Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalk Kapak Hastaliklarinda Yeni Br Tedavi: MitraClip “Mandallama”

Mitral kapak, kalbin temiz kan tarafinda üst ve alt odacik arasindaki kapakçiktir. Bu kapak, kalbe akcigerden temiz kan gelirken açilir ve kanin kalbe dolmasini saglar. Kalp kasilip kani vücuda atarken de, kapanir ve kapanmasi ile kanin vücuda yönlenmesine yardimci olur. Türkiye’de ilk defa Amerikan Hastanesi’nde uygulanan Mandallama yöntemi, özellikle nefes almakta zorlanan hastalarin, nefesini düzeltip, hareketlerini rahatlatan ve uzun vadede kalbin bozulmasini önleyebilecek bir yaklasim olarak kullanilmaya baslanmistir. Son iki yilda Avrupa ülkelerinde sinirli olarak uygulanan bu yöntemden 2010 yili sonuna kadar Bati Avrupa ve A.B.D.’de yaklasik 2 bin hasta faydalanmistir.

Mitral kapak, kanin dogru yönde akmasini saglar. Kapakçik, açilir kapanir iki kanatli bir kapi gibi düsünebilir. Bu kapak gereken sikilikta kapanamazsa, kan akcigere dogru geri kaçar. Buna, “mitral yetmezlik” denir ve en sik görülen kalp kapak hastaliklari arasinda yer alir.

Mitral Yetmezligin Nedenleri

Günümüzde kalp kapak hastaliklarina yol açan en yaygin sebepler, kapagin dogustan farklilik veya eksiklikleri, kalp romatizmasi gibi sonradan olusan hastaliklarla deforme olmasidir. Ilaveten yaslanma ile birlikte her organ gibi kalp kapaklari da yaslanir ve fonksiyonlari yavaslar, dejenerasyona ugrarlar. Mitral yetmezligin olusumunda üç ana faktör sayabiliriz.

• Dogustan farkliliklar

• Yaslanma ve dejenerasyon

• Kalp romatizmasi gibi kalbe vuran enfeksiyonlar. Dogustan gelen ve mitral yetmezlik en sik karsilasilan sebebi “mitral kapak prolapsusu”dur.

Mitral kapak prolapsusu, dünyada en sik rastlanan kalp kapak problemidir. Prolapsusda kapakçigi iki kanatli bir kapiya benzetirsek, bunun sert degil, yumusak bir yapi olmasi ile bir bayrak gibi dalgalanmasi ve tam olarak kapanamamasi durumu vardir. Kalp romatizmasi sonrasi mitral yetmezlik, çok sik görülen bir sorun degildir ve günümüzde gitgide azalan oranda karsimiza çikmaktadir. Sonradan gelisen mitral yetmezlik problemlerine daha çok kapagin dejenere olmasi yol açar. Kapagin normal oldugu durumlarda farkli, örnegin kalp krizleri veya kalp büyümesi gibi nedenlerden ötürü kalp kasinin zayiflamasini takiben de mitral yetmezligin ortaya çiktigi görülmektedir. Bu da bir odanin iki kanatli kapisinin, odanin boyutlarinin genislemesi ile bir araya gelememesine benzetilebilir.

Mitral yetersizlik olan hastalarda, zamanla yetersizligin yani kaçak oraninin siddetli hale gelmesini takiben ciddi derecede nefes darligi yakinmasi ve kalpte büyüme ortaya çikar. Diger bazi kapak problemleri gibi ani ölüme sebebiyet vermeyen bu durum, kalbin geri dönemeyecek sekilde bozulmasiyla uzun süreli sorunlara da yol açar. Siddetli kapak kaçagi sonrasi kalp büyümesi, kalp yetmezligi ve ritim bozukluklari en sik rastlanan sorunlardir.

Mitral Yetmezligin Tedavisi

Mitral yetmezligin tedavisi yakin zamana kadar sadece cerrahi iken, günümüzde bazen “kapak degisimi” bazen de “kapak onarimi” olarak tabir edilen islemlerle kapagin degistirilmeden kaçirmaz hale gelmesi saglanir. Bu islemler ehil ellerde basari ile gerçeklestirilmektedirler.

Buna ragmen yapilan arastirmalar, mitral yetmezlik görülen hastalarin ameliyat gerektirenlerinin yaklasik olarak %50’sinin herhangi bir nedenle ameliyat olamadigini göstermektedir. Hastanin ameliyatinin çok riskli olmasi bu noktada en önemli sebep olarak görülür. Zaman zaman hastanin büyük bir operasyondan korkmasinin da bu ameliyatin olmamasinda da rol oynadigi görülmektedir.

Ameliyat, yani gögüs kafesi yarilarak müdahale edilmesinin, yapilmadigi veya yapilamadigi durumlarda bu hastalarin durumu zamanla bozulur. Nefes problemleri artarak devam eder, sonuçta ilaçlarin da yeterli faydayi saglayamadigi geri dönüsü olmayan hale gelebilirler.

Ünlü bir Italyan kalp cerrahi tarafindan bahsi geçen ameliyati kolaylastirmak için kapagi degistirmek yerine, kapagin iki kanadini birbirine yaklastirmayi hedefleyen bir dikis yöntemi bulunmustur. Açik kalp ameliyatlarinda denenen bu yöntem, kapinin birbirine bitismeyen iki kanadinin orta noktada birbirine dügmelenmesine benzetilebilir. Baslangiçta, kapak açik halde iken, kapakta 8 rakamina benzeyen bir sekil olusturma teknigi yaygin olarak kullanilmamistir. Ancak, son on yilda bu teknigi ameliyatsiz uygulayan yöntemler üzerine yapilan çalismalar basarili sonuçlar vermistir. Bu yöntem, ‘’MitraClip’’ denilen bir cihazla hastalara uygulanmaya baslanmistir. Yönteme; çamasir mandali ile çarsaf tutturur gibi, kapagin iki kanadini tutturmaya benzedigi için “mandallama” diyoruz. Mandallama yöntemini; çok genis kapak açikligi, bir “O” düsünelim, kapanamayip ortadan kan kaçirirken, ortadan iki kanada mandal takip birlestirerek, bir çesit ‘’8‘’ görüntüsü yaratip kaçagi azaltmak olarak düsünebiliriz. Olusturulan 8 rakamina benzeyen sekille kaçak tamamen ortadan kalkmaz. Ancak, kan akisi trafigini belirgin olarak azaltmasi ile kalp ve akciger üzerindeki yükü hafifleterek hastalarin rahatlamasini saglar.

Mandallama yöntemi özellikle nefes almakta zorlanan hastalarin, nefesini düzeltip, hareketlerini rahatlatan ve uzun vadede kalbin bozulmasini önleyebilecek bir yaklasim olarak dünyada da kullanilmaya baslanmistir. Son iki yilda Avrupa ülkelerinde sinirli olarak uygulanan bu yöntemden 2010 yili sonuna kadar Bati Avrupa ve A.B.D.’de yaklasik 2 bin hasta faydalanmistir.

Yapilan arastirmalarin ümit vaat ettigi mandallama yöntemi, ülkemizde 2010 yilindan itibaren Amerikan Hastanesi’nde uygulanmaya baslanmistir.

Kimlere ‘’Mandallama’’ Uygulanabilir?

Günümüzde mitral yetmezlik için yapilan operasyonlar, gecikmeden yani kalpte bozukluklar ortaya çikmadan yapilirsa basari sansi ve hastaya faydasi uzun dönemde artar. Örnegin, ciddi mitral kapak prolapsusu olan bir hastada bu kapaga vaktinde yapilacak bir onarim cerrahisinin basarisi yüksek olur. Ancak kalpte bozulma ile ortaya çikan, “fonksiyonel mitral yetmezlik” olarak adlandirilan sorunlarda operasyon basarisi düser.

Bilimsel olarak her tür mitral yetmezligin tedavisinde uygun oldugu görülen mandallama yöntemi, özellikle ameliyat olmasi riskli bulunan veya ameliyat için geç kalmis hastalarda öncelikle tercih edilebilir bir girisimdir. Kalbin bu islemden sonraki 1-2 yil içinde kendisini toparlamasi beklenmektedir.) Bu da hastanin yakinmalarini azaltabildigi gibi, orta vadede kapak cerrahisi gerekirse bunu daha az riskli hale getirebilir.

Nasil Yapilir?

Siddetli mitral yetmezligi olan ve yakinmalari sebebi ile müdahaleye gerek görülen hastalar, bir ön degerlendirmeden geçirilir. Bu degerlendirme çerçevesinde TEE adi verilen tüp yutturularak, Ekokardiyografi yapilmasi gerekir. Bu test, mide hastaliklarinda yapilan endoskopiye de benzetilebilir. 15 dakika süren bu test ile hastanin kalp kapaginin mandallama yönteminden fayda görüp görmeyecegi anlasilir.

Operasyon karari verildikten sonra, bir gün önceden hastaneye yatirilan hastaya anjiyo laboratuvarinda narkoz altinda islem yapilir. Hasta, 3-4 saat süren islem sonrasinda bir gece yogun bakim ünitesinde kalir. Iki gün normal serviste izlenip, 3 ya da 4. gün taburcu edilir. Islemde, her iki kasiktan birer tüp anjiyo yapilir gibi yerlestirilir. Ayrica boyundan ve el bileginden de küçük tüpler yerlestirilerek hastanin müdahalesi gerçeklestirilir. Nadiren kan verilmesi de gerekebilen bu islemde ölüm ve ciddi problem yasanmasi riski çok düsüktür.

MitraClip Uygulanan Hastayi Neler Bekler?

Islemden hemen sonra hastanin özellikle nefes darligi yakinmalarinda azalma beklenir. Kalp kasi zayiflayip, kalbi genisleyen hastalarda da nefes darliginda azalmanin yaninda kalbin boyutlari da küçülür. Yani, kalp büyümesi düzeltilir. Bu islemde mitral yetersizlik hemen her zaman ortadan kaldirilamaz. Ancak, islemin yapildigi hastalarin büyük bir çogunlugu ciddi derecede rahatlayip, hareket kapasiteleri artar. “Mandallama” yönteminin uzun dönem sonuçlari henüz bilinmemesine karsin, kisa dönem yani 1-2 senelik veriler çok ümit vericidir. Bu islemle uzun vadede herhangi bir girisime gerek kalmayacagi tahmin edilir. Ancak uzun vadede mitral yetersizlik tekrarlasa dahi kalbin küçülmesine imkân saglayan mandallama islemi, olasi bir açik mitral kapak operasyonunu daha az riskli hale getirebilecek ve ileride açik kalp ameliyati sansini ortadan kaldirmayacaktir.

Amerikan Hastanesi
Kardiyoloji Bölüm Sefi
Dr. Genco Yücel
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası