Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALBINIZI KISA HAZIRLAYIN!

Genellikle yaz aylarinda kalp krizi vakalarinin arttigina inanilsa da yapilan arastirmalar özellikle kis aylarinda kalp krizi tehdidinin daha güçlü oldugunu ortaya koyuyor. Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Ismet Dindar “Arastirmalar kalp krizinin kis aylarinda diger mevsimlere göre üç kat daha fazla oldugunu gösteriyor” diyor

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Ismet Dindar; kis aylarinda görülebilen koroner kalp rahatsizliklari konusunda uyarilarda bulundu:

• Arastirmalar, kalp krizinin kis aylarinda diger mevsimlere göre üç kat daha fazla oldugunu ve yine yaz aylarina göre daha ölümcül seyrettigini gösteriyor. Genellikle yaz aylarinda kriz vakalarinin arttigina dair bir inanis vardir; ama yapilan arastirmalar özellikle kis aylarinda kalp krizi tehdidinin daha güçlü oldugunu ortaya koyuyor.

• Solunum yolu enfeksiyonlari, kis aylarinda daha fazla kalori içeren yagli besinlerin tüketilmesi ve bu kalorinin harcanamamasi, günesle temasin daha az olmasinin getirdigi bazi hormonal degisiklikler ve kapali havalarin olusturdugu stres bu durumun nedenleri arasinda yer aliyor.

DAMARLAR BÜZÜLÜYOR TANSIYON YÜKSELIYOR

• Kalp krizlerinin kis aylarinda daha sik olmasinin belki de en önemli sebebi; soguk havalarin uyardigi damarlardaki büzülme, spazm ve tansiyonu yükseltici etkidir. Soguk havada vücut mevcut isisini korumak üzere cilde daha az kan gönderir ve bunu da tüm damarlarda özellikle cildi besleyen damarlarda büzülme olusturarak yapar. Bu büzülme otomatik olarak tansiyonun yükselmesine neden olur.

• Koroner kalp hastalarinda kalp krizi riskinin artisi yaninda, kalp hastalarinda kisin artan grip salgini da kalp hastalarinda ciddi problemlere yol açabilmektedir.

SABAH SAATLERINE DIKKAT!

• Sabah saatleri; kan akiskanligindaki degisim, hormonlar ve tansiyon yüksekligi gibi faktörlerin etkisiyle kalp krizlerinin en sik görüldügü saatlerdir.

• Kisin sabah saatleri özellikle bilinen damar tikanikligi olan ve kalp hastaligi risk faktörlerini yogun olarak bünyesinde bulunduran, tansiyonu yüksek olan kisiler için günün en tehlikeli zamanidir. Birçok arastirma ilginç bir sekilde karli bir gecenin ardindan sabah disari çikip evinin önündeki ya da arabasinin camlarindaki karlari temizlerken ise yetismek için hizli hareket eden kisilerde kalp krizi gelistigini ortaya koyuyor.

KIS AYLARI IÇIN KALBI KORUYAN ALTIN TAVSIYELER:

• KARDA YÜRÜRKEN DIKKAT: Kis aylarinda soguk havada disarida bulunan kisiler ani güç gerektiren islerden, islak agir kar üzerinde yürümek gibi islerden kaçinmalidir.

• SOGUGA KARSI ÖNLEM ALIN: Kalp hastalari kalp sagliklari için mevsimsel kurallara uymali ve yasam seklini ona göre programlamalidir. Yaz aylarinda nasil su kaybini önlemek için ilaçlarinin dozlarini doktor kontrolünde ayarlamalari gerekiyorsa kisin da kalp krizi riskini tetikleyen soguk havalar için de önlemler almalidir. Bir otomobili kisa uyarlamak için nasil birtakim bakimlarinin yaptirilmasi gerekiyorsa kalp de kis mevsimine hazirlanmalidir.

• YÜN ÇORAP GIYIN: Kalp hastalari özellikle bacak damar problemi olanlar kisin gece de çorap giymeli, bacak damar tikaniklari olanlar kis aylarinda soguk havaya çikarken yün çorap giymelidirler.

• ILACINIZI DÜZENLI ALIN: Kalp hastalari ve tansiyon hastalari ilaçlarini düzenli almalidirlar.

• KALORIYI KAÇIRMAYIN: Kis aylarinda soguk hava nedeniyle kalorili besinlerin alimi artmakta, egzersiz orani düsmekte ve kilo alimi ortaya çikmaktadir. Kalp hastalarinin kis aylarinda tam tahilli besinler ile sebze ve meyve yemeleri, agir kalorili besinlerden kaçinmalari gerekir.

• SOGUKTA SPOR YAPMAYIN: Egzersiz yapmak için soguk hava yerine ev, spor salonu, kapali ortamlar sessiz bir alisveris merkezi tercih edilebilir.

• ATKINIZI BERENIZI UNUTMAYIN: Rüzgâri gögüs bölümüne alacak sekilde disari çikmayiniz. Mutlaka atki, bere kullanarak, havayi burundan alin.

• DILALTI ILACINI IHMAL ETMEYIN: Kalp hastasi olanlarin mutlaka dilalti tabletlerini alarak disari çikmalari gerekir.

KALP KRIZINE KARSI HAYATI ÖNLEMLER:

 GÖGSÜ AGRIYAN DOKTORA: Gögsü agriyan herkes doktora gitmeli. Süphesiz her gögüs agrisi sadece kalp hastaliklari belirtisi degil. Bazi mide, yemek borusu rahatsizliklari, boyun omur hastaliklari gögüs agrisina neden olabilir. Ancak, “Gögüs agrisinin kalple iliskisi var mi?” diye sorgulanmali.

 ÇABUK YORULANLAR DIKKAT: Özellikle yürümeyle, merdiven çikmayla görülen gögüs agrisinin nedeni arastirilmali.

 SAKIN GEÇ KALMAYIN: Gögüs agrisi çeken, kalp krizi geçiren hastalar vakit kaybetmeden saglik kurulusuna basvurursa; aninda bu damalari tespit edip açmak mümkün.

 ILK ALTI SAAT HAYAT KURTARIR: Özellikle ilk alti saat içinde yapilan müdahaleler ile damar tikanmasina bagli gelisen kalp adalesi hasarlari engellenebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası