Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DONMA VE DONMALARDA ILKYARDIM MÜDAHALELERI

Donma üsümeyle baslayan bir süreçtir. Kisin uzun süre soguga maruz kalmis kisilerde, öncelikle uç noktalarda yer alan burun, kulak, yanak, parmaklar gibi uzuvlardaki dokularin içinde yer alan sivi donar. Sivilarin donarak kristallesmesinden sonra dokularda hücre ölümleri baslar. Donan uzuvlardaki kan damarlarinin büzülmüs olmasi ve kristallesme sebebiyle dolasim durur ve derinin rengi soluk grimsi bir renk alir. Vücut isisinin 31C dereceye düsmesiyle fiziksel yetmezlikle birlikte kalp durmasi, beyin kanamasi olusarak ölüme sebebiyet verir.

Burada önemle vurgulanmasi gereken husus; burun, kulak, yanak donmalarinin agri aci yapmamasindan dolayi donmakta olan kisi durumunun farkina varmayabilir. El ve ayak parmaklari donarken agri ve aci hissi verir. Ancak donma ilerledikçe, dokularda uyusma hissi yasanacagindan agri aci da azalir. Yani sira, halsizlik ve siddetli bir uyku hali yasanir. Eger kisi bu uyku halinin farkina varip önlem almazsa sonucu ölümle sonuçlanir.

Medline Operasyonlarindan Sorumlu Direktör Dr. Baris Mutluer donmalarda yapilmasi gereken ilk yardim uygulamalarini anlatiyor.

Donma çesidine göre müdahaleler:

Bölgesel donmalarda; donan organ soguk ya da sicak seylerle ovulmamalidir çünkü deri altindaki dokularda travmaya sebep olarak kanamalara yaralanmalara yol açar. Donan organ, yavas yavas 15C dereceden baslanmak suretiyle ilik su ve isi ile isitilmalidir. Eger deri yüzeyinde içi sivi dolu hava kabarciklari olusmussa patlatilmadan temiz gazli bez ile sarilir.

Genel donmalarda; kisi hastanede tedavi edilmelidir. Ancak yogun kis kosullarinda hastaneye ulasmanin zaman alacagi durumlarda, ulasilabilen ilk ev/mekan, kisiye müdahale etmek için kullanilmalidir. 31-32C derecelik bir ortamda ilkyardim müdahalesine baslanmalidir. Ani kristal çözülmesine dolayisiyla da kanamalara sebep olacagindan kesinlikle aniden yüksek isi uygulanmamali, 15C dereceden yavas yavas arttirilan 37C dereceye kadar artan ilik su banyosu yaptirilmalidir. Banyo yaptirma imkani yok ise, asama asama bu isilardaki suya batirilmis kompresler uygulanmalidir. Kisinin bilinci açik ise, ilik sekerli içecekler verilmeli ve hastaneye götürülmelidir.

Ilkyardim müdahalesinde yetiskin ve çocuklar arasinda uygulama anlaminda herhangi bir farklilik yoktur.

Uzun süre sogukta kalan çocugunuz uyusukluk, agri ve/veya yanma hissinden sikayet ediyorsa, uç organlarda mavi beyaz bir cilt ya da yer yer su toplamalar var ise;

- Çocugunuzu derhal içeri alin, üzerindeki kiyafetleri ve varsa takilari çikarin

- Soguga maruz kalan organlari ( el/ayak gibi) ilik su içine sokun. Kulak, burun yanak gibi bölgelere de, 20 dakika kadar bir süreyle ilik kompres uygulamasi yapin.

- Ilgili bölgelerde çözülme artip soguk etkisi azaldikça çocugunuz agridan sikayetçi olacaktir. Isleme belirtilen süre kadar devam etmeyi ihmal etmeyin.

- Su toplamis yerleri temiz gazli bez ile kapatin.

- Eger cilt rengi normal rengine dönmezse etkilenen organlar el ayak ise, parmak aralarina gazli bez koyarak sarin.

- En yakin saglik kurumuna götürün.

Önemli: Donma tehlikesi altinda olan bir kisiye, acil saglik ekipleri gelene ya da bir saglik kurumuna gidene kadar, asla çok sicak uygulamasi yapmayin. Uygulanacak isi, yavas yavas arttirilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası