakinmalari oldugunu ve bunlarin ne düzeyde oldugu sorgulanir. Ardindan saptanan sorunlarin nedenine yönelik degerlendirme yapilir. Bunlari yaparken hastanin yakinmalarinin baslangici ve zaman içindeki seyri de sorgulanacaktir. Ayrica hastanin tibbi özgeçmisi ve ailedeki hastaliklar ile ilgili bilgi alinacaktir. Nörolojik muayene ile demansa neden olan çesitli hastaliklara özgün bulgular arastirilacak, laboratuvar testleri ile vitamin eksikligi, beslenme bozukluklari, iltihabi durumlar incelenecektir. Beyin görüntülemesi (tomografi ya da MR) beyin anatomisi ile ilgili bilgi verirken beyin damar hastaliklari, beyin tümörleri veya kafa travmasi gibi demansa neden olabilecek durumlarin varligini arastirir. Mental durum testleri veya nöropsikolojik testler(zihinsel fonksiyonlarin muayenesi) bellek, dil, problem çözme gibi bir çok islevi ayrintili olarak degerlendirir ve etkilenme düzeyleri hakkinda bilgi verir.

Son yillarda çesitli demans hastaliklarinda kullanilabilecek çesitli ilaçlar gelistirilmistir. Her ne kadar bu ilaçlar olan bozukluklari ortadan kaldirmiyor ya da hastalik ilerlemesini durdurmuyor olsalar da semptomlarda iyilesme ve hastalik seyrinde yavaslama saglamaktadirlar. Bu hastanin yasam kalitesini iyilestirir ve bakim verenlerin yükümü azaltir. Ayrica çesitli çalismalarda bazi demans hastalarinin, özellikle erken evredekilerin, çesitli zihinsel islevlere yönelik rehabilitasyon uygulamalarindan faydalandigini göstermektedir. Demans dünya genelinde en yogun yatirim yapilan arastirma konularindan biridir ve hastalik ilerlemesini durdurmaya yönelik bir çok ilaç ile ilgili çalisma halen devam etmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası