Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASPIRIN VE ROMATIZMA ILAÇLARI KOLITI SIDDETLENDIRIYOR

Ülseratif kolit, kalin barsagin iç yüzeyini döseyen tabakanin iltihabi olarak biliniyor. Kronik olan ve dönem dönem alevlenen bu hastaligin nedeni hakkinda hala net bir bilgiye ulasilmis degil. Acibadem Fulya Hastanesi Gastroenteroloji Uzmani Prof. Dr. Hülya Över Hamzaoglu, hastaligin bulasici olmadigini belirterek, “Inflamatuar barsak hastaliklari olarak bilinen ülseratif kolit ya da Crohn hastaligi bulunan kisilerin akrabalarinda bu hastaliklarin görülme sikliginin yüzde 5-20 arasinda oldugu bildiriliyor” diyor.

Ülseratif kolit hakkinda merak edilenler hakkinda bilgiler veren Prof. Dr. Hülya Över Hamzaoglu, bu konuda sik sorulan sorulari yanitliyor:

Ülseratif kolitin belirtileri nelerdir ?

• Kanli ishal.
• Makattan kan ve sümüksü madde gelmesi.
• Karin agrisi.
• Halsizlik ve yorgunluk.
• Istahsizlik ve kilo kaybi.
• Kansizlik ve solgunluk.
• Bazi hastalarda, gözde kizariklik ve yanma, eklemlerde agri, ciltte döküntüler ve karaciger fonksiyon testlerinde bozukluklar olmasi.

Ülseratif kolit tanisi nasil konuluyor ?

Ülseratif kolit tanisi Crohn hastaliginda oldugu gibi öykü, fizik muayene, labarotuvar bulgulari ve kalinbarsaklarin görüntüleme yöntemleri yardimi ile konululabiliyor. Diski ve kanin laboratuvarda degerlendirilmesi önem tasiyor. Kalinbarsaklar ve incebarsagin son bölümü kolonoskopi ile ayrintili bir sekilde görüntülenebiliyor. Barsak kanali biyopsi alinmasina duyarli olmadigi için hasta hiçbir sey hissetmeden hasta bölgelerden parça alinabiliyor. Bu parçalarin patoloji ile degerlendirilmesi sayesinde tani konulabiliyor.

Ülseratif kolit nasil tedavi ediliyor ?

Nedeni tam bilinmeyen, kronik bir hastalik olmasina ragmen ülseratif kolit hastaligi günümüzde basari ile tedavi edilebiliyor. Tedavide sürekli doktor kontrolünde olmak önem tasiyor. Ülseratif kolit tedavisinin, hastaligin siddetine ve etkiledigi barsak alanina göre hekim tarafinndan planlanmasi gerekiyor. Genellikle agizdan alinan haplar ve makattan verilen lavmanlar ile tedaviye baslaniliyor. Bu ilaçlarin yetersiz kaldigi ya da hastaligin en basindan siddetli seyrettigi durumlarda, tedaviye agizdan veya damar yolu ile kortikosteroid ilaçlar eklenebiliyor. Gereginde agir hastalar hastanede yatirilarak damar yolundan beslenebiliyor. Kimi agir kolitlerde tedaviye bagisikligi baskilayan ilaçlar verilebilebiliyor. Bazi durumlarda ise hastalar ancak cerrahi yolla tedavi edilebiliyor.

Burada önemli bir noktanin altini çizmekte yarar var. Kortikosteroid ilaçlarla tedavi süresinin asla üç ayi geçmemesi ve hastalarin hekime sormadan ilaci aniden kesmemeleri gerekiyor. Ülseratif kolitte hastaliga bagli yakinmalar geçtikten sonra hastalarin tedavisine bazi ilaçlarla devam ediliyor.

Ülseratif kolit hastalarinda diyetin faydasi oluyor mu?

Ülseratif kolit hastalarinda özel bir diyet uygulamasinin faydali oldugu ya da herhangi bir gidanin ülseratif kolitte zararli oldugu bilimsel olarak gösterilememistir. Toplumda (% 5-10) sikliginda görülen süt tahammülsüzlügü (laktoz intoleransi) zaten var olan ishale katkida bulunabilir. Bu durumlarda süt ve süt ürünlerinden uzak durulmasi veya marketlerde bulunan laktazli sütlerin tüketilmesi önerilebilir. Aspirin ve romatizma ilaçlari ülseratif koliti alevlendirilebileceginden bu ilaçlarin kullanimindan kaçinilmalidir. Genel olarak temiz, dengeli ve saglikli beslenmeye dikkat edilmesi yeterlidir.

Ülseratif kolit kansere neden olur mu ?

Ülseratif kolit varliginda hastaligin 9-10’ncu yillarindan itibaren kalin barsak kanseri gelisim riskinin saglikli insanlara göre arttigi arastirmalarla gösterilmistir. Bu risk artisi hastalikla geçen süreye ve ülseartif kolitin kalin barsagin ne kadar bir bölümünü etkiledigine bagli olarak degisebiliyor. Ancak ne iyi ki, ülseratif kolit hastalarinda kalin barsak kanseri gelisiminden önce kalinbarsak yüzeyinde displazi adi verilen bir takim öncü degisiklikler oluyor. Bu degisiklikler erken dönemde yapilan kolonoskopi ve biyopsi ile saptanabiliyor.

Iste bu nedenden ötürü ülseratif koliti olan hastalarin, eger tüm barsaklarini tutan hastaliklari var ise dokuzuncu yildan sonra, sadece kalinbarsagin sol tarafini tutan hastaliklari var ise 15’nci yildan sonra yillik tarama kolonoskopileri yaptirmalari gerekiyor. Bu sayede öncü olusumlar saptandiginda kanser gelismeden kalin barsagin cerrahi olarak çikarilmasi mümkün olabiliyor.

Ülseratif kolit hastalarin hayatini nasil etkiliyor?

Yapilan çalismalar ülseratif kolitli hastalarin yasam sürelerinin normal insanlardan farki olmadigini gösteriyor. Bir baska deyisle ülseratif kolit ömrü kisaltmiyor. Hastalar genellikle kontrollerini ve tedavilerini aksatmadiklari sürece normal hayatlarini sürdürebiliyor. Ülseratif kolit hastaligi ve hastalikta uygulanan tedavilerin çogu anne-baba olmaya engel olmuyor. Sadece kadinlarda kalin barsagin tam çikarilmasinin gebe kalma sansini azalttigi bilinmektedir. Bu nedenle dogurgan yastaki kadinlarda cerrahi karari alinmadan önce iyi düsünülmelidir.

Ülseratif Kolit Hastaliginin Cerrahi Tedavisi nasil yapilir?

Ülseratif kolit hastaligi için günümüzde geçerli tedavi yöntemi kalin barsak ve rektumun tamamen çikarilmasina dayanan “Total Proktokolektomi” ameliyatidir. Bu ameliyat Crohn hastalari, uygun kanser hastalarinda da uygulanabiliyor. Laparoskopik yöntemle bu ameliyat yapilabilir, böylece çok daha az iz kalir ve böylesi büyük bir ameliyatin hasta üzerinde yarattigi kötü etkiler en aza indirilmis olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası