Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asit erozyonunun ardindaki estetik gerçek

Son zamanlarda çok konusur oldugumuz dislerdeki asit erozyonu, tahmin edildigi gibi sadece asitli gidalarin tüketilmesiyle ortaya çikan bir sorun degil…

Uzun yillar süren mücadeleler sonunda toplumumuz dis firçalama bilincini kazanmis durumda. Ancak dis firçalama teknigi için de ayni seyi söyleyemiyoruz. Bu konu önemli; çünkü firçalamadaki yanlis uygulamalar, asit erozyonu dedigimiz soruna karsi disleri korumasiz hale getirerek asit saldirilari için de elverisli bir ortam yaratmis oluyor.

Pek çok insan dislerini genellikle yatay ve sert bir sekilde firçalar. Oysa bu, disleri asindirir. Halbuki günde iki defa, tüm dislerin ön ve arka yüzeylerinin 5-6 harekette, çignemeye yardimci olan yüzeylerin ovalanarak, üst ve alt çenenin ayri ayri firçalanmasi daha dogru bir yaklasimdir. Bu uygulama yapildiginda, dislerin ne kadar süre firçalandiginin fazla bir önemi kalmiyor aslinda. Ayrica; uzun süreli firça kullanimi ve firçanin sert yapida olmasi da asit erozyonuna neden olabiliyor. Dis firçalarinin orta-sert yapida olmasi asinmayi azaltacak önemli bir ayrintidir. Bunlarin yani sira asitli gidalarin tüketilmesi de (özellikle portakal, greyfurt gibi), eslik eden baska faktörler de varsa sorunu derinlestirebiliyor.

Biyolojik etkenlerin de rolü var!

Asit erozyonu, yiyecek-içecek etkisinin yani sira hamilelik gibi biyolojik etkenlerle veya reflü gibi mide sorunlariyla da yakindan iliskili. Gazli içeceklerin Ph degeri 2.4’tür, reflüde mide asidinin Ph degeri ise 1’dir. Oysa ph degeri, 7 oldugu zaman nötrdür. Dolayisiyla reflüde mide asidinin çokça asidik oldugu görülüyor. Bu anlamda reflü hastalari, sabahlari dislerini sert firçaladiklarinda zemin yumusak olan dis yüzeyi hafif hafif asinmaya baslar. Özelikle dilin temas ettigi iç bölümlerde reflü hastalarinin dislerinde asinma olur, asit erozyonu durumu ortaya çikar. Hamilelikte ise kusma nedeniyle olusan mide asidi disin bu iç yüzeylerini yakar. Hasta dislerini temizlemek için sert firçalarsa bu bölgelerde asit erozyunu görülür. Öte yandan C vitamini tabletleri de asidiktir. Bu sebeple C vitamini eriterek kullanan reflü hastalarina tablet seklinde C vitamini almalarini öneriyoruz.

Asitli içecekler tüketiyorsaniz…

Asit erozyonuyla karsilasan kisiler genellikle, nefes alip verirken dislerinde sizlama, dis renginde sarilik ya da dis etinde çekilme gibi sikayetlerle doktora basvurmaktadirlar. Bu sorunla karsilasan bir kisinin öncelikle yapmasi gereken, asit erozyonuna neden olan faktörü elimine etmesidir. Hasta eger portakal suyu içtigi için asit erozyonuna maruz kaliyorsa, meyvenin kendisini yiyerek bu sorunu asabilir. Zira meyve sulari, meyvenin kendisinden 10 kat daha asitlidir. Ayrica asitli içeceklerin pipetle içilmesi de asit erozyonunu önleyecek bir yöntem olabilir. Çünkü pipet kullanimi asitli içecegin disle olan temas süresini kisaltacaktir. Bu arada önemli bir ayrinti daha; disleri, asitli gidalar tükettikten 2-3 saat sonra firçalamak gerekiyor. Çünkü tükürügün içindeki kalsiyum, asitli gidalar tükettikten sonra olusan yumusamayi 2-3 saat içinde yeniden sertlestiriyor. Öte yandan, nisasta içeren ve yapiskan bir gida olan muz yedikten sonra disler hemen firçalanmali, çünkü bu gida çürümeye sebep olabilir.

Neden sert firçaliyoruz?

Hastanin dislerini sert firçalamasinin altinda hijyen kaygisinin yani sira dis rengini begenmemesinden kaynaklanan bir baska kaygi da olabiliyor. Bu aslinda simdiye kadar hiçbir bilimsel makalede yer almamisti fakat biz, bu psikolojik faktörü de göz önünde tutma geregi duyarak fakültede bir arastirma yaptik. Hastalarimizin yüzde 85-90’inda dislerin koyu renkte oldugunu gözlemledik. Bir anket hazirladik ve bu ankette hastalara “Dis renginizden memnun musunuz?” diye sorduk. Ankete cevap veren hastalarin yüzde 85’inin dis rengini begenmedigi ortaya çikti. Biz bu arastirmadan sonra hastalarin asinan dislerine sadece dolgu yapmaktan ziyade bu alanlari beyazlatmaya da basladik. Hastalarin, bizim asinma alanlarini dolguyla kaplayip beyazlatma yaptiktan sonra eskisi kadar sert firçalamaktan vazgeçtiklerini gördük. Dis renginden memnun olmayan ve dislerine beyazlatma talep eden hastalarin yüzde 85’inden asit erozyonuyla ilgili bir geri dönüs almadik. Oysa bu beyazlatma yapmadigimiz fakat asit erozyonunu önlemekle ilgili bilgileri paylastigimiz kisiler, bir iki yil sonra asinma sikayetiyle tekrar bize basvuruyordu.

ÇOCUKLAR DAHA SANSLI!

Asit erozyonu çocuklarda siklikla görülmez. Çünkü çocuklar meyve ve diger asitli gidalari çok yese de dislerini bu oranda sert firçalamazlar. Bu durum bize, yenen yiyeceklerin ve biyolojik etkenlerin yani sira sert firçalamanin da asit erozyonuyla ne kadar ilgisi oldugunu gösteriyor. Dolayisiyla tek basina asidin dise temas etmesi çok önemli degil; çünkü 30 saniye içinde tükürük bu bölgeyi yikayarak temizlemektedir. Asil sorun tüm faktörlerin bu duruma eslik etmesinde ortaya çikmaktadir.

Dt. Arzu Aykor
Dis Hekimi / Yeditepe Üniv.
Dis Hekimligi Fakültesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası