Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOGUK HAVALAR DISLERINIZI SIZLATABILIR

Soguk havalar kis hastaliklarina davetiye çikardigi gibi zaman zaman dis sagligimizi da olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle dis hassasiyeti olanlarin sicaktan soguga geçislerde zor anlar yasamasi ise kaçinilmaz hale geliyor. Memorial Atasehir Hastanesi Agiz, Dis ve Çene Hastaliklari Bölümü’nden Dr. Dt. Ezel Yildiz Elmas, dis hassasiyeti hakkinda bilgi verdi.

Dis hassasiyetinin ortaya çikmasiyla belirli zamanlarda sizlayan disleriniz birçok olumsuz durumu isaret ediyor olabilir. Agiz içerisindeki gelisen çürükler, dis eti çekilmeleri, dis sikma ve gicirdatma, dis ve bazen kök kirik ve çatlaklari, hatali dis firçalama aliskanliklari, beslenme aliskanliklarindaki hatalar dis sizlama ve agrilarina yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algisi, çürük doku dis minesini tamamen harap ettiginde görülür. Çürük olmadigi halde dis yüzeyinde madde kaybi olan “abfraksiyon lezyonlari” yüksek hassasiyet göstererek, disin canli dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dislerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir.

Dis firçaniz asiri sert ya da çok yumusak olmamali

Sert dis firçasi kullanimi ya da asiri yumusak dis firçasinin asindirici özelligi ile dis yapisi zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanimi veya hatali firçalama sonrasinda genellikle baskin kullanilan elin denk geldigi bölgede olusan asinma, hem dis eti çekilmesine neden olabilir; hem de dis eti çekilmesi sonucu yumusak kök yüzeyinin açiga çikmasiyla hissedilen agriya sebep olur.

Tükettiginiz gidalar sikayetlerinizi artirabilir

Domates, meyve sulari, kola gibi düsük Ph’ li ve yüksek karbonat oranli asidik sivilar ve gidalar nedeniyle herhangi bir sebeple hasarlanmis dis yüzeyinde hassasiyet olusabilmektedir. Beslenme sekli de olusan bu hassasiyeti siddetlendirebilmektedir. Kola, meyve ve enerji içecekleri dis yüzeyinden çürüksüz madde kaybi olusumuna sebep olur. Bu tür içeceklerin kullanim aliskanliklari, asitle yüzeyel olarak yumusayan mine veya dentinin dis firçalama ile kolayca yerinden kalkmasina sebep olacaktir. Reflü, bulimia gibi gastointestinal sistem hastaliklari dislerin dile bakan yüzeylerinde, yüzeylerine zarar verebilmektedir. Agiz kuruluguna sebep olan ilaçlar (antihistaminikler, tansiyon ilaçlari gibi) tükürügün miktarini azaltarak koruyucu etkisini bozar ve beslenmeyle meydana gelebilecek travmalara veya bakteri plak artisina sebep olurlar. Tükürük akisindaki azalma; yaslanma ve ilaç alinimiyla birlikte tükürük Ph’inin dis çürüklerinin ve erozyon lezyonlarinin olusumuna sebep verecek düzeye inmesine neden olur.

Vakit geçirmeden dis hekiminize basvurun

Dis hekiminiz sizden hassasiyetinizin niteligini (keskin, parlak, ani, agri gibi), hassasiyetinizin agzinizin hangi bölgelerinde yogunlastigini, hassasiyetinizin siddetini ve hangi durumlarda hassasiyetinizin basladigini ögrenmek isteyecektir. Dis hekimi tüm olasiliklari gözden geçirerek dogru bir teshis ve tedavi plani olusturarak buna göre hassasiyete sebep ve engel olan tüm faktörleri isaret eden bir tedavi stratejisi belirleyecektir. Tedaviler, kisi tarafindan evinde dise uyguladigi medikal materyallerden, kanal tedavisi ve dis eti ameliyatlarina kadar uzanir. Hassasiyetin sikligi ve sekli, tedavi seçenekleri arasindaki seçimi belirler.

Dislerinizin sizlamamasi için önleminizi alin

Mineral tuzlari içeren ve hassas dise yalniz uygulama kolayligi sunan hassasiyet giderici dis macunlar önerilmektedir. Bu tuzlar mine ve dis dentin dokusundan kolayca geçerek birkaç dakika içinde disin canli sinir dokusuna ulasir. Çogunlukla potasyum bazli hassasiyet giderici dis macunlari, dis dokusunu korumak için florid içerir. Bazi hassasiyet giderici dis macunlari degisik tatlar, beyazlatma özelligi, tartar kontrolü ve karbonat içerikli olarak tüketiciye sunulur. Hassasiyet giderici etkili dis macunlari günde iki kere ve yaklasik iki hafta kullanim sonucunda hassasiyetin azalmasi klinik girisimlerde gözlemlenmistir. Bu arada kisi, üreticinin tavsiyesine de uyarak günde iki defa agiz hijyeni uygulamasinin bir parçasi olarak firçalamayi sürdürmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası