Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GIZLI SEKERI BUL, DIYABETIN YOLUNU KES

Tip 2 Diyabet hastaligi eskiden 50-60’li yaslarin hastaligi olarak bilinirken, artik 10-20 yas arasindaki çocuk ve gençlerde dahi görülmeye baslandi. Dünya Saglik Örgütü de diyabetin tüm dünyada en önemli saglik sorunlarindan biri oldugunu bildiriyor. Acibadem Fulya Hastanesi’nden Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmani Doç. Dr. Rüstü Serter, diyabete gidisin önlenmesi için tüm dünyada öncelikle gizli sekerin tesbit edilmesi amaciyla çalismalar yapildigini belirterek, “Diyabeti önlemenin birinci yolu, hastaligi daha gizli seker asamasindayken tesbit etmekten geçiyor. Böylece hastada gerekli yasam tarzi degisikliklerini gerçeklestirerek, gerektiginde ilaçlarla tedavisini de yaparak diyabetin olusumu önlenebilir.” diyor.

GIZLI SEKERDE SU BES BELIRTIYI ATLAMAYIN

Tip 2 diyabet sinsi bir hastalik ve çok abartili gürültülü bulgularla ortaya çikmiyor. Ancak çok su içme, çok idrara çikma, nedensiz zayiflama, sik ortaya çikan yaralar, kasintilar gibi hastaligi haber veren belirtileri önemseyip zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekiyor. Vücuttaki seker düzeyinin yükselmesi böbrekler, gözler, kalp basta olmak üzere birçok iç organin ve damarlarin da olumsuz etkilenmesi anlamina geliyor.

GIZLI SEKER, YÜKLEME TESTIYLE SAPTANABILIYOR

Diyabet hastaligi artan stres, düzensiz ve dengesiz beslenme, spor yapamama gibi nedenlerle sismanligin artmasiyla paralel bir sekilde artarak görülüyor. Sismanlik oraninin toplumda artmasi da diyabeti tetikliyor. Eger kisinin ailesinde diyabet hastaligi bakimindan yüksek risk varsa yani hem anne hem babada seker hastaligi varsa çok daha erken hekime basvurmak gerekiyor. Örnegin gizli sekeri ortaya çikaran seker yükleme testinin erkenden yapilmasi diyabete yatkinligin olup olmadigini gösteriyor. Gizli sekerin düzeltilebilecegini belirten Doç. Dr. Rüstü Serter, diyet, düzenli egzersiz ve saglikli bir yasama kavusmakla gizli sekerli hastalarin yarisindan çogunda diyabeti önlemenin mümkün oldugunu vurguluyor. Tedavide bazi diyabet ilaçlari kullanilabiliyor. Hekimin önerdigi sürede, arada kan testleriyle sekerin de ölçülmesiyle ilaç tedavisine devam ediliyor. Hekim gerekirse tedaviyi kesiyor.

VÜCUT YAGLANINCA INSÜLIN DIRENCI ORTAYA ÇIKIYOR

Vücutta fazla yag biriktigi ve kilo alindigi zaman insülin direnci kolayca olusuyor. Baslangiçta insülin hormonunun etkisine karsi bir direnç olusuyor, insülin görevini yapamiyor, pankreastaki insülin üreten hücrelerde zaaf ortaya çikiyor. Kontrolsüzce insülin salgilandigi için pankreas bir süre sonra yoruluyor, yeterli oranda insülin üretemiyor ve buna bagli seker hastaligi basliyor. Tip 2 diyabet olduktan sonra isler zorlasiyor. Kisinin tüm yasami etkileniyor. Insülin direncinin en yaygin nedeni de obezite. Bu nedenle insülin direnci olusmamasi için fazla kilolarin verilmesi gerekiyor.

DÜZENLI SPOR VE DIYET INSANLARA ZOR GELIYOR

Tüm dünyada kronik hastalarda tedaviye uyum sorunu yasaniyor. Diyabet hastalari da hastaliklarini ögrendikten itibaren, yeni bir yasamla karsi karsiya kaliyor. Üstelik bu yasamda ögün atlamak, tatli, hamur isi, bol kirmizi et yemek, hareketsiz kalmak sakincali ve sagliksiz oluyor. Kisinin günde üç ana ögün, üç ara ögün ile beslenmesi, haftada en az üç gün yarim saatten az olmamak üzere spor yapmasi, sigara, alkol kullanmamasi, uykusuna dikkat etmesi gerekiyor. Bazi kisilere psikolog destegi vermek de gerekebiliyor. Çünkü insanlar yillarca alismis olduklari yasam sekillerini degistirmekte çok zorlaniyor. Tedaviye uyumsuzluk gösteriyor.

Iyi bir hastalik egitimi, diyabet gibi hayat boyu ev ödevinizi iyi yapmaniz gereken bir hastalikta konforlu bir yasamin kapilarini açiyor. Doç. Dr. Rüstü Serter, hastalarin önerileri yerine getirip kan sekerleri düzeldikçe daha mutlu bir yasam sürdürdüklerine deginiyor. Diyabet hastaligi göz, böbrek, sinirler üzerinde sekerin yaptigi olumsuz etkilerle uzun dönemde körlük, böbrek yetmezligi ve hatta diyalize kadar giden sonuçlara yol açiyor. Diyabetin bir diger önemli tarafi da kardiyovasküler hastalik riski yaratmasi. Her üç diyabetliden ikisi kalp damar hastaligi, inme ve damar tikanikligi gibi sorunlardan dolayi ölüyor. Sekeri düzenlerken, bu sorunlari da önleyecek tedavileri vermek gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası