Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EBELIK OKULLARI KAPATILIYOR MU ?

Ülkemizde ebelik egitimi, 1992 yilinda YÖK ve Saglik Bakanligi arasinda imzalanan protokol geregince, üniversitelerin Saglik Yüksekokullari ya da Saglik Bilimleri Fakültelerine bagli Ebelik bölümlerinde sürmektedir ve tüm ülkede egitim veren 31 adet ebelik bölümü bulunmaktadir.

Fakat son yillarda, ebelik okullarinin kapatilmasi çalismasinin baslatildigini, bazi yüksekokullarin ögrenci alimini durdurdugu, bazi yüksekokullarin ögrenci almamak için basvuruda bulundugunu üzülerek ögrenmis bulunmaktayiz. Bu duruma, sahada ülkemiz gereksinimlerinden daha fazla sayida ebenin çalismasi, ebe fazlasi nedeniyle is bulamayan ebelerin hemsirelerin alanda çalismasi ve yüksekokullarda alt yapi ve akademisyen yetersizligi gerekçe olarak gösterilmektedir. Söz konusu durumun asagida siralayacagimiz gerçekler çerçevesinde yeniden degerlendirilmesi gerekmektedir.

1.Ebelik Egitimi Üniversite Düzeyinde Sürmelidir.

Ebelik egitiminin üniversite düzeyinde olmasi gerektigi gelismis ve gelismekte olan ülkelerde kabul görmüs ve yasa/ yasa niteligindeki direktiflerle hükme baglanmistir. Ülkemizin de onay verdigi, Dünya Saglik Örgütü Genel Kurul Tavsiye Kararlari ve Münih Deklerasyonu (2000) bu konu ile ilgilidir. Ayrica Avrupa Birligi’nin ebelikle ilgili 80/155/EEC sayili konsey direktifleri de, ebelik egitiminin lisans düzeyinde olmasi gerektigini isaret etmektedir.

Dünyada ebelik egitimi incelendiginde, iki model karsimiza çikmaktadir. Ilk modelde, lise mezunlari için tam gün esasina dayali en az 4 yil süreli teorik ve pratik egitim ile ebe olunmaktadir. Ikinci modelde ise, genel bakimdan sorumlu hemsireler, en az 2 yil veya 3600 saatlik tam gün süreli egitim alarak ya da 18 ay veya 3000 saatlik egitim ve yetkili kurum tarafindan düzenlenen, bir yil meslekî uygulama yapildigini gösteren sertifika programi ile ebe olmaktadir.

Ülkemizde ise ilk modele uygun olarak sürdürülen ebelik egitimi, Avrupa Birligi uyum sürecinde güncellenmis, 31 Aralik 2009 Tarihli ve 27449 Sayili Resmi Gazetede yayinlanan, “Doktorluk, Hemsirelik, Ebelik, Dis Hekimligi, Veterinerlik, Eczacilik Egitim Programlarinin Asgari Egitim Kosullarinin Belirlenmesine Dair Yönetmelik” ile YÖK tarafindan hükme baglanmistir.

Fakat yalnizca ögretim ve arastirma görevlisi düzeyinde ebe akademisyen bulunan okullarda, fizik ve akademik kosullar yetersizdir, yönetim/egitim hizmetleri çogunlukla hemsire akademisyenler tarafindan sürdürülmektedir. Ebe akademisyen yetisebilmesi için yüksek lisans egitiminin yayginlasmasi ve doktora programlarinin açilabilmesi gerekmektedir. Uluslararasi düzeyde, uzaktan egitimle tamamlanabilen ebelik doktora programlari bulunmasina karsin, ülkemizde doktora programlarinin bir türlü açilamamasi, ebe akademisyen sayisinin azligini bir kisir döngü haline getirmektedir. Büyüksehirlerde bile yüksekokullarin ebelik bölümlerinde ciddi kadro sikintilari yasandigi bilinen bir durumdur. Her meslegin egitiminde, tam bir yapilanma saglanincaya kadar bir takim sikintilar yasanmistir. Bu sorunlarin çözülmesi için çalismak yerine, sorunlari gerekçe göstererek okullari kapatmak iyi niyetli bir davranis olarak görülmemektedir. Ebelik bölümlerinin fiziki kosullarinin düzeltilerek, kadro tahsisi yapilmasi ve lisansüstü programlarin yayginlastirilmasi gerekirken, bu durumu gerekçe gösterip okullari kapatmak çözüm müdür ?

Meslegimiz üzerinde oynanan bu oyun sayesinde, ebelik egitiminin yeniden saglik meslek lisesi düzeyine çekilmesinin hedefledigini düsünüyoruz. Bu hedef kime ne yarar saglayacaktir? Toplum sagligi bundan nasil etkilenecektir ?

2.Ebeler kendi istekleri disinda hemsirelik alaninda istihdam edilmektedir.

Bu güne degin, bir hastaneye ebe kadrosu verildiginde, meslegin görev, yetki ve sorumluluklari düsünülerek degil, o sirada hangi serviste bosluk varsa buna göre atama yapilmistir. Alaninda çalismak istek ve israrinda bulunan ebeler ise, daha çok nöbet tutulan, daha karisik alanlarda görevlendirilerek ya da ara eleman gibi kullanilarak gayri resmi yollarla cezalandirilmistir. Ayrica 1980’li yillarda, ülkenin gereksinimlerine göre ebe-hemsire yetistirmek amaciyla Saglik Meslek Liseleri’nde ögrenim gören ögrenciler, ayni egitimden geçirilmis, diplomalarina ise gelisigüzel sekilde ebe ya da hemsire yazilmistir. Kisa bir dönem süren bu uygulamaya son verilmesine ragmen, görevlendirmeler sirasinda mesleki kargasa günümüze kadar devam etmistir.

Görülüyor ki ebelerin hemsirelik alaninda çalismasi, ülkede ebe fazlasi olmasindan daha çok sistemdeki bosluklardan kaynaklanmaktadir. Bu nedenle ebelerin büyük bir çogunlugu, izlenen yanlis politikalar dogrultusunda yillardir hemsirelige ait alanlarda çalismis, alanlarindan kopmustur. Bunun yani sira ebelik alaninda çalisan pek çok hemsire de bulunmakta, dogumevlerin yöneticilerinin hemsire oldugu bilinmektedir. Bu durumun en çok ebelik meslegine zarar verdigi gerçegi, ülkemizde ebelik hizmetlerinin durumuna bakildiginda açikça ortadadir. ÇÖZÜM EBELIK OKULLARINI KAPATARAK EBE SAYISINI AZALTMAK DEGIL, EBENIN HEMSIRE OLARAK, HEMSIRENIN EBE OLARAK GÖREVLENDIRILMESININ ÖNÜNE GEÇMEKTIR. Ebelerin görev yetki ve sorumluluklari konusunda gerekli yasal düzenleme bir an önce yapilarak, islerlik kazanmadigi sürece, bu karmasa sürecektir.

3.Meslegini alaninda icra eden ebe sayisi nedir ? Ülkemizde ebeye gereksinim yok mu?

Uzun yillardir hemsirelige ait dahili ve cerrahi birimlerde çalisan ebeler, 2006 yilinda degisen Hemsirelik Kanunu’nun ilgili maddesi uyarinca, hemsirelik yetkisi alarak görevlerini sürdürmektedir. Yüksekokullarin ebelik bölümlerinin kapatilmasina zemin hazirlayan istatistikler düzenlenirken, hemsirelik yetkisi alan ebe sayisi göz önüne bulundurulmamistir (bakiniz Türkiye’de Saglik Egitimi ve Saglik Insan Gücü Durum Raporu, 2010) Meslegini alaninda icra eden ebe sayisi nedir ?

Ebe sayimiz fazla ise, neden hala gelismis ülkelerde uygulanan ebelik bakim modeli ülkemizde de uygulanmamaktadir. Ülkemizde anne- bebek ölümlülük oranlari istendik düzeyde degildir ve sezaryen oranlari hizla artmaktadir. Sezaryen dogumu azaltmanin yolu, ebeyi sistem içinde etkinlestirmekten geçer. Tüm gelismis ülkelerde bunun örnekleri mevcuttur. Kadinlarimiz nitelikli ve kaliteli bir ebelik bakimini hak etmektedir. Sistem her eve bir aile hekimi tahsis etmekte fakat her gebe kadina bir ebe tahsis etmeyi lüks saymaktadir. Uluslar arasi Ebelik Konfederasyonu, Dünya Saglik Örgütü ve UNICEF, tüm dünyada ebe gereksinimi oldugunu ve ebelik mesleginin mutlaka güçlendirilmesi gerektigini beyan etmektedir. Ülkemizde ki çözülmemis ana çocuk sagligi sorunlarina ragmen ebe sayisinin fazla oldugu ve ebelik okullarinin kapatilmasi gerektigi düsüncesini yaymak toplum sagligina nasil etki edecektir ?

4.Sahada çalisan ebeler ve hemsireler, herhangi bir çatisma içinde degildir.

Bazi çevrelerce yillardir yan yana çalistigimiz hemsire arkadaslarimizla aramizda, anlamsiz bir kavga varmis gibi gösterilmesinden son derece rahatsizlik duymaktayiz. Her iki meslek, saglik sistemi içinde anahtar rol oynayan, degerli mesleklerdir. Dünya ülkelerindeki duruma bakildiginda farkli meslekler olarak degerlendirildigini fakat daima birlikte anildigini görmekteyiz. Hemsirelik ve ebelik meslekleri, birlikte ayni ülkeye hizmet etmekte, hekim disi saglik personeli olarak, ayni saglik politikalari içinde savrulmakta, ayni hak kayiplarina ugramakta, ayni çalisma kosullariyla ayni ekonomik sartlari paylasmaktadir.

Meslegimize saygi duyan ve egitimimizde her türlü destegi veren hemsire hocalarimiza minnettariz ve onlarin ebelik tarihinin sayfalari arasinda, sonsuz saygi ve tesekkür ile anilacagini biliyoruz. Ortak pek çok sorunu paylastigimiz hemsire arkadaslarimizla, birlikte uyum içinde çalismaktan mutluyuz. Ayrica sahada birlikte çalistigimiz hemsire arkadaslarimizin meslegimizin bu zor günlerinde yanimizda olduklarini hissetmekten de büyük memnuniyet duyariz. Bunun aksi davranis ve söylemde bulunan kisilerin, talihsiz açiklamalar yaptigi düsüncesindeyiz.

Bizler Türkiye’nin ebe ve hemsireleri, hekim disi saglik personelinin ortak sikinti ve sorunlarina birlikte çözüm bulmak için yan yana çalismanin fakat mesleki kimligimizi de korumanin gerekliligine inaniyoruz. Bunun disinda, hemsire ve ebeleri birbiri ile çatisan iki meslek grubu gibi algilatmaya yönelik tutum ve davranislari kesinlikle onaylayamayiz.

Yrd. Doç. Dr. Nazan KARAHAN
Ebeler Dernegi Baskani
karahan.nazan@gmail.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası