Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yirmi yas disi nedir? Çekilmeli midir?

Yirmi yas disi nedir?

Yirmi yas disleri dis dizisinin en arkasinda yer alan, üçüncü büyük azi disleridir. Genellikle yirmili yaslarda süren bu disler çogu zaman çenedeki yer darligi, sürme pozisyonundaki sapma veya ilgili bölgedeki kemik yogunlugu gibi sebeplerle kismen sürmekte veya çene kemigi içinde gömülü durumda kalmaktadir.

Her yirmi yas disi çekilmeli midir?

HAYIR, agizda tamamen sürmüs durumda olan yirmi yas disleri rahatça temizlenebilir durumda ve üzerlerinde herhangi bir derin çürük yok ise çekilmelerine gerek yoktur. Ancak dis ipi veya dis firçasi ile rahatça temizlenemeyen, üzerlerinde tedavi edilemeyecek durumda çürügü olanlar ve yanaga veya dile dogru sürüp kisinin istemsiz olarak yanagini, dilini isirmasina yol açar durumda olan yirmi yas dislerinin çekilmeleri gerekmektedir.

Her gömülü yirmi yas disi çekilmeli midir?

HAYIR, ancak kismen sürmüs olan yirmi yas disleri rahatça temizlenemedikleri için kolayca çürüyebilmekte, agizda kötü kokuya sebep olmaktadirlar. Tamamen kemik içinde kalip süremeyen yirmi yas disleri ise hemen yanlarinda bulunan ikinci büyük azi disinin köklerine yaslanarak o dise zamanla zarar verebilmekte veya kimi zaman etraflarinda kist olusturabilmektedirler. Bu tip dislerin enfekte olup agriya ve abseye yol açanlarinin hemen çekilmeleri gerekirken, herhangi bir sikintiya sebep olmuyorsa doktorunuz tarafindan kontrol altinda tutulmali ve gerek görülürse çekilmelidirler.

Dis çekimi sonrasinda yapilmasi gereken islemler nelerdir?

Çekim yapilan bölge üzerine yerlestirilen tampon kanamayi durdurmak içindir. Dolayisiyla yarim saat süre ile tamponun isirilmasi ve sik sik tükürülmemesi gerekmektedir. Ayrica 24 saat süre ile sicak yiyecek ve içecekler, alkol ve sigara kullanilmamasina özen gösterilmelidir. Çekim sonrasindaki gece yüksekçe bir yastikta yatilmali ve kesinlikle agri kesici olarak aspirin ve benzeri ilaçlar kullanilmamali, doktorunuzun size önerdigi ilaçlar kullanilmalidir. Eger cerrahi bir çekim veya zor bir çekim yapildi ise, çekim yapilan bölgeye disaridan aralikli olarak buz uygulanmalidir. Buz dogrudan cilde uygulanmamalidir.

Dis çekimi sonrasi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dis çekimi sonrasinda yüksek ates, durmayan bir kanama, kötü koku ve agrili kizariklik ile sislik sikayetiniz varsa derhal doktorunuza basvurunuz.

Dis çekiminden 4-5 gün geçmesine ragmen tükürük ile karisik kan, sislik ve agiz açmada zorlanma gibi sikayetler devam ediyorsa derhal doktorunuza basvurunuz.

Agiz içinde; dilde, yanakta, dil altinda, damakta olusan her sislik veya renk degisikligi tehlikeli bir hastalik midir?

HAYIR, vücuttaki birçok rahatsizligin baslangiç bulgularinin ilk görüldügü yerlerden bir tanesi agiz içidir. Dolayisiyla, bu tip olusumlarin takibi yapilmali ve eger ciddi bir rahatsizlik bulgularini tasiyorsa tedavisine gecikmeden baslanmalidir.

Agiz, çene ve yüz bölgesine herhangi bir darbe geldiginde yapilmasi gereken nedir?

Eger herhangi bir beyinsel hasar yok ise hasta, agiz, çene ve yüz kemiklerinde kirik süphesi ile bir çene cerrahisi uzmanina yönlendirilmelidir. Gerekli radyolojik tetkikleri yapilmali ve eger çenede kirik varsa zaman geçirilmeden tedavisi yapilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası